in ,

Bir Tutku: Video Oyun Fotoğrafçılığı

    Oyun içi fotoğrafçılığı (ekran görüntüsü sanatı da deniyor kendilerine) yeni medya sanatının bir formu olarak geçiyor hatta sanat fuarlarında gösterilmiş ekran görüntüleri de var. Yıllar içinde en sevdiğim hobilerimden birinin kendi başına bir alt türü oluşturduğuna şahit oldum. Bunu izlemek gerçekten çok güzeldi ve bu güzel şeyi paylaşma gereği duyarak bir yazı kaleme almak istedim.

    Gerçek hayattaki fotoğrafçılarla oyun fotoğrafçıları aynı amacı taşıyor: Estetik ve göze hitap eden görüntüleri ölümsüzleştirmek. Fakat -bana kalırsa- gerçek hayattaki fotoğrafçılara karşı oyun içi fotoğrafçılarının şahane bir avantajı var: Oyunların aşırı epik/romantik olması. Dışarı çıkıp buz gibi havada burnundan beyaz buharlar çıkan, görkemli zırhlı ve elinde kılıcıyla bir ejderha cesedinin üstüne duran birisini bulamayız. Maalesef bu mümkün değil. Oyun fotoğrafçılığını güzel yapan şey ise bunu sadece evimde oturarak bulabiliyor olmam. Hem o ejderha avının heyecanını yaşamak hem de muhteşem görüntüyü kaydetmek, iki farklı harika his.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Warcraft III: Reforged Çıktı!

    Şimdi çağrım size OAGTR ailesi! Oyunlarda fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve çektiğiniz fotoğrafları bizimle paylaşmak istiyorsanız, haftalık 5 fotoğrafın yer alacağı bir okuyucu albümü yapacağız. Fotoğraflarınızın adınızla birlikte OAGTR albümünde yer almasını istiyorsanız Instagram ve Facebook‘tan #oagtrview etiketiyle paylaşın!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  E3 2017 - Ubisoft'un Yayını Başladı

Yazıyı bitirmeden önce kendi fotoğraflarımı paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum. Oyun içi fotoğrafçılığa bakış açınız nedir, ekran görüntüsü almayı seviyor musunuz? Buyurun yorumlarda konuşalım!

Battlefield 1 – Nivelle Geceleri
Blackwake – Kafanıza gülle düşmeden manzaranın tadını çıkartın!

BONUS

Battlefield 1 – Uçan Tanklar Muharrebesi

 

2 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. Yorumlarda tartışalım kısmı sanki olmamış 🙂 Çünkü neredeyse hiç bir başlığın konun veya paylaşımın altında yorum bulunmamakta 🙂 Kendi adıma Oyun içi fotoğrafçılık denilen bu hobiyi ilk okulda sahip olduğum külüstür pc den yapmaya başladım. ctrl+prtsc sonra yeni bir bit dosyayısı oluştur 🙂 Evet painte yapıştır ve kaydet 🙂 Günümüzde artık buna gerek yok Steam üzerinden oynadığınız bir oyun ise F12 olayı çözüyor. Steam profilim üzerinde yaklaşık 90 adet fotoğraf var 🙂 Steam arkadaşlarımla seve seve paylaşıyorum bunları 🙂 Sizinle de olabilir

    • Merhaba Jarrier, öncelikle yorumun için teşekkür ederim ama fotoğraflarını paylaşırsan daha çok teşekkür ederim 🙂 Öte yandan yorum konusuna gelecek olursak evet direkt yazıların altına yorum pek gelmiyor ama sosyal medyada insanlar fikirlerini belirtmekten kaçınmıyorlar burayı da orayı da okuyorum ben. Eğer Facebook ve Instagram kullanmıyorsan fotoğraflarını [email protected] adresinden bana direkt yollayabilirsin, iyi geceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hem Kanser Edip Hem Eğlendiren 5 Mobil Oyun

Far Cry 5’i Gaming İstanbul’da Test Edin!