in

Birkaç Lafım Var…

İnsan değer verdiği şeyler için daha korumacı, daha dikkatli oluyor. Hayatımızda yer etmiş biri için her şeyimizden fedakarlık yapıyoruz. Benim 6 yaşımdan itibaren hayatımda olan şey ise Quake, iyisiyle kötüsüyle bu zamana kadar beraber geldik. Hala oynadığım bir oyun olan Quake 3; oynanış hızı, silah çeşitliliği ve güçleri arasındaki belirgin farklar, karakter ve mekan tasarımları, yapay zeka (ki son zamanlara çıkan oyunların en büyük sıkıntısı yapay zekanın yetersizliği) vb. bakımından oynadığım en iyi fpsler arasında ilk sırada kendisi. Benim canımı sıkan durum ise yakın zamanda betası başlamış olan Quake Champions. Öncelikle oyunu 10 saatten fazla oynadım ve oyun hala beta aşamasında. Bu durumu göz önüne alarak bundan sonraki yazıları yazıyorum. Söyleceğim şeylerin değişme veya aynı kalma durumu söz konusu olduğundan hala umutluyum.

 

İlk olarak silahlardan başlarsak; silahların tasarımları cidden yetersiz. Gerçekten oyunun atmosferine  uyan silah sayısı çok az, hele Railgun halini görünce bayağı üzüldüm. BFG10K’nın olmaması da ayrıca beni üzdü diyebilirim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Quake Champions Ücretsiz Oldu!

Oyun başında oyun başlangıç silahı olarak 3 tane seçenek size sunuyor: Nailgun, Shotgun ve Machinegun. Bunlar oyun içinde alabilidiğiniz silahların hasarı azaltılmış halleri. Eski oyunlarda başlangıç silahınız Machinegun olurdu ve bu oyun içinde alabildiğiniz silahla da aynı hasara sahip olurdu. Bu oyunda ise Shotgun haricinde diğer iki silahın da daha güçlüsünü almak adına oyunda hiçbir çabam olmadı.

Üstteki Quake 3 teki hali.Alt taraftaysa en son hali bulunmakta

Karakterlere gelecek olursak, bir önceki yazıda da belirttiğim gibi oyunda her zaman kullanabileceğiniz bir karakteriniz var ve ne yazık ki kendisi Ranger. Kendisinin özelliği, attığı küre benzeri cisme ışınlanabiliyor oluşu. Eğer düşmanın üzerine atabilirseniz de küre patlıyor. Fakat hızlı bir oyunda bu özelliği verimli kullanabilmek için biraz tecrübe gerekiyor. Diğer karakterlere oranla yavaş kalıyor biraz. Kendi adıma konuşmak gerekirse hem diğer karakterler hemde Ranger için hazırlanmış olan kostüm ve renk seçeneklerini yetersiz ve zevksiz buldum. Bir de oyunda hem yeni hemde eski karakterler var. Eski karakterler ile oynayınca ister istemez diğer oyunlarla kıyaslıyorum ki bu da oyuna farklı yaklaşmama neden oluyor. (Hala aklımda sargenin sinematiği var.)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hızlı ve Öfkeli 9'un İlk Fragmanı Yayınlandı! Mini Fragman İncelemesi
Ekleyecekleri umut ediyor oyuna.

Sıra haritalarda. Önceki oyunların hemen hemen hepsinde oyun atmosferi biraz daha karanlık iken Champions’ta bulunan haritalarda bu karanlık atmosfer pek yok. Tabi daha sadece 3 harita var, eklenecek haritalarda bu kırılabilir. Ama özellikle Blood Covenant adlı haritada, ki kendisi önceki oyunlarda da mevcut, oynarken bu eksikliği hissettim. Belki de karakterlerden kaynaklan bir hissiyatsızlıktır tam emin değilim konuda.

Genel olarak değerlendirecek olursam oyundan pek memnun kalmadım. Hem F2P olmasından, hem de yapımcıların önceki oyunlarla bağını koparmamak için yaptıkları şeylerden dolayı  ister istemez önceki oyunlarla karşılaştırıyorsunuz. Birde e-spor  olayı var ki hiç sormayın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Yapımı Fantasy ERA, Desteklerimizi Bekliyor

Dota 2 | 7.06c Güncelleme Notları