in , ,

Yerli Oyunların İhracat Rakamı 1 Milyar Doları Aştı!

Türkiye Oyun Geliştiricleri Derneği (TOGED) tarafından gerçekleştirilen 2018 Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Toplantısı’nda, 2018 yılında Türk oyun sektörünün performansı değerlendirildi. Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre, yerli oyunlar geliştiricileri 2018 yılında yaklaşık 1 Milyar 50 Milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Ülkemizin ihracat konusunda oldukça gelişmesine destek olan yerli oyunların ihracat rakamları 2017 senesine göre 550 milyon dolar artış gösterdi. TOGED başkanı Ali Erkin, Türkiyede’ki oyun geliştricilerinin başarılarını sıralayarak, uluslararası alanda yerli oyunların önemini vurgulayıp, Avrupa’nın pek çok oyun geliştiricisinden çok daha ileride olduğumuzun altını çizdi. Erkin “Bugün telefonlarımızda ve tabletlerimizde en çok oynanan ilk on oyun arasında pek çok Türk geliştiricinin oyununu bulmak mümkün ve bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı” dedi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Assassin's Creed IV: Black Flag Uplay'de Ücretsiz Oldu!

Erkin’den sonra söz alan İsmail Gülle ise, yazılım sektörünün 2023 vizyonu içerisinde büyük hedefler koyulan bir sektör olduğunu söyledi. Yazılımın yerli ve milli olmasının pek çok şeye kapı açacağını belirten Gülle, toplumun ihracat bilincinin gelişmesi için, bu amaç doğrultusunda özel eğitim programlarının hazırlanacağını da sözlerine ekledi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ghost Recon Breakpoint, Steam'e Çıkmayacak!

Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin orta gelirli ülkeler seviyesinden, yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkması için teknoloji, tasarım, markalaşma yatırımlarının önemini açıkladı. Bilişim sektörünün de büyük önem taşıdığını ve dijital oyun sektörünün ekonomik değerinin oldukça yüksek olduğunu açıkladı. Ülkemizin oyun pazarı hacmi 750 milyon dolara ulaşmış bulunduğunu belirtti.

Bu tarz haberler ülkemiz için oldukça güzel haberler. Only A Gamer olarak bizde tüm yerli oyun geliştiricileri sonuna kadar destekliyoruz. Umarız Türkiye dijital oyun ve yazılım sektöründe çok daha iyi yerlere kısa zamanda ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ronda Rousey Mortal Kombat 11’de Sonya Blade Karakterini Seslendirecek!

VFŞL’de İlk Gün Maçları Tamamlandı