in , ,

YERLİ VR OYUNU BURIED ALIVE HIZ KESMEDEN GELİYOR

Yerli VR Oyunu Buried Alive Hız Kesmeden Geliyor

2018’in 4. Çeyreğinde çıkması beklenen yerli VR oyunu Buried Alive’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Eğer web sitemizi düzenli olarak takip ediyorsanız bu isim size bir yerlerden tanıdık gelecektir. Daha önce Buried Alive hakkında Red Dot Studios’la yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Buried Alive, FPS tarzında bir oyun olacak. Oyundaki ana görevimiz 4 farklı yerde bizlere saldıran zombileri öldürmek. Tahmin ettiğiniz gibi bu 4 farklı yer 4 farklı bölümü temsil etse de genel VR oyunlarından farklı olarak bu sefer bizleri geniş  ve kapsamlı haritaların yanında oyuncuya göre şekillenen bir oynanış tarzı karşılıyor olacak. Nasıl olacak bu diye soracak olursanız oyuncular kendilerini birden Vahşi Batı’da bulabilecekleri gibi bir anda Antik Mısır Tapınaklarından bir tanesinin içinde de bulabilecekler. Bunun yanında oyuncular isterlerse oyun içerisindeki puzzleları çözmekle uğraşabilecek, easter egg avına çıkabilecek ya da oyunun ana görevini bitirmek için çabalayabilecekler.

4 farklı yer 4 farklı bölümü temsil ediyor dedik. Biraz da bu 4 farklı yeri de içerisine alan oyunun hikayesinden bahsedelim. Öncelikle hikaye artık baygınlık getiren deneyler sonucu ortaya çıkan bir zombi salgınını ele almıyor, bunun yerine biraz daha mitolojik bir hikaye tarzı benimsenmiş. Hikayemize göre zamanın içerisinde dolaşarak kendi zevklerini tatmin eden şeytan zamanla insan doğasını merak etmeye başlıyor. Bu merakı sonucu güçlerini kullanarak insanları en karanlık arzularını dışa vurmaları için zorlayan şeytan aslında insanların basit ve en az kendisi kadar kötü olduğunu görüyor. Bu deneyiminden sonra şeytan, 4 farklı zaman diliminden 4 farklı kişinin köyündeki herkesi öldürerek zombi olarak tekrar canlandırıyor ve bu 4 ana karakterin ne seçimler yapacağını görmek istiyor. İşte oyun tam olarak bu hikayenin etrafında şekilleniyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Buried Alive Röportajı | Yerli VR Oyunu

VR oyunlarının Vive Pro ile yakaladığı en yüksek çözünürlük olan 2880×1600 çözünürlüğe kadar destek sunan Buried Alive’ın temel mekanikleri tamamlanmış durumda. Oyunun henüz çıkış yapmamasının sebebi henüz bitmemiş haritaların var olması. Bunun yanında ekip oyunu erken erişime açmak yerine oyunculara minimum bug ve maksimum optimizasyon ile oyunu sunmak istiyor.

Yaklaşık olarak 25 kişilik bir tester ekibi barındıran oyunun testerları arasında ne yazık ki Türk yok. Bunun nedeni Red Dot Studios’un Türk VR oyuncusu bulamamış olması. Eğer siz de bu oyunda tester olarak görev almak isterseniz VR sistemine sahip olmanız testerlık başvurunuz için yeterli olacaktır.

Gelelim minimum sistem gereksinimlerine. Genel olarak VR oyunlarına giriş için GTX 970 ve i7 6700HQ önerilse de bu ikisine baktığımızda Buried Alive için minimum sistem gereksinimlerinin sisteme aç olmadığını söyleyebiliriz. En son yapılan testlere göre minimum sistem gereksinimleri şöyle sıralanıyor;

  • İşlemci : 5. Nesil i5/AMD Dengi
  • GPU: GTX 980/ RX390x
  • Ram: 8 GB
  • Depolama Alanı: 25 GB

Genel olarak Wave Shooter şeklinde dizayn edilmiş Buried Alive içerdiği farklı modlarla da oyuncunun yüzünü güldürecek gibi duruyor. Büyük modlar hakkında elimizde çok bilgi bulunmasa da oyun içerisinde hikayeden bağımsız bir “Arcade” modu bulunacağını söylemek mümkün. Oyuncular bu modda gelecekte veya geçmişte geçen küçük haritalarda ana haritada bulamadığı silahları kullanabilecekler. Bunun yanında Arcade modunun alt modu olarak gelecek olan Gun Game ve Timed gibi küçük modlarla da fazla vakit harcamadan zevkli bir oyun deneyimi yaşamak mümkün olacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  HTC VIVE ve VIVE Pro ile Ayrıcalıklı Sanal Gerçeklik Deneyimi Türkiye’de!

Oyuna ek olarak çıkacak her ücretli DLC için oyunculara ekstradan bir ücretsiz DLC verilmesi planlanan Buried Alive’da oyun içerisinde ek ücret gerektiren nesneler de bulunmayacak. Bunun dışında oyun içerisinde microtransaction, slot makineleri, kutu/kasa sistemi de yer almayacak. Yani oyunun P2W tarzında bir oyun olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Oyun içerisinde bulunması planlanan kozmetik eşyalar ise oyun başarımlarının arkasına gizlenecek gibi görünüyor. Oyun başarımlarının yanında oyunculara oynayış süresi ve oynayış tarzı için bir level sistemi oluşturulması planlansa da bu henüz kesin değil.

Global pazarda yaklaşık olarak 20$ fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanan Buried Alive’ın Türkiye fiyatı için şu an da kesin bir şey söylemek mümkün değil. Steam’in Türkiye kuru üzerinden çıkış yapacağı için muhtemelen global fiyatından daha ucuz olacaktır diye düşünüyorum.

Şu an da herhangi bir sponsorları bulunmayan ekip için sponsorluk talebinde bulunmak isteyenleriniz varsa hayır diyeceklerini zannetmiyorum. Oyunu tamamıyla kendi imkanları ile geliştiren Red Dot Studios’a Only A Gamer olarak başarılar diliyoruz. Eğer sizler de bu ekibe destek vermek isterseniz sosyal medya hesapları üzerinden Red Dot Studios’la bağlantı kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Steam’de 18,5 TL’ye Satılan Orwell Humble Bundle’da Ücretsiz Oldu!

PUBG ETKİNLİK MODU | Erken Erişim Günleri | 17 – 20 AĞUSTOS 2018