in , , ,

Xbox’ın İleri-Geri Uyumluluk Özelliği: Smart Delivery Nedir?

Xbox Series X konsolunun resmi tanıtımında Smart Delivery(Akıllı Teslimat) adlı bir özellikten bahsedilmişti. Peki bu özellik nedir? Ne işe yarar?

Bildiğiniz gibi konsol oyunlarının fiyatları oldukça fazla, deyim yerindeyse cep yakıyor. Microsoft tarafından oluşturulan Xbox Game Pass gibi hizmetler sayesinde oyunlar için ödediğimiz ücretler bir nebze olsa da azalmış durumda.

Şu an ara nesil dönemdeyiz yani Xbox Series X‘e çıkacak olan oyunların çoğu Xbox One‘a da çıkacak. Peki biz Xbox One için bir oyun aldığımızda ve daha sonra Xbox Series X‘e geçmek istediğimiz zaman o aynı oyun için tekrar ödeme yapmamız mı gerekecek? Eskiden olsaydı bu sorunun yanıtı maalesef evet olacaktı. Fakat Smart Delivery özelliği sayesinde oyunu bir kez satın aldığımızda Xbox Series X ve Xbox One’da oynamamızı sağlayacak. Bu özellik Microsoft’un tüm birinci parti oyunlarında desteklenecek ve isteyen tüm yayıncı ve geliştiriciler oyunlarına ekleyebilecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ghost Recon: Wildlands'in Sistem Gereksinimleri Belli Oldu

Microsoft tarafından yapılan resmi açıklama ise şu şekilde:

“Bu teknoloji, bir oyunu bir kez satın aldığınızda Xbox One’da veya Xbox Series X‘te oynuyor olmanız fark etmeksizin doğru olan sürümü edinmenize imkan sağlar. Halo Infinite dahil olmak üzere tüm özel Xbox Game Studios oyunlarımızda Smart Delivery‘nin kullanılmasını taahhüt ediyoruz ve bu sayede oynamayı seçtiğiniz Xbox konsoluna en uygun olan sürümü oynamanız için bir oyunu yalnızca bir kez satın almanızın yeterli olmasını sağlıyoruz. Bu teknolojiyi tüm geliştiriciler ve yayımcılar kullanabilir ve bunu önce Xbox One’da, daha sonra Xbox Series X’te çıkacak olan oyunlar için kullanmayı seçebilir.”

Microsoft’un tüm birinci parti oyunlarında geçerli olacak bu özelliği destekleyecek 3. parti oyunlar ise şimdilik şu şekilde:

  • Rainbow Six Siege
  • Cyberpunk 2077

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dying Light’ın Yeni DLC’si Hellraid Duyuruldu!

Assassin’s Creed: Valhalla Xbox Smart Delivery Özelliğini Destekleyecek!