in , , ,

Atiye Spoilersız Dizi İncelemesi

Atiye nasıl olmuş?

27 Aralık 2019 tarihinde Netflix üzerinden her biri yaklaşık 45 dakika süren 8 bölümden oluşan Atiye’nin ilk sezonu sonunda yayınlandı. Türk yapımı ikinci Netflix özel yapımı olan Atiye, özellikle Türk Netflix takipçilerini büyük bir beklentiye sokmayı başarmıştı. Çıkışından 2-3 hafta önce bile İstanbul’un neredeyse tüm reklam panolarında afişi yer alan Atiye acaba nasıl olmuş? Atiye’nin spoilersız incelemesi sizlerle.

  • İlk bölüm yayın tarihi: 27 Aralık 2019
  • Sezon sayısı: 1 (2.Sezon için izlenme oranları beklenecek)
  • Dağıtımcı: Netflix
  • Orijinal dil: Türkçe
  • Türler: Bilim Kurgu, Aksiyon, fantastik televizyon

OYUNCU KADROSU

Atiye’nin oyuncu kadrosu oldukça yetenekli isimler barındırıyor. Ana karakterimiz Atiye’yi, özellikle Aşk-ı Memnu ve Fatmagül’ün suçu ne? dizilerinden tanıdığımız yetenekli oyuncu Beren Saat, Atiye’nin dizideki sevgilisi Ozan karakterini Medcezir’in Orkun’u Metin Akdülger, Göbeklitepe’de görev alan arkeolog Erhan karakterini ise Muhteşem Yüzyıl, Fi gibi dizilerden tanıdığımız Mehmet Günsür canlandırıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Melisa Şenolsun, Meral Çetinkaya, Tİm Seyfi, Civan Canova gibi isimler de yer alıyor. Oyuncuların özenle seçildiği ve oldukça başarılı olduklarını söylemek mümkün.

NE ANLATIYOR BU DİZİ?

Atiye, çocukluğundan beri resimle uğraşan ve çizdiği çoğu resimde anlamı bilinmeyen bir sembol yer alıyor. Resim yeteneği olan ve sonrasında bunu meslek edinerek Ressam olan Atiye’nin bu resimleri sergilerde büyük ilgi görüyor. Erhan, kaybettiği babasının izinden giden bir arkeolog ve Göbeklitepe bölgesinde arkeoloji çalışmalarını yürütüyor. Atiye’nin çizdiği bu sembolle, Göbeklitepe arasında bir bağ var. Bu gizemi çözme sürecinde psikolojik sorunlarla, fantasik ve mistik olaylara da karşılan Atiye, bu büyük gizemi çözmeli, psikolojik sorunlarıyla baş edip kendisinin kim olduğunu anlaması gerek. Atiye’nin gizem dolu macerasına hoş geldiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yeni Marvel Dizisi Vision And The Scarlet Witch 2019'da Çıkacak!

Dizinin senaryosunu Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal birlikte kaleme alıyor. Dizinin hikayesi, Şengül Boybaş’ın ‘’Dünyanın Uyanışı’’ adlı romanından uyarlandı. Bu romanda UNESCO Dünya Mirasları listesine giren Göbeklitepenin gizemli hikayesi anlatılıyor.

Resim: Netflix

BEREN SAAT’İN MUHTEŞEM PERFORMANSI

Dizide en çok dikkat çeken tabii ki de Atiye karakteriyle Beren Saat oluyor. Atiye oldukça gizemli bir kadın ve çözmesi gereken zorlu gizemler var. Bu gizemli yolculukta, fantastik ve mistik olaylarla da karşılaşan Beren Saat psikolojik açıdan da oldukça yorgun düşüyor. Atiye karakterinin bu duygularını yansıtmak oldukça tecrübe isteyen bir iş ve tecrübeli oyuncu Beren Saat, performansını ortaya koyarak harika bir iş çıkarmış. Karakteri kişiliğine yakından tanık oluyorsunuz ve neler yaşadığını bizzat hissedebiliyorsunuz. Oyunculuğu çok doğal ve duyguları başarılı bir şekilde yansıtabiliyor kendisi.

GÖBEKLİTEPE VE NEMRUT

Dizide Hakan Muhafız’da ana mekan olarak alınan İstanbul, Atiye’de yerini Adıyaman ve Şanlıurfa’ya bırakıyor. Atiye dizisi sayesinde ülkemizin güzelliklerine bir kez daha tanık oluyoruz. Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe gerçekten oldukça etkileyici bir yer ve tüm Göbeklitepe sahneleri bu güzellikleri bizlere sunabiliyor. Diziyi izledikten sonra hem yerliler hem de turistler bakımından oldukça ziyaretçi, Göbeklitepe’ye uğrayacaktır diye düşünüyorum. Adıyaman’ın meşhur Nemrut Dağı’da bir başka güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Drone kamera ile çekilen sahneler gerçekten büyüleyici olmuş. İstanbulun da dışına çıkarak ülkemizin farklı yerlerine de gidilmesi çok hoş olmuş.

GİDEREK ARTAN GİZEM

Dizilerde izleyiciyi bölüm başında tutmak için temel unsurlar vardır. Bunlar ya çekim kalitesi, aksiyonun oranı, müzikler veya senaryonun ilgi çekiliciği olabilir. Atiye burada, senaryoda giderek artan gizem unsurunu kullanarak izleyiciyi sıkmadan akıcı bir şekilde anlatmak istediğini anlatabiliyor. Senaryo zaten başlı başına ilgi çekici ve her bölümde gizemlerin daha da çözülüyormuş gibi olması ve aslında birinin çözülüp bir başkasının gelmesi bir bölümü bitirince hemen diğerine geçme isteği uyandırıyor. İzleyici plot twist dediğimiz sürpriz olaylar, yeni eklenen gizemler sayesinde diziye kolayca bağlanabiliyor. Ortalama uzunluğu 45 dakika olan dizin 8 bölümden oluşuyor ve 1-2 gün içerisinde çok rahat bitirilebilecek bir dizi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Black Ops 4 İncelemesi | Hızlı Hızlı, Kıpır Kıpır!

TÜRK KÜLTÜRÜ

Dizide beni mutlu eden bir başka unsur da diyalog kalitesi oldu. Özellikle Hakan Muhafız’ın bazı yapay amerikan diyalog sisteminden sonra güzel bir İstanbul Türkçesi duymak oldukça hoşuma gitti. Türk kültüründen tarihi yerler dışında görebileceğimiz pek bir şey yok aslında temel unsurlar diyalog ve tarihi yerlerin güzelliği.Türk dizilerinden pek göremeyeceğimiz cesur sevişme sahneleri çok bulunmasa da yer alıyor. Özellikle her bölümde içki sahnelerinin bulunması bana biraz yapay geldi. Evet ülkemizde de içki tüketiliyor ancak her gün her saat içki içilmiyor. Bu negatif tarafı kapatan yer de Göbeklitepe’de işçilerin Türklüğü çok iyi yansıtması oldu. Orada oluşan samimi sofralar, sohbetler oldukça hoşuma gitti diyebilirim.

SONUÇ

Atiye, ikinci Türk yapımı Netflix dizisi olarak çok iyi bir iş başarmış gibi duruyor. Fantasik, mistik öğelerle desteklenen gizemli senaryosu, başarılı oyunculuklar ve çekim kalitesi olarak gayet tatmin edici bir yapım olmuş. Mutlaka bir şans verilip izlenmesi gerektiğini düşünüyorum ancak uyarıyorum diziyi tek seferde bitirebilirsiniz. Akıcılığı sizi alıp götürebilir, zamanınız kısıtlıysa aman dikkat!

DİZİ PUANI 7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray Espor VFŞL’den Uzaklaştırıldı!

Ücretsiz Oyun: The Talos Principle Ücretsiz Oldu!