in ,

Steam’in Karanlık Yüzü

Ülkemizde orijinal oyun satışını daha yaygın ve kolay hale getirip, buradaki oyun pazarının büyümesine yardım eden, birçok şirketin ülkemize özel şeyler yapmasını (dil desteğinden tutun özel fiyatlandırmaya kadar) sağlayan platform olan Steam, gün geçtikçe içerik olarak daha da kötü bir hal almaya başladı. Yanlış anlamayın burada anlatacağım şey Greenlight kapatıldıktan sonra ortaya çıkan çöp deryası değil, içeriklerin türleri.

Burada yazmak ve incelemek adına Steam’da çıkan veya çıkacak olan oyunları inceliyoruz. Son birkaç aydır FARKLI içeriklere sahip oyunların sayıca çoğalmaya başlaması da bu şekilde dikkatimi çekti. Şimdi şu farklı içerikleri biraz açalım. Steam’da bildiğiniz gibi kullanıcılar oyunların içeriğine göre oyunlara çeşitli etiketler veriyor. Bu sayede siz de daha kolay bir şekilde sevdiğiniz veya oynadığınız türdeki oyunları bulabiliyorsunuz. Yakın zamanda da en çok kullanılan FARKLI içeriğimiz nude yani çıplaklık olacak.

Bu durum ilk önce oyunlarla başladı. Normal bir bulmaca oyununu düşünün, diğerlerinden hiçbir farklı yanı yok. Bu oyunu yapan adam da bunun farkında olacak ki oyunun içine FARKLI bir şey koyması gerektiğini düşünüp buna göre resimler ve karakterler ekliyor. İşin kötü yanı, oynanış ve tasarım olarak vasat olan oyun, böyle bir içeriğe kavuştuğunda satış rakamlarında belli bir artış sağlayabiliyor. Tabii ki bu durumla alay eden oyunlar da aynı türe girdiği için onlar da araya kaynıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Half-Life: Alyx'in Çıkış Tarihi Valve Tarafından Resmi Olarak Açıklandı!

Buraya kadar benim için bir sıkıntı yoktu. Bu oyunları alıp oynayan ve takip eden kitle de belliydi. Asıl sıkıntı birkaç ay önce başladı. Bu kısıma girmeden önce bir şeyden bahsetmem lazım. Gözünden kaçanlar için Steam’da sadece oyun satılmıyor. Filmlerden tutun da çeşitli yazılımlara kadar farklı ürünler kullanıcılara sunuluyor. Bahsi geçen bu sıkıntılı durum ise filmlerle başladı. Bu FARKLI içeriklere sahip filmlerin ve videoların çıkmaya başlaması benim için bardağı taşıran son damla oldu. Filmin ya da videonun ismini vermeyeyim ama resmen playboy dergisine benzer bir şey için kapak çekimi yaparken, orada olan şeyleri ‘belgesel’ olarak yayımladılar.

Bu sayfaya girerken yaş sınırlaması ile ilgili ufak bir uyarı mevcut. Belki aile koruması vb. bir önlem ile de küçük yaştaki bireyleri bu tür şeylerden koruyabiliyorsunuzdur. Şimdi bunu izleyen, yayımlayan ve orada kalmasını isteyen insanlara bir şey yapamam. Ve bunun olmasını da ben engelleyemem. Ama kendi fikrimi söyleyebilirim. Çok güzel bir laf var, taviz tavizleri doğurur diye. Bugün burada, bunların olmasına izin verirsek yarın bu durum daha da büyüyecek ve bu platform, özellikle henüz küçük yaştaki çocuklar için sıkıntılı bir ortama dönüşecektir. İşin ahlaki boyutunu bir kenara koyup farklı bir bakış açısıyla bu duruma bakacak olursak, çıkacak içeriklerin (oyun, film, video vb.) kalitelerinde ciddi bir düşüş gerçekleşiyor. En baştaki örneğe geri dönecek olursam, çıplaklık sayesinde daha fazla para kazanıldığını gören bazı bağımsız oyun yapımcıları veya bu işe yeni başlamış bazı kişiler doğal olarak paranın burada olduğunu görüp yaptıkları içerikleri de buna göre hazırlıyor, içeriğin kalitesi de doğal olarak düşüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: The Wolf Among Us Ücretsiz Oldu!

Artık Steam, biraz da kitleyle alakalı olarak daha farklı içerikleriyle beraber YouTube ve Twitch gibi kaliteden yoksun içeriklerle dolup taşmaya başladı. İleride düzelmesi çok zor bunun farkındayım ama en azından bunun düzenlenmesi adına küçük de olsa bir umudum hala var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUBG | 2 Şubat 2018 Güncelleme Notları

Cortex Command Steam’de Ücretsiz Oldu!