in ,

Steam Yasa Dışı Ve Troll İçerikli Oyunları Mağazadan Kaldırdı

Washington merkezli, Gabe Newell tarafından kurulan Valve Corporation, geçtiğimiz günlerde Steam platformunda yasa dışı ve troll içerikli oyunların kaldırılacağı yönünde bir açıklama yapmıştı. Bunun yanına da kaldırılması istenen bazı oyunlar için de  herhangi bir yasa dışı içerik veya troll içermeyen oyunların kaldırılmasına pek sıcak bakmadıklarını dile getirmişlerdi. Bunun üzerine harekete geçen Valve, yasa dışı ve troll içerik içeren birçok oyunu platformundan kaldırdı. Bunlardan en dikkat çekenleri, ISIS Simulator, AIDS Simulator, Triggering Simulator. Valve’ın açıklamasını okumak isteyenler buradan yazıya ulaşabilirler.

AMAÇ ÖFKE VE ÇATIŞMA YARATMAK

Valve, Active Shooter oyununu da mağazadan kaldırdı. Bu oyun için özel olarak yaptığı bir açıklamada, oyunun sadece öfke ve çatışma yarattığını dile getirdi. Bunun üzerine de oyun mağazadan kalıcı olarak kaldırdı. Geçtiğimiz haftalarda yoğun tepki toplayan School Shooting adlı oyun da kaldırılanlar listesinde. Amerika’daki okul baskınlarını canlandırdığınız oyunda, maksimum sayıda polis ve sivil vurmaya çalışıyoruz. Açıkçası Amerika’da okul katliamlarının bu kadar artmasının üzerine, böyle bir oyunun kaldırılmaması mümkün bile değildi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Modern Warfare'in 2v2 Gunfight Modu Gösterildi!

Açıkçası ben bu hamlenin doğru olduğunu düşünüyorum. Tabii ki de geliştiriciler oyun yapımında özgürler ancak bu özgürlük belirli kurallar içerisinde geçerli. Nasıl gerçek hayatta bir insanı özgür olmamıza rağmen vuramıyorsak, oyunlarda da aynısı var. Bu özgürlüğü yasa dışı ve troll içerik için kullanmaya çalışan geliştiriciler gerçekten yanlış bir iş yapıyorlar ve Steam gibi büyük bir platformdan bu tarz içerikli oyunların kaldırılması, Steam’in daha temiz ve düzgün bir yer olmasına olanak sağlıyor. Amaç burada özgürlük ve yaratıcılık göstermek değil, tamamiyle yasa dışı, troll ve insanları kötüye yöneltecek içerikleri halka sunmak. Bunun da tabii ki engellenmesi gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Rainbow Six Siege'yi Starter Edition Alanlara Müjde!

Bakalım ileride Steam nasıl hamleler yapacak. Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Steam sizce bu hamleyi yapmakta haklı mı? Değerli görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Just Cause 4 Geliyor!

Fifa 19’un Fragmanı Yayınlandı