in ,

Netflix, YouTube gibi platformlara RTÜK mü geliyor?

Ülkemizde YouTube’un sık sık engellenmesine artık alıştık. Ancak bu sefer farklı bir durum ile karşı karşıyayız, direkt denetim geliyor!

RTÜK’ün şu an bu platformlar üzerinde herhangi bir yetkisi yok fakat buna imkan tanıyan yasa meclise sunuldu. Bu yasa ile RTÜK uygun bulmadığı platformlara erişimi engelleyebilecek.

Bu yasa ile internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı yayın kuruluşlarının yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacağı, lisans almayan veya lisansı iptal edilen kuruluşların yayınlarının, sulh ceza hakimliği tarafından engellenebileceği belirtiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends 2018 Dünya Şampiyonası'nın TOP 20 Oyuncusu Belirlendi!

RTÜK üyesi İlhan Taşçının açıklaması: “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim ve haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.”

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın açıklaması: “İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Little Nightmares İncelemesi

PUBG’den Sadece Ocak Ayında 1 Milyon Oyuncu Banlandı!