in , ,

Huawei Yeni İşletim Sistemi Harmony OS’u ve EMUI 10 Arayüzünü Tanıttı!

Yeni işletim sistemi hazır ve yeni arayüz geliyor!

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, ABD yönetiminin yaptırımları sonucunda Android lisansını kaybetmişti. Bunun üzerine bu durumun hiçbir kullanıcı için olumsuz bir etki bırakmayacağını açıklayan şirket yakın zamanda kendi işletim sistemini tanıtacağını açıklamıştı. Beklenen işletim sistemi HarmonyOS adını aldı ve Huawei Geliştirici Konferansları (HDC 2019) kapsamında tanıtıldı. Konferansta işletim sisteminin yanında yeni arayüz EMUI 10‘da tanıtıldı.

Orijinal adı HongmengOS olan Huawei’nin yeni işletim sisteminin detaylarını, Huawei Tüketici İş Grubu CEO‘su Richard Yu anlattı. HarmonyOS, açık bir lisans desteği altında ücretsiz olarak sunulacak. Açık kaynak kodu sayesinde geliştiriciler işletim sistemi üzerinde rahatça çalışabilecek. Huawei’nin iddiasına göre HarmonyOS çok daha az kodla birçok işi yapabilme yeteneğine sahip. Android’in 100 satırla yaptığını tek satırla yapabileceği iddia ediliyor. İşletim sistemi tahmin edebileceğiniz neredeyse tüm akıllı cihazları destekleyecek. Akıllı hoparlör, tablet, bilgisayar, akıllı saat, otomobil, kablosuz kulaklık gibi bir sürü cihaz HarmonyOS ile çalışabilecek. HarmonyOS Linux, Android, HTML5 tabanlı geliştirilen tüm uygulamaları destekleyecek. Bir çok yazılım dili desteğini de barındıracak. Java, C++ gibi yazılım dilleri ile geliştirilebilecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Huawei’den Yeni Nesil Yapay Zeka Destekli İşlemci!

ANDROID İLE İLİŞKİ TAMAMEN KESİLDİ Mİ?

Huawei yeni işletim sistemini tanıtınca akıllara Android ile bağlantının tamamen koptuğu geldi ancak Richard Yu, Huawei’nin Google‘a bağlı kalmak istediğini açıkladı. Tüm sistemlerinin HarmonyOs kullanımı için hazır olduğunu ancak bunu şu anlık yapmayacaklarını belirtti. Huawei Google ile bağını korumaya çalışacak ve tamamen ilişki kesilme durumunda HarmonyOS’u devreye sokacak.

EMUI 10 ARAYÜZÜ DE TANITILDI!

Huawei Geliştirici Konferanslarında EMUI 10 Arayüzünü de tanıttı. Beta 6 sürümü çıkan Android 10 (Android Q) temelli bir arayüz olan EMUI 10, koyu arayüz temasını beraberinde getiriyor. Duvar kağıtları temalar, font özelleştirmeleri ve daha pürüzsüz bir yapı EMUI 10 ile sunulacak. Video izleme ve oyun oynama deneyimi daha da kaliteli olacak.

EMUI 10 arayüzü için performansa önem veren Huawei, GPU Turbo özelliği sayesinde yüzde 60 lık ve EROFS ROM‘un geliştirilmesi sayesinde yüzde 20‘lik bir performans artışı sağlamış. EMUI 10 çok daha kullanışlı ve performanslı bir arayüz olacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ailenin Devi Geldi: Karşınızda Huawei Mate 20 X

EMUI 10 arayüzü sayesinde mobil cihaz ekranları kablosuz bir şekilde Huawei cihazınıza yansıtılabilecek. Mobilden Pc’ye dosya aktarımı ise sanal ekranlar eşliğinde sürükleme yapılarak halledilebilecek. Huawei araç modunu da tanıttı artık araçlarda da Huawei cihazlarını uyumlu bir şekilde kullanabileceğiz. AOD modu sayesinde ekran kapalı iken, saat, tarih gibi özellikler ve süslemeler gözükebilecek. ARK Derleyicisi sayesinde ise HarmonyOS ile uyumlu bir şekilde çalışma mümkün olacak yani HarmonyOS için ek bir alışma sürecine gerek olmayacak.

8 Eylül tarihi itibari ile EMUI 10 belirli modellere çıkışını yapacak. Eylül ayında çıkacak Mate 30 ailesi de EMUI 10 ile gelecek.Siz Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS’u ve yeni arayüz EMUI 10’u nasıl buldunuz? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

EMUI 10’UN İLK DAĞITILACAĞI CİHAZLAR

  • Huawei Mate 20
  • Huawei Mate 20 Pro
  • Huawei Mate 20 Porsche Design
  • Huawei Mate 20 X
  • Huawei P30
  • Huawei P30 Pro
  • Honor V20
  • Honor Magic 2

İşte karşınızda HarmonyOS’un İngilizce düblajlı tanıtım konferansı ve EMUI 10’un tanıtım videosu:

Weakless Xbox One İçin Onaylandı! Gamescom 2019 Fragmanı Bizlerle!

Her Nefeste Eskisi Kadar Birlikte Miyiz Riot Games?