in , ,

LOLLOL

Twitch ”Blind Playtrough” Etiketini Kaldırdı!

Twitch Blind Playtrough isimli etiketini kaldırma kararı aldı! Dünyaca ünlü canlı yayın platformu Twitch, birçok çeşit kategoriden yayın tipini bünyesinde bulundursa da oyun yayınları üzerine kurulmuş bir platform. Dolayısıyla Twitch, video oyun yayınlarına büyük önem veriyor. Oyun yayınlarında kullanılan ”Blind Playtrough” isimli etiket artık kullanılamayacak. Detaylar haberimizde.

Twitch blind playtrough

Haziran 2011’de kurulan ve 9-10 yıldan beri aktif olarak kullanılan canlı yayın platformu Twitch için yeni haberler geliyor. Twitch üzerinden yayın yapan yayıncılar özellikle 2020 yılında DMCA adlı telif hakkı yasası ile yayınlarda telif hakkı kurallarını sıkı bir şekilde uygulamak zorunda kalmıştı. Yayıncılar DMCA ile yayınlarını yaparken birçok şeye dikkat etmek zorunda kalmakta. Twitch DMCA ile gündemdeyken aldığı yeni bir karar ile tekrar konuşuluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PlayStation 5'in İlk Korku Oyunu Quantum Error Tanıtıldı!

Oyun yayınlarında bazı yayıncılar tarafından spoiler içermeyen ve ilk bakış tarzında yapılan yayınlarda kullanılan ”Blind Playtrough” etiketi artık platformda yer almayacak. Türkçeye ”Kör Oynanış” olarak çevrilse de bu etiketin anlamı oyuna ilk bakış atarak izleyiciye oyun hakkında spoiler içermeden tanıtım yapmak. Yine de etikette yer alan ”Blind” kelimesinin görme engelli insanlar için uygunsuz ve saygısız bir ifade olarak düşünülebiliyor. Twitch, bu durumun farkına vararak böyle bir durum ortaya çıkarmamak için etiketi kaldırma kararı aldı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  İçimizdeki Sosyal Medya Merakı

Bu etiket yerine gelecek etiket önerileri arasında ”First Playtrough” ve ”No Spoilers” yani ”İlk Oynanış” ve ”Spoiler Yok” etiketleri yer almakta. Acaba Twitch, bu etiket yerine nasıl bir etiket kullandıracak? Siz Twitch Blind Playtrough etiketi ile alakalı bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Değerli görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cyberpunk 2077 GOG

Cyberpunk 2077’yi GOG’dan Alırsanız Paranın %100’ü Şirkete Gidecek!

LoL 10.25 Yama Notları Özeti | 2020 Yılının Son Yeni Şampiyonu: Rell!