in , ,

Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz bütçemize göre alabildiğimiz en iyi monitörü almak isteriz.Bunun için bazı püf noktaları bilmemiz gerek.

Bu rehberimiz de monitör alırken hangi noktalara dikkat etmemiz konusunda bir yazı hazırladık

https://oagtr.com/anasayfa/monitor-alirken-…re-dikkat-etmeli/

        Çözünürlük

 

Ekranınız ne kadar büyük olursa çözünürlüğü de o kadar artar. Mesela 21″-24″ bir monitör full HD’dir. 27″ ve üstü genellikle 2K (2560×1440) yada 4K (3840×2160) dır. Eğer büyük bir monitör alacaksanız kesinlikle çözünürlüğüne bakmalısınız. Ne kadar fazla çözünürlük film/oyunlarda o kadar daha iyi görüntü demektir. Altta çözünürlüklere göre büyüklükler verilmiştir.

 Full HD 1920×1080 çözünürlüğe denk gelmektedir.

 2K 2560×1440 çözünürlüğe denk gelmektedir.

 4K 3840×2160 çözünürlüğe denk gelmektedir.

 

 https://oagtr.com/anasayfa/monitor-alirken-…re-dikkat-etmeli/

Gecikme Süresi

Gecikme süresi ms ile ölçülür.Genellikle oyunlarda bulunan, internet hız testlerinde gördüğümüz Ping’de de aynı sistem olan ms bulunur, mesela 89ms diyelim. O sayı sizin sunucuyla aranızdaki gecikmeyi gösterir. Aynı şekilde mönitörlerde bu geçerlidir.

Görüntüyü ne kadar geç getireceğini gösterir ms monitörlerde. Ms eğer CS:GO gibi Online bir oyun oynuyorsanız sizin için önemli olacaktır. Piyasadaki ekranların çoğu 5ms’dir. Gaming monitör ve özel üretimlerde 1ms yazar fakat bu sadece GtG (Grey to Grey) yani griden griye renk geçiş zamanı 1 milisaniyedir. Geri kalan renkler hala 5ms tepki süresiyle aktarılmaya devam eder. Peki hiçbir şekilde 5ms altına düşülemez mi? Tabii ki de teknoloji ilerliyor.

NVIDIA’nın ULMB teknolojisi sayesinde son çıkan IPS panelli gaming monitörlerde bu 4ms olmuş durumda. Tabii 1ms şimdilik hala hayal gözüküyor ama beklemekten umut kesilmez. Değinmeyi unuttuğum bir nokta var, bu gibi oyunlarda hemen sağlam bir ekran kartıyla sistemi fulleyeyim en sağlamından 1ms monitör alayım artık bir pro oyuncu olduğunuzu düşünmemelisiniz sonuçta bu tarz oyunlarda esas önemli olan bileğiniz. Dünyanın en iyi oyuncuları dediğimiz insanlar bu seviyelere tüplü monitörlerden bu noktaya geldim.

Panel Türü

Panel nedir?Neden dikkat etmeliyiz?Hemen açıklayım size. Her monitör bünyesinde bir panel barındırır, panelden kasıt monitörün çerçevesinin içerisindeki cam ve onun arkasındaki alaşımdır. Şuanda tüplü monitörler üretimden kalktığına göre geriye sadece IPS-TN panel kalıyor piyasada.

TN-IPS bir panel türüdür, günümüzde hemen her monitör TN panele sahiptir. Yeni yeni piyasada yer kapan IPS, TN’den daha gelişmiş bir panel türüdür. IPS’de monitöre yandan bakınca renginin solmadan kalitesinden ödün vermeden görmenizi sağlayan bir panel türüdür.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Sunrider: Mask of Arcadius

Bu neden önemli? Çünkü gerçek renkleri görebilmek varken neden TN panelin sınırlandırılmış renk paletine mağruz kalasınız ki? Daha canlı renkleri kim istemez? Peki IPS olup olmadığını nasıl anlarız? Monitörü almadan önce üreticisinin websitesine düştüğü nottan bunu rahatlıkla anlayabiliriz. Ayrıca son zamanlarda Gaming monitörlerde IPS bayağı yaygınlaştı. Eğer monitörü bakmadan alamam diyorsanız,  yan açıdan bakmanız yeterli.

Bağlantı Türü

Her monitör farklı bir bağlantı türüne sahiptir.Bunlar nedir ve ne işe yarar ? DP, HDMI,DVI ve VGA olarak dörde ayrılırlar. DP yani Display Port en son çıkan ve görüntüyü şuanda en iyi aktaran görüntü bağlantı birimidir.

HDMI’da yavana atmak olmaz tabii kendisi hala DP’ye göre daha ucuz olmasından ötürü Konsollarda ve TV’lerde en yaygın bir şekilde kullanılıyor, fakat Gaming monitörlerde HDMI çıkışından 75HZ üstü alınamadığı için bu bağlantı türü biz yüksek (120-144 ve dahası) hertz monitör isteyen kullanıcılar için değil.

DVI kendi zamanının en iyilerinden, VGA’dan sonra gelip analog devrini kapatan, yüksek hertz hızlarını destekleyen ve hala en zirve ekran kartlarında çoğunlukla kendinden bir giriş bulunduran giriş, buda bu girişin hala ölmediğini kanıtlıyor. VGA ise en eski görüntü arabirimidir. Analog bağlantıyla görüntüyü aktarır. Diğerlerine göre daha kalitesiz görüntü verir.

Ayrıca eğer ekran kartınızın bağlantı türüne uygun bir monitör almadıysanız converter almaya mecbursunuz ve bu Converter çin malı oldukları için tahminen 1 yıl içinde değişmeniz gerekmekte. Kaliteli bir Converter bulsanız dahi görüntüde tepkime süresinin artacağını ve bir takım grafiksel hatalara maruz kalacağınızı unutmayın.

Yenilenme Hızı

Her monitörün bir yenilenme hızı vardır. Genellikle her monitör 60 Hz’dir. Daha fazlası yok mu? Tabii var, 120-144 Hz ve şimdi Asus ROG ile gelen 165 Hz yada Acer Predator ile gelen Safe O.C 180 HZ monitörlerle HZ’ye verilen değer daha da arttı günümüzde.

Peki Hz neden bu kadar önemli? Normalde 60 Hz’lik bir monitörde CS:GO oynadığınızı farz edelim, 100 FPS alıyorsunuz fakat Monitörünüz 60 Hz olduğu için size sadece 60 FPS gösterebilecek yani ekranı saniyede sadece 60 kere yenileyebilecek, 60 Kare akıcılığında oynayacaksınız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yeni Yıl Wolfteam’de Fırsat Dolu Etkinliklerle Kutlanacak

120 yada 144 Hertz bir monitöre sahip olsaydınız yani saniyede 100 kare olarak görecektiniz ve 100 FPS’nin verdiği akıcılıkla oyununuzu oynayabilirsiniz. +60 FPS’den daha fazlasını alabileceğiniz bir sisteminiz varsa daha akıcı bir şekilde oynamak için yüksek Hertz’li monitörleri tercih etmelisiniz. Tabi günümüzdeki oyunları (Çoğu optimizasyon özürlü olduğundan) +100 FPS üstü oynayabilmek için için güçlü bir sistem gerektiğini belirtmek gerekiyor.

 

SYNC Teknolojileri

AMD FreeSync

Amd FreeSyncli monitörler, AMD ekran kartı kullanan kişiler için üretilmiştir. Bu teknoloji sayesinde ekran kartı ve monitör senkronize olarak gecikmeyi en aza indirip, görüntü yırtılmalarını tamamen ortadan kaldırmakta.

AMD ekran kartı olanlar için biçilmiş kaftan olan bu teknoloji G-SYNC’e göre daha ucuz olduğu (isminden de anlaşılacağı gibi free yani ücretsiz) için son zamanlarda daha çok rehavet görüyor. Örnek vermek gerekirse; Amazon’da şuanda 800 ₺ gibi bir rakama 144Hz 1ms Freesync bir monitör alabilirsiniz. Fakat G-SYNC almak isterseniz bu rakam +1500 ₺’lere varmakta.

Nvidia G-Sync

NVIDIA G-SYNC, AMD’nin FreeSync’i ile mantıken aynı sistemi kullanmakta fakat NVIDIA bunu bir yazılım üzerinden değil, Monitörün içine koydurttuğu özel G-SYNC çipi ile yapmakta olduğu için FreeSync’e göre nispeten biraz daha performanslı ve daha pahalıdır. NVIDIA ekran kartı olan kullanıcılar, NVIDIA FreeSync’a destek vermediği için mecburen kesenin ağzını biraz daha açmak zorunda kalıyor bu durumda.

Input Lag

Ekranın belirli bir gecikme süresi olduğunu söylemiştik, ya panelin? Evet yanlış duymadınız panelinde bir gecikme süresi var, buna Input Lag deniyor. Fakat bu bilgiyi neredeyse hiçbir üretici firma paylaşmıyor.

Netten alacağınız monitörün Input Lag ms’sini yabancı kaynaklı sitelerin incelemelerinde bulabilirsiniz, fakat her monitöründe incelemesinin olmadığını unutmayın. Ayrıca input lag TV’lerin monitör olarak kullanılmamasının başlıca sebepleridir. Tonlarca para savurup çok yüksek hertz’li, çok yüksek inç  TV alıp oyun keyfini en iyi şekilde yaşayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz derim. En azından Multiplayer’de bu zevki yaşayamayacağınız kesin.

https://oagtr.com/anasayfa/oyunlar-hakkinda-ilginc-bilgiler/

Oyunlar Hakkında İlginç Bilgiler!

GreedFall’ın Sistem Gereksinimleri Açıklandı!