in ,

Taşınabilir Şarj Cihazı Olan Powerbank Zararlı Mı?

Şüphesiz akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sıkıntısı şarj sorunu. Özellikle sosyal medya platformlarını gün içinde aktif kullanan ve oyun oynamayı seven arkadaşların günü tamamlamakta sıkıntı çekebildikleri bir gerçek.

Dışarıda her zaman priz de bulunamadığından, son dönemde Powerbank dediğimiz harici şarj cihazları oldukça popüler. Ancak bu cihazları teknik servis çalışanları tavsiye etmiyor.

 

Taşınabilir Şarj Cihazı Powerbank'lar Zararlı mı ?

 

 

Konuyla ilgili konuşan cep telefonu teknik servis çalışanı Ersin Dindaş; ”İnsanların yoğun cep telefonu kullanırken şarjlarını çabuk bitirdiklerini’‘ söyledi. Dindaş, “Bunun sebebi devamlı oyun oynanıyor, sürekli internet ortamında gezinildiği için bataryalarının güçleri yetmiyor, amperleri düşük geliyor. Batarya bittiği için de insanlar her yerde priz veya şarj aleti bulamıyor. Bu sıkıntıların önüne geçmek adına belirli firmalar, powerbank ürettiler. Bu ürünlerin orijinalleri, yan sanayileri piyasada çok fazla bulunuyor. Bunu vatandaşlar kendilerine bir nebze de olsa alternatif olarak buldular. Biz telefoncu veya teknik servisçiler olarak bunları kesinlikle önermiyoruz. Alternatif olarak bu ürünlerin kısa bir süre kullanılmasına olabilir diyoruz, ama bazı vatandaşlar priz yerine veya şarj aleti aramak yerine direk powerbank kullanıyor. Bununla beraber insanlar, powerbank alırken bile yüksek amperli olsun istiyorlar ‘10 bin, 20 bin amper olsun, yüksek amperli olsun daha çok kullanayım’ diye talep var” şeklinde konuştu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Apple’dan Avrupa Birliği’nin ‘’tek tip şarj konnektörü’’ kararına itiraz!

 

“10 amper insanı yaralayacak veya öldürecek kadar zarar verebilir”


Teknik servis Dindaş, taşınabilir bataryaları tercih etmediklerini belirterek, “Biz powerbank kullanımında acil durumlarda kısa bir süre olabilir, ama devamlı kullanılmasını hiçbir zaman tercih etmiyoruz. Sebebini de şuna bağlıyoruz, şimdi 10 bin miliamperin elektronik olarak hesabını yaptığımız zaman 10 ampere denk geliyor. 10 amper de insanı yaralayacak veya öldürecek kadar zarar verebilir. Vatandaşlar, 1 amperin dahi insan vücuduna ne denli zarar verdiğini internetten araştırabilir. 10 amper gibi bir güçten bahsediyoruz, telefonda en ufak bir arızada o powerbank direk insana zarar verebilir” ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Warcraft III: Reforged Koşulsuz İade Edilebilecek!

“Biz telefonun bin 800 miliamperlik bataryasından korkuyoruz”

Dindaş, cep telefonu bataryalarının düşük amperli olmasına rağmen çekindiklerini söyleyerek, “Bu ürünlerin şarj esnasında cepte, çantada taşındığını düşündüğümüzü varsayarsak, orijinal bir powerbank kullanımında insanlara zarar vermesin diye üreticiler uğraşıyor, içini demirle kaplıyor mesela, ısıya ya da patlamaya karşı bir zararı olmasın diye her türlü tedbiri almaya çalışıyor. Ancak ne kadar tedbir alınsa da amper yüksek olduğu için ben zarar vermeyeceğini düşünmüyorum, Bunların yan sanayilerinin içini açtığımız zaman hiçbir koruma önlemi yok, sadece içinde bataryası var. Biz telefonun küçük bataryasından, bin 800 miliamperlik bataryasından korkuyoruz. Düne kadar insanların şarj esnasında patladığı, ellerini parçaladığını haberlerden okuyoruz. Bin 800 miliamperde neler yaptığını görüyoruz. Biz 10 bin ya da 20 bin miliamper olduğunu düşünelim, ne kadar büyük zarar vereceğini şöyle bir aklımızda tasarladığımız zaman vücudumuza dahi büyük zararlar verebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lübnan WhatsApp'a vergi getirdi halk sokağa döküldü!

Lübnan WhatsApp’a vergi getirdi halk sokağa döküldü!

Comikon 2019 Hakkında Her Şey!