in , ,

Sabit Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Harddisk diye tabir ettiğimiz depolama diski, günümüzde Sabit Disk adıyla anılmaya başladı. Yaklaşık 13-14 yıl öncesine baktığımızda, depolama boyutu olarak bilgisayar bileşenleri arasında en çok gelişen Sabit Disk adıyla bahsettiğimiz Harddisk oldu.

Bu makalede Harddisk alırken nelere dikkat edilmesi konusunda noktalara değineceğiz.

 https://oagtr.com/anasayfa/sabit-disk-alirk…lmesi-gerekenler/ ‎

Depolama alanları 50-80 GB olarak kısıtlı kalırken, geçen sürede Sabit Disk’ler çok fazla gelişti. Bugün, artık geçmişte 50-80 GB sığdırılabilen kutunun içerisine 8 TB gibi inanılmaz boyutlar sığar oldu. Bu da bizler için oldukça fazlasıyla yeterli bir alan.

Öncelikle iyi bir sabit disk almak istiyorsanız, ihtiyacınız oranında kendinize bir bütçe ayırmanız gerekli. Fiyatlar, depolama boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. 500-700₺ gibi bir bütçe size sağlam, uzun ömürlü ve performanslı bir Sabit Disk için yeterli olacaktır.

Marka

İlk önce dikkat edilmesi gereken yer, alacağınız Sabit Disk’in markası. Günümüzde markalar ayrı bir önem taşıyor. Servis kalitesi ve firmanın kullanıcılara karşı tavrı olası bir arızada imdadınıza yetişicektir. Ayrıca, performans anlamında sıkıntılar yaşatmaması ve uzun süre kolayca bozulmaması açıcısından önemlidir. Bu yüzden iyi bir markayı seçmek önemlidir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mount & Blade II: Bannerlord'dan Türkçe Dil Desteğiyle İlgili Beklenen Açıklama Geldi!

Geçmişten günümüze kadar pek çok marka Sabit Disk üretti ve hala üretiyor. Ancak günümüzde, sadece bir kaç marka öne çıkıyor. Daha öncelerde popüler olan Samsung, Sabit Disk birimini sattı ve üretimlerini durdurdu. SSD piyasasına geçme kararı almış olmasına rağmen günümüzde Seagate markası altında Sabit Disk üretmeye devam ediyor. Günümüzde Seagate, WD ve Toshiba Sabit Disk pazarında pastanın büyük kısmını almış durumda. Seagate, diğer markalara göre daha ön plana çıkıyor desek yanlış olmaz.

Boyut

Bunların yanında, daha adlarını bile duymadığımız onlarca fason üretim yapan Çinli markalar tabii ki var. Ancak tercih etmeniz gereken güvenilir, kalitesi tescil edilmiş markalar olmalıdır. Sonraki adımda ise dikkat etmeniz gereken nokta, size yeteceğinden emin olduğunuz bir depolama boyutunu seçmeniz. Günümüzde en ideal depolama boyutları 2 TB – 3 TB arasında değişiyor.

Eğer bu boyutlar fazla geliyorsa, sizin için 1 TB ideal. 500 GB almanızı tavsiye etmem. Zira hem 1 TB ile arasında çok az fiyat farkı var, hem de 500 GB Sabit Diskler, düşük dönüş hızlarına ve düşük önbellek miktarlarına sahipler. Boyutları sürekli artan oyunları ve aradaki performans farkını düşündüğümüzde, bizim tavsiyemiz ise minimum 1 TB tercihinde bulunmanız yönünde.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Battlefield 5 Resmi Olarak Duyuruldu!

7200 RPM, 64 MB Ön Bellek özelliklerine sahip olan güvenilir markaların Sabit Diskler’i performans sıkıntıları yaşatmayacaktır.

Bunun yanında boyut konusunu da unutmamak gerekiyor. 3.5” Boyutlarındaki Sabit Diskleri seçmelisiniz. Çünkü 2.5 boyutlarda olan diskler performans açısından düşük olacaktır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, aynı şekilde yine düşük dönüş hızlarına ve düşük önbellek miktarlarına sahipler.

RPM, dönüş hızı demektir. Disk ne kadar hızlı dönerse o kadar iyidir. Cache ise önbellek demektir. Kısaca anlatmak gerekirse, mesela bir program açtınız sonra kapatıp bir daha açtınız. İkinci açmanız daha hızlı olur. Bunun sebebi Cache ile ilgilidir. Bu yüzden ne kadar yüksek olursa belleği o kadar iyi olur.

3.5 boyutunda, 64 MB Ön Bellek/7200 RPM Dönüş Hızına sahip güvenilir markaların Sabit Diskleri günümüzde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

https://oagtr.com/anasayfa/windows-10-dosya…urtulabilirsiniz/

Windows 10 Dosya İsmi Kısıtlamasından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Control İncelemesi