in ,

Steam’den Oyun Geliştiricilerinin Lehine Sözleşme!

Dünyanın en büyük oyun mağazası Steam, oyun geliştiricilerle yaptığı sözleşme ile oyun geliştiricilerinin oyunlardan aldığı payı arttıracak.

Steam’in sahibi Valve’in oyun geliştiriclerin lehine yaptığı bir sözleşme ile birlikte, artık oyun geliştiriciler oyunların satışı ne kadar yüksekse o kadar pay alacak. Steam normalde oyun satışlarından %30 bir kısmı kendi payına almaktaydı. Yapılan sözleşmede, oyun satışları üç aralıkta tekrar incelendi ve artık oyun satışları arttıkça bu satıştan Valve’ın aldığı miktar azalacak.

İlk olarak oyununuz 10 milyon dolarlık satışa kadar eskiden olduğu gibi %30 pay almaya devam edecek. İkinci olarak 10 Milyon ile 50 Milyon dolar arası bir satış miktarı yakalarsanız, Valve’ın aldığı pay %25’e düşürülecek. Oyununuzun satışı 50 Milyon Doları geçtiğinde ise Valve’in payı %20 olacak. Bahsettiğimiz bu satış miktarları, tüm DLC ve oyun içi satışları da içinde bulundurmakta. Bu gelişme indie oyun geliştiricilerinin yüzünü güldürürken AAA oyun geliştiricilerinin de Steam’e daha sıcak bakmasını sağlayabilir. Son zamanlarda Blizzard, Activison, EA ve Bethesda gibi firmalar kendi mağazalarında oyunlarını satışa sunmakta. Belki de bu durum bu firmaların Steam’e daha sıcak bakmalarını sağlayabilir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Crytek, Hunt: Showdown'ı Erken Erişime Açtı!

Steam’in kendisine rakip olan Origin, Discord’un yeni mağazası ve yapımcıların kendi mağazaları karşısında böyle bir yol izlemesi, üstündeki yükü daha da hafifletecek gibi duruyor. Sizler bu sözleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oyun geliştiricilerinin lehine olan bu hareket gerekli miydi? Değerli görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Farm Together İncelemesi

Xbox Game Pass Sistemine 3 Yeni Oyun Daha!