in ,

DDR 3 – DDR 4 Bellekler Arasında Farklar Nelerdir ?

DDR3 ve DDR4 Belleklere Yakından Bakıyoruz

Bu makalemizde sizlere DDR3 ve DDR4 RAM nedir? DDR3 ve DDR4 RAM arasındaki farklar nelerdir? Sorularının cevabını açıklamaya çalışacağız.

httpsoagtr.comanasayfaddr-3-ddr-4-bell…farklar-nelerdir

 

 

DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access

Memory)bilgisayarlarda kullanılan bir rastgele erişimli hafıza türüdür. Nesillere göre DDR >>> DDR2 >>> DDR3 >>> DDR4 şeklinde sayısal sıralama yapılmıştır. DDR4 SDRAM 4. Nesil senkronize ve dinamik RAM olarak geçmektedir. Çift veri, hızlı, gerilimi azaltılmış, yüksek transfer oranları ve hızı ile çok daha verimli bir duruma getirilmiştir.

DDR3’ler 2007 yılında çıkışını gerçekleştirmesine rağmen, günümüzde halen dünyadaki bilgisayarların %70’i DDR 3 bellek kullanmaktadır. Geliştiriciler 2005 yılında DDR4 üzerinde çalışmalara başlamıştı. Hatta 2011 yılında Samsung ilk DDR4 belleğini üretti ve bu teknoloji bilişim dünyasındaki en büyük gelişmelerden bir tanesidir.

httpsoagtr.comanasayfaddr-3-ddr-4-bell…farklar-nelerdir

Anakart üzerindeki ve RAM Slotlarındaki çentik farkı olması ve yapısal farklılığı düşünüldüğünde, DDR3 destekli bir anakarta DDR4 RAM takamazsınız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Arif V 216'dan İlk Fragman Geldi

Veya DDR4 destekli bir anakarta da DDR3  RAM takamazsınız. Fiziksel olarak mümkün değil. Harici bilgisayar donanım birimlerini daha güçlü yapmak herkesin isteği. En önemli şey ise elbette performans. DDR4 ise tam da bu yönden biçilmiş kaftan bir RAM. DDR4 DDR3’e göre sadece yüksek performans değil, aynı zamanda düşük güç tüketimi ve daha az ısınma sunuyor.

httpsoagtr.comanasayfaddr-3-ddr-4-bell…farklar-nelerdir

DDR4’ün DDR3’e karşı avantajları:

– Fabrika çıkışlı olarak çok daha yüksek frekanslara sahip olması ve OC yetenekleri..

– DDR3 bellekler genel olarak 1,5 Volt, DDR4 bellekler ise 1.2-1.3 Volt kullanır. Bu durum özellikle mobil arenada çok daha uzun pil ömrü demektir.

– Deep-Power-Down desteği vardır. Cihazlar boştayken elektrik tasarrufu sağlayabiliyor. Bu da daha az ısı ve daha fazla pil ömrü demek.  Aslında DDR4’ün çıkışının en büyük faydası mobil platforma oldu desek yanılmayız sanırım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Daha çok Pet Sematary! Daha çok Stephen King!

Gerekli mi? 

Eğer yeni bir sistem topluyorsanız tabii ki her şeyiyle güncel bileşenler olması önemlidir. Sıfırdan bir sistem toplayan arkadaşlar varsa, DDR4 tabanlı bir sistem tercih etmesi son derece mantıklıdır. Zaten aralarında fiyat farkı da kalmadı. Ancak halihazırda DDR3 bir sisteminiz varsa DDR4’ün yüksek hızı, sahip olduğumuz işlemciler için özellikle oyunlarda herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Bunun daha çok render gibi profesyonel işlerle uğraşan arkadaşlara faydası var. Oyunlarda bellek frekansı 1600 MHZ veya 2400 MHZ olsun. Hissedilir hiçbir fark olmaz. Bu fark ancak render gibi işlerde ve APU işlemcilerde çok çok önemlidir. (Render süresinde ve APU’larda performans anlamında devasa farklar olabiliyor)

 

Dumbledoge, Galatasaray Espor’a Transfer Oldu

La Casa De Papel 3. Sezon İncelemesi (Spoilers!)