in

Bir Oyun Yapımcısının Gözünden: Gamex 2018

Geçtiğimiz günlerde biten Gamex 2018 fuarında normalden biraz farklı bir ziyaretçi olarak bulundum. Hem bağımsız bir oyun geliştiricisi hem de bir basın mensubu olarak gördüklerim, yaşadıklarım ve fikirlerim üzerine konuşmak istiyorum.
Her şeyden önce gelen diğer bağımsız oyun geliştiricilerinin hakkını vermem gerekiyor çünkü Sezar’ın hakkı Sezar’a. Az ve öz sayıdaki geliştiriciler arasında muhteşem bir dayanışma ve yardımlaşma mevcut. Bu durumun yanında gelen oyunların da iyi içerikler barındırdığını görmek sevindiriciydi. Çok şükür bağımsız yapımcılar arasında kaslı yeni çeri ile gelen yoktu. Herkes çevredeki stantlara yardım ediyor, sorunları çözüyor, basın mensupları geldiğinde bir yandaki masaya yönlendirmeden geçmiyordu. Özellikle dayanışma ve yardım konularında Simula Games ekibinden Osman Balcı’ya ve Freya Gameworks’ten İsmail Çendik’e teşekkürlerimi sunmam gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yeni Bir Kıta Bulundu!
İnsanlar tarafından kendine müzisyen sanıldığım anlardan birisi.

Katıldığım ilk fuar olduğundan geçmiş yıllardaki Gamex ile karşılaştıramadım fakat duyduğum kadarıyla Indie yani bağımsız yapımcı tarafı geçmiş fuarlara göre daha iyi hale getirilmiş bu sene. 
Kendi içimizde durum böyleyken maalesef fuar geneli için aynı pozitiflikten bahsetmek söz konusu değil. Öncelikle bulunduğumuz alanda bağımsız oyun geliştiricisi olduğumuza dair en ufak bir indikatör yoktu hatta konuştuğum basın mensuplarından biri “Ben insanlar böyle laptopları ile gelip takılıyor sanıyordum burda boş bi’ yer gibi.” dahi dedi. Öte yandan fuarın gürültü problemi bir türlü aşılamadığından ilk günden seslerimiz kısıldı. Dördüncü güne gelindiğinde konuşmamak için elimizden geleni yapar hale gelmiştik. Ama her şey kötü de değildi tabii. Öncelikle fuara gelen ziyaretçilerin stantlarımıza ilgisi gayet yüksekti ve gelen iyi yorumlar moralimizi yüksek tuttu. İnsanlar oyunlarımızı oynarken eğlenince yaşadığımız haz paha biçilemeyecek şeylerden birisi. Bu perspektiften bakınca fuar salt memnuniyete dönüşüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Modern Dolandırıcılık: Yerli Oyunlar

Umarım ilerleyen dönemlerde daha fazla fuara katılır, daha fazla fuar hakkında konuşma fırsatı bulurum fakat o ilerleyen dönemlere gelene kadar şimdilik Gamex 2018’de bir oyun yapımcısı olmak temalı bu yazımın sonuna geldik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LoL: 8.18 Yama Notları

PUBG Güncelleme Notları 20 Eylül 2018