in

Çağımızın En Büyük Sorunu; “Uykusuzluk”

İnsanlık olarak ayakta uyuyoruz ama bir türlü yatağımızda uyuyamıyoruz. Çağın en büyük sorunlarından biri de uyku tutmaması, nedense yıldızımız uyku ile barışmadı. Biz onu sıkı sıkı tutsak da o bizi pek tutmadı.

Uykusuzluğun en büyük nedenlerinden biri, stres. Okul hayatı, iş hayatı, sınavlar derken stres olmamak elde değil. Bir kere her şeyi kafaya takıyoruz. Bu stres de haliyle çarkla geçmiyor.

Böyle bir dünyada stressiz yaşayan var ise onu alnından öpmek lazım.

Uykusuzluğun bir başka nedeni ise, sinir. Bizler ne zaman böyle sinirli olduk? Eskiden de bu kadar çabuk sinirlenir miydik? Cevapları bilmiyorum ama bu zamanda her şeye sinirlendiğimiz açık.

Eh be kardeşim! Bu kadar sinirli olma be! Bak uyuyamıyorsun.

Uyuyamamanın bir sebebi de yemek alışkanlığın olduğunu söylesem. Evet yanlış duymadın, yatmadan önce yediğin o abur cubur, ağır yemekler var ya he işte onlarda seni uyutmuyor. Araştırmalara göre; çok fazla ve ağır şeyler yenmesi fiziksel olarak rahatsız hissetmenize ve uykuya dalmanızda çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden oluyor. İlla bir şey yiyeceksen de hafif şeyler ye doymak için değil aç kalmamak için ye.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Avatar 2’nin Son Set Gününden Fotoğraf Paylaşıldı

Yatmadan önce kahvedir, koladır odur budur gibi nikotin, kafein veren içecekler de (he bir de alkol ve sigara da var tabi) seni uyutmuyor.

Bir diğer neden ise, teknolojinin ta kendisi. Gece yatmadan önce şu telefonları bırakın! Bu kadar da sosyal olmaya ne gerek var sonuçta uykundan daha önemli olamazlar. Sabahtan beridir bakıyorsun İnstagram’a.

Kullandığınız her ilaç da uykunuzu kaçırdığını söylemek isterim.

Yaşadığınız olaylar, sorunlar sizi depresyona sokabilir, depresyona giren insanlar sürekli uyumaya da az miktarda uyuma gibi düzensiz uyku seansları oluşturabilir. Bu da sizi uykusuzluk sorunu ile baş başa kalmanıza neden olur

Ne yapın edin yaşadığınız sorunları unutmaya, en azından acısını azaltmaya çalışın. Unutmayın hiçbir şey sizin sağlığınızdan daha önemli değil.

Sürekli seyahat ediyor, gecelere kadar çalışıyor sabahları çok erken kalkmak zorunda kalıyorsan sen de uyku sorunu olabilir. Bu tür kişilerde vücut ritmlerinde bozulmalar meydana gelmekte ve uykuya dalma sorunları yaşanmakta.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dizi İncelemesi: HİLE

Yatağın da uyumadaki önemi büyük. (ohaa cidden bilmiyorduk!) o anlamda demedim ?. Rahatlık bakımından önemi büyük. Yanlış yatak seçimi seni uykusuz bırakabilir. Ayrıca düzensiz uyku saatleri de seni uykundan eder, nedir bu düzensizlikten kastım. Her gece farklı saatlerde uyuman. Misal bir gün 03:00’de yattın evvelsi gün 04:00’de gibi. Mümkün olduğunca uyuma düzeni tutmaya çalış aynı saatlerde yatmaya özen göster.

Sizde bu tür alışkanlıklar var ise büyük ihtimalle uyku sorununuzda var. Elinizden geldiğince bunlardan uzak durursak bu savaşın kazananı bizler oluruz.

Uyku kelimesinin bol bol kullanıldığı makalemizi bitirirken sizlere bir şiir armağan ediyorum.

 

Uykusuz geçen gecelerimin,

Kâbuslarla dolu düşlerimin,

Melankolik hallerimin;

Sebebi sensin!…

Sen!..

Sensin!…

Sessizce attığım çığlıkların,

Acılarla dolu göz yaşlarımın,

Hırçın davranışlarımın;

Sebebi sensin!…

Sen!..

Sebebi sensin!…

 

Sensizliğe mahkumiyetimin,

Güzel gözlerine hasretimin,

Başka birini sevmeyişimin;

Sebebi sensin!…

Sebebi sen!…

Sensin!…

 

Yapayalnız geçen günlerimin,

Memlekete geri dönmeyişimin,

Ölmeyi en çok isteyişimin;

Sebebi sensin!…

Sebebi sen!..

Sensin!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anime İncelemeleri #7 – Koe no Katachi

Twitch Platformundan BAN Yiyen 10 Oyun!