in , ,

Take Two’ya Red Dead Redemption 2 İçin ”The Pinkertons” Davası!

26 Ekim 2018’de çıkışını yapan ve büyük bir ilgi toplayan Red Dead Redemption 2, ciddi bir dava ile karşı karşıya. 1850 yılında kurulan, dedektiflik ajansı Pinkerton, oyunda isimlerinin izinsiz kullanılmasını gerekçe göstererek Take Two Interactive’e dava açtı.

Red Dead Redemption 2’de ‘’The Pinkertons’’ adlı bir dedektiflik ajansı bulunmakta ve oyun 19. yüzyılda yani Pinkerton şirketinin kurulduğu yıllarda geçmekte. Pinkerton 1850 yılında Illınois’te kurulmuş ve günümüzde hala varlığını sürdürmekte. İzinsiz kullanım ve kötü tasvir gibi gerekçelerle açılan davanın içeriği epey geniş. Pinkerton, isimlerinin izinsiz olarak kullanılmasıı, tarihin bile ajansın kuruluş yılı ile aynı olması, Pinkertons ismi ile oyunda kötü bir imaj yaratılmaya çalışması ve oyundaki The Pinkertons’a çalışan karakterlerin bizlerin karşısına rakip olarak çıkması gerekçelerini göstererek, Take Two Interactive’e toplu tazminat ve telif hakkı davası açtı. Take Two, ajans isminin gerekli telif hakkı ilkelerinin korularak kullanımının yapıldığını yani herhangi bir ihlal yaratmadıklarını açıklayarak kendisini savundu ve karşı dava açtı. Bütün dava dosyasını ayrıntılarıyla beraber incelemek istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Take Two, oyunlarında tarihteki ve günümüzdeki olaylara gönderme yapan bir şirket. Grand Theft Auto serisinde, oldukça fazla miktarda gönderme olduğunu söylemek mümkün ancak oyunun geçtiği 19. yüzyılda, gerçekten de ‘’The Pinkertons’’ adında dedektif grubu olunca, Pinkerton’dan herhangi bir izin alınmayınca ve karakterler ile kötü bir imaj çizilmeye çalışılma düşüncesi şüphe uyandırınca,  Pinkerton ajansı olaya el atmak için böyle bir dava açmış. Oldukça gündemde olan Pinkerton Ajansı ve Take Two arasında gerçekleşen dava bakalım nasıl sonuç bulacak.

ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

Yazar: Efe Külhan

Adım Efe Külhan. Özel Edirne Beykent Fen Lisesi'nde son sınıf öğrencisiyim. İlk iş kariyerime, 29 Ağustos 2017 tarihinde Only A Gamer'da başladım ve hala devam etmekteyim. Ana görev olarak haber editörlüğü olmak üzere her türlü içeriği üretmeye çalışıyorum.

CS:GO 14 Ocak 2019 Güncellemesi

Epic Games’e Turuncu Tişörtlü Çocuğun Annesi Tarafından Dava Açıldı!