in , , ,

Terminatör Resistance İncelemesi!

John Connor Geri Dönüyor!

Bu yılın sürpriz oyunlarından birisi olan Terminator Resistance’yi oynadık ve işte yorumlarımız.

‘’Kendimi güvende hissetmeliyim, fakat hissedemiyorum. Bu yüzden kopuk yaşıyorum ne telefon, ne de adres. Hiç kimse ve hiçbir şey beni bulamaz.  Keşke Buna İnanabilseydim.

Ne kadar denersem deneyeyim, rüyalarımı yok edemiyorum.  Annem, hayatı boyunca fırtınanın yaklaştığını söylerdi – Kıyamet Gününün.  İnsanlar ve Makineler arasındaki savaşın başlangıcı. 7 Milyar insan bir anda yok olacaktı.

 Geleceğin yükünü omuzlarım hissediyorum.  İstemediğim bir geleceğin yükünü. Bu yüzden olabildiğince hızlı kaçıyorum herhangi bir yere, hiçbir yere.’’

 

– John Connor, Terminatör 3 : Makinelerin Yükselişi

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Sürpriz!

Bu yılın sürpriz oyunlarından birisi olan Terminator Resistance, geçtiğimiz Eylül ayında duyurulmuştu.

Oyun ilgi uyandırırken, geliştiricisinin Reef Entertainment, olduğu ortaya çıkınca, oyun severlerin içerisinde büyük bir şüphe uyandırdı.

Bu durumun sebebini anlamak üzere geçmişe dönecek olursak, 2012 yılında Reef Entertainment, Rambo The Video Game ismini verdiği ve aynı şekilde film uyarlamasını ele alan bir oyun duyurdu. Yayınladıkları video ile birlikte, her oyuncuyu mest etti (Ben dahil) o dönem gelişmiş grafikleriyle oyun dünyasında çığır açacağı söyleniliyordu.

Oyun yayınlandıktan sonrasında sadece fare ile ateş edilebilen bir oyun olduğu ortaya çıkınca oyunseverler hayal kırıklığına uğradı ve oyun alay konusu oldu.

Bu gelişme sonrasında oyunseverler Reef Entertainment cephesinden gelecek oyunlara önyargılı yaklaşmaya başladılar. Halbuki Reef Entertainment, 2005 yılında Sniper Elite’nin ilk oyununu geliştirmişti.

Bu sebeple Reef Entertainment, kritik bir karar alarak, bir Terminator oyunu geliştirmeye karar verdi ve oyun Eylül ayında duyruldu.

1984 yılında ilk filmin vizyona girmesiyle bir kült yapım haline gelen Terminator serisi oyun sektöründe 1991 itibariyle yer almaya başladı ve 2017 yıllına kadar 25 farklı Terminator oyunu geliştirildi.

Bilgisayarda sayı olarak oldukça az olan Terminator oyunlarını sıralayacak olursak,  Terminator 3: War Of The Machines (2003) ve Terminator Salvation (2009) olarak sıralayabiliriz.

Bilgisayarda durum böyleyken, Konsol tarafında ise Terminator 3: Rise Of The Machines (2003)  ve   Terminator 3 : The Redemption gibi sağlam oyunlar bulunuyordu. Yıllar boyu severek oynadığım Terminator Salvation, ben dahil serinin hayranlarının içerisinde hep bir yara olarak kalmıştır.

Salvation, film için benzer promosyon olarak geliştirilmiş ve üvey evlat muamelesi görmüştü. Üstelik oyun çıktıktan 2 ay sonrasında geliştirici stüdyosu iflas edip kapanmıştı. Kısaca özetle oyunun orijinal hali dahil çalışmıyor ve Steam üzerinden de kaldırılmıştı.

Bu sebeple Terminator Resistance, serinin hayranları için önemli bir oyun haline gelmişti.

Bu güne kadar tesadüfe bakın ki, her yeni Terminator filmiyle bir oyun yayınlandı.  Kasım ayının ilk haftasında Terminator Dark Fate vizyona girerken, bir taraftan Terminator Resistance, 15 Kasım tarihinde yayınlandı.

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Yarının Yıkılmış Dünyasında Bir Umut!

Terminator Resistance’nın konusunu kısaca özetleyecek olursak,  Resistance günümüzdeki mevcut filmleri yok sayıyor ve Terminator 2. Kıyamet Gününden 30 yıl sonrasında Los Angeles’ta geçiyor John Connor tarafından yönetilen Direniş’te bir asker olan Jacob Rivers’da  Skynet’in tehdidi tarafında hedef olduğu için Skynet’i kapatmak için uğraşlarını birinci şahıs halinde tanık oluyoruz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Epic Store, Assassin's Creed Syndicate'i Ücretsiz Olarak Dağıtıyor!

Unreal Engine 4 motoruyla geliştirilen oyun yaratılan atmosferi oynayan kişiyi hemen o dünyaya adapte ettiğini söyleyebilirim, özellikle bir Terminator hayranıysanız, oyunu oynamama gibi bir lüksünüz yok.

Oyunda birbirinden farklı Termimatorler olduğunu görünüyor. Oyun FPS bakış açısına sahipken oyuncuya açık dünya temasını sunmayı es geçmemiş olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla.

Bir taraftan UE 4 Motoruyla geliştirilen oyun, Salvation’a kıyasla daha iyi bir oyun deneyimi bizlere sunuyor.

Karakter tarafında kabiliyetler oyuna uygun bir şekilde geliştirilmiş. Silah kalibrasyonu ise çok fazla gerçekçi olmadığı kendisini gösteriyor, bununla ilgili biraz daha iyileştirme yapılabilirdi diye düşünüyorum açıkçası, bunun haricinde silahların modellemesi oldukça iyi görünüyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Terminatörler Her Yerde!

Skynet’in önceki Terminatörlerini hiç görmedik, karşımıza canlı doku kaplı T-800 – T-1000 ve iskelet halinde T-600’leri filmlerde gördük. Resistance’de ise aşağı yukarı Skynet’in elindeki tüm robotları görebiliyoruz ve Terminator evreni hakkında daha detaylı bilgi edinme olasılığınız yüksek.

Oyun boyunca roboböcekler, avcılar, baykuş, yokedici ve diğer terminatörler ile karşılaşacaksınız. Yapay zekaları konusunda çok iyi diyemeyiz, fakat oyun boyunca size (Oyun sizi zorlayacak) sıkıntılı anlar yaşayacağını söyleyebilirim. Termimatörlerin grafikleri oldukça başarılı olduğunu söylemek gerekiyor.

Oyun gizlilik üzerine kurulu ya da isterseniz, bir ordu savaşı başlatabilirsiniz. Tabii oyunun 4 farklı zorluk modu sayesinde bu iş bir o kadar keyifli veya sıkıcı bir hal alabiliyor. Bunun haricinde gizli hareket edeceğiniz takdirde Gece Görüş moduna geçebilir, stratejik planlamalar gerçekleştirebiliyorsunuz.

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Senin seçimin, senin kararların!

Oyun açık dünyaya sahip olunca, günümüzde oyuncuların yapacağı seçimi ve vereceği kararları çoklu hale getirerek, böylelikle senaryoda farklı sona sahip hikayeler görebilme imkanımız bulunuyor. Aslında bu oyuna büyük bir artı katıyor çünkü, hiçbir Terminatör oyununda bırakın çoklu diyalog seçimini hiçbir şekilde diyalog seçimi yoktu.

Bu haliyle oyununun nasıl dikkatli geliştirildiğini ve bir o kadar emek harcandığının altını çizmesinde büyük rol oynuyor.

Aynı zamanda oyununun sonu sizin vereceğiz kararlara göre şekilleneceğini unutmayın.

Aynı zamanda bahsedecek olursak Reef Entertainment, Terminatör müziklerinin lisansını alarak, oyuna bire bir şekilde aktardığını görebilirsiniz.

Müzikler hiç fena durmuyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Atmosfer!

Oyunda özellikle gece vakti, harika bir atmosfer olduğunu söylemeliyim. Bu atmosfer için geliştirici ekip epey vaktini harcamış olmalı.  Kişisel düşünceme göre bu atmosfer, Terminator 2’nin atmosferini başarılı bir şekilde yansıtıyor.  Haliyle oyun 2. Filmin izinden devam ettiği için bu pek sürpriz olmuyor açıkçası.

Gündüz çok fazla manzara bulamazsanız, fakat oyun gece harika bir havası ve atmosferi var, her tarafta dikkat etmeniz gereken mayınlar ve terminatörler olunca oyun sizi içerisine çekiyor ve vaktin nasıl geçtiğiniz anlamıyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Netflix, Atiye'nin 2.Sezon Yayın Tarihini Duyurdu!

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Bilgisayarlar!

Oyun haliyle açık dünya olunca, pek çok özellik beraberinde geliyor. Örneğin; Skynet’in ele geçirdiği ve robotların hüküm sürdüğü bir gelecekte, oyunu anlık kayıt edemiyorsunuz. Oyunu kaydedebilmeniz için bir bilgisayar gerekiyor.

Bilgisayarı da sığınaklarda, marketlerde ve bodrum gibi gizli taraflarda bulabiliyorsunuz.

Buna ek olarak, örnek vermek istemiyorum ama Skyrim’i herkes hatırlıyor değil mi? 8 yıl önce yayınlanmış ve bir kült haline gelmişti.

Oyunda sandıkları ve kapıları açabilmek adına ne maymuncuklar kırdınız, hatırlıyorsunuz değil mi? Aynı sistem Terminator Resistance’de mevcut, büyük bir envanter ağına sahip olan oyun sadece kapıları ve sandıkları maymuncukla açmakla sınırlı olmadığını belirtelim.

Oyun açık dünya olunca, haliyle bir Envanter sistemi ister, istemez oluyor.  Yokettiğiniz her terminator’den önemli eşyalar elde edebiliyorsunuz ve direniş karargahlarında veya gizli bölgelerden bu eşyaları geliştirebiliyorsunuz.   Aynı zamanda keşfettiğiniz pek çok bina içerisinde pek çok önemli not bulabiliyorsunuz.

Envanter sistemini Terminator serisine ait bir oyunda mutlaka olmalıydı.  Aynı zamanda oyunda Level sistemi de mevcut, şuan level sınırı bilinmiyor fakat ilerleyen zamanda güncellemeler ile level sınırın kısıtlanabileceği söyleniliyor.

Oyun içerisinde M4, Shotgun, 1911, Uzi, Plazma Topu ve geleceğe ait pek çok teknolojik silah bulunuyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/terminator-resistance-incelemesi/

Genel Olarak!

Açıkcası Reef Entertainment’dan bu kadar iyi bir oyun beklemiyordum, özellikle Rambo’dan ile birlikte bende bıraktığı hayal kırıklığı sonrasında ben dahil pek çok oyuncunun bu yapıma şüpheyle bakıyordu.

İlk başlarda şahsen Reef Entertainment’ın Rambo’dan muhakkak, bir ders çıkarttığını ve böyle olmayacağını düşünüyordum ve yanılmadığımı görüyorum.

Reef Entertainment, Terminator serisine karşı olan sorumluluğunu ve serinin o atmosferini oyuna başarılı bir şekilde aktarmış. Pek çok oyun severek bu oyununda tutmayacağını düşünüyordu fakat, Reef Entertainment, ben dahil herkesi yanılttı.

Terminator serisi boyunca, ilk kez böyle bir detaylı ve bir o kadar seriye yakın olan bir Terminator oyunu görüyoruz.  UE4 Motoruna göre bazı eksiklikleri olabilir, fakat oyunun genel görünüşü gerek grafikleri ve temel modellemeleri, açık dünyası bu eksikliği kapatmaya yettiğini düşünüyorum.

Oyun aşağı yukarı 10-15 saatlik bir macera vaddediyor, bu oynadığınız zorluğa göre artabilir.  Son sözlerimi aktaracak olursam, oyuna gerçekten Terminator serisine yakışan bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bunun haricinde Reef Entertainment, herkesi şaşırtmayı başardı, kendilerini tebrik etmek gerekiyor.  Bu oyun oynanılır mı? Gerçekten oynanılabilir durumda.

Tabii, seri diyince aklımıza kim geliyor? Elbette Arnold Schwarzenegger, kendisi her ne kadar oyunda yer almasa da onun hatırına bu oyuna gözümüz kapalı 100 üzerinden 75 puanı hakkediyor.

Oyun yayınlanmasıyla birlikte Steam’da Çok Olumlu listesine girmeyi başardı.  Steam mağazasında 165 TL’den satışa çıkan oyun şuan 200 TL gibi bir fiyata yükseldi.

Oyun ilerleyen zamanda Multiplayer desteğine sahip olabileceği de söylentiler arasında.

5 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. SÜPER inceleme olmuş ..Eline koluna sağlık çok beğendim detaylı olmuş..Konuya çok hakimsin demekki ..Oyunlardan anlıyorsun ..İNCELEme yeteneğin çok iyi..

  2. Alıp almamak arasında kararsızdım incelemenizden sonra oyunu satın aldım. Umarım güzel bir deneyim yaşatır.

  3. Oyunlar ile fazla ilgim yok ama bu inceleme sonrası erkek arkadaşıma ne hediye alacağım diye düşünmeme gerek kalmadı umarım beğenir. İnceleme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/asus-rt-ax88u-ro…ied-6-onayi-aldi/ ‎

ASUS RT-AX88U Router, “Wi-Fi CERTIFIED 6” onayı aldı

Sam Lake’den Müjde Paylaşım: Remedy Yeni Oyun Geliştiriyor!