in , ,

Tanınmayan Mobil Oyuncular “Anneler”

Tanınmayan Mobil Oyuncular "Anneler"

Şüphesiz bizi bilgisayar başında ya da cep telefonu kullanırken yakalayınca uyaran veya duruma göre çok takılıyorsak kızan ilk kişi annelerimizdir, ancak AdColony tarafından Nielsen partnerliği ile gerçekleştirilen “Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi” araştırmasına göre annelerin %70’inden fazlası her gün rahatlamak için mobil oyun oynuyor. Yaşı 18-25 arasında değişen genç annelerimizde ise (üstüne yaşlı demiyoruz, siz kalbimizde her zaman güzel ve gençsiniz) bu oran %80’e kadar çıkabiliyor.

Tabiki bizler için tahmin etmek pek zor olmasa da anneler arasında oynanan en popüler oyunlar genellikle; bilgi, puzzle ve strateji oyunları. Başlıktan da anlayacağınız üzere annelerin %96’sı oyun oynamak için akıllı telefonları tercih ediyor.

Gördüğünüz üzere araştırma sonucuna göre anneler de en az çocuklar kadar oyunlara meraklı ve fırsat buldukça aktif olarak mobil oyun oynuyorlar.

“Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi”, Türkiye’de Mobil Oyunlar araştırmasının ikinci ayağı olmuş bulunmakta. Yine bu araştırma sayesinde daha önce görülmemiş datalar elde edildi. Araştırma, 3 büyük ilde temsiliyeti yüksek bir örneklem grubu ile gerçekleştirildi.

Tanınmayan Mobil Oyuncular “Anneler”

Geçtiğimiz günlerde yaptıkları araştırma ile eşsiz datalar elde ettiklerini belirten AdColony Türkiye CEO’su Volkan Biçer, “Genel çerçeveyi görebildikten sonra mobil oyunlara dair aklımızı kurcalayan diğer sorulara da yavaş yavaş cevaplar bulabilmek adına daha spesifik gruplar özelinde çalışmalarımıza Nielsen’le birlikte devam ettik.” şeklinde bir açıklama yaptı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Voodoo'nun Perspektifinden Türkiye Oyun Sektörü!

“Türkiye’de Mobil Oyun ve Oyuncular” araştırmasının ikinci aşamasında annelere odaklandıklarına dikkat çeken Biçer, şöyle devam etti:

“Akıllı cihazlarında oyun oynayanların sadece çocuklar olmadığını, annelerin nasıl oyunlar sevdiğini, ne zamanlarda oyun oynamayı tercih ettiğini ve daha bir çok datayı bize sunan bu araştırma ile mobil oyuncular arasında belki de en az tanıdıklarımızdan biri olan anneleri daha iyi anlayabilme imkanı yakalamış olduk.”

Her Gün Mobil Oyun Oynayan Anneler Çoğunlukta

Yine araştırmaya katılan annelerin %70’inden fazlası her gün mobil oyun oynadıklarını dile getirdi. Haftada bir gün oyun oynadığını söyleyen annelerin oranı ise %17,5 olarak belirlendi.

Annelerin büyük çoğunluğunun oldukça aktif olarak oyun oynadığının ortaya çıktığı araştırmada annelerin oynadığı oyunların yüzdeleri ise; %52,5 oranla bilgi oyunları, %33,8’le puzzle’lar ve %33 oranla strateji oyunları. Araştırma sonuçlarına göre; ilk 3 kategoriyi sırasıyla okey, tavla gibi masa oyunları ve macera aksiyon oyunları takip ediyor.

Akıllı Telefonlar Açık Arayla Önde

Mobil oyunlara oldukça ilgili olan annelerimizin kullandığı cihazlar ise şu şekilde;

%99,8’lik oranla akıllı telefonlar bunun dışında %57,8’lik kısım masaüstü/dizüstü pc ve %31’lik kısım ise tablet pc kullanıyor.

Akıllı telefon kullanımının belli yaşın üstündekiler için neredeyse %100 olduğu günümüz koşullarında bu oranlarda akıllı telefon kullanımının birinciliğe yerleşmiş olması tabiki şaşılacak bir şey değil.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunları Hakkında 10 İlginç Gerçek! #2

 

Peki Nerede Oyun Oynuyorlar ?

Araştırma sürerken AdColony ekibi yine güzel bir noktaya daha değinmiş. Nerede ve ne zaman oyun oynadıkları sorulduğunda annelerden alınan cevaplara göre en yüksek oranla evde dinlenirken veya rahat olduklarında oyun oynuyorlar. Bunların dışında ise müzik dinlerken, televizyon izlerken ve yemek yaparken mobil oyun oynamayı tercih ediyorlar.

 

Peki Sürekli Adı Geçiyor da Nedir Bu AdColony ?

AdColony, 1.4 milyar kullanıcı erişimi ile dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından bir tanesi olmakla beraber Fortune 500 içerisinde yer alan firmaların ve en çok kullanılanlar arasındaki uygulamaların %85’inin güvenini sağlayan firmadır.

Instant-Play™ mobil video reklam teknolojisini kullanan AdColony; global performans bazlı reklam gücü, kreatif mobil media çözümleri ve Top 1000 uygulama içerisinde kullanılan SDK’sı ile markaların bizlere hayatımızın önemli bir parçası olmaya başlamış ekranlar aracılığı ile ulaşmasını sağlamayı hedef edinmiş durumda.

%100 Opera ASA iştiraki olan Adcolony dünya çapında 20 ofisi ile beraber global bir organizasyon olarak hizmet vermekle beraber, “Türkiye Interactive Advertising Bureau (IAB)” ve “Mobile Marketing Association (MMA)” üyesidir.

Son olarak, şahsen benim annem oyun oynamıyor. Peki ya sizinki ?

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Khedira’dan FİFA 18’e Sitem

Epistory – Typing Chronicles