in , ,

Deadpool 2 İnceleme (SPOILERSIZ) | Green Lantern’in Başarısız Oyuncusunun Muhteşem Filmi!

Deadpool 2, 18 Mayıs itibariyle sinemalarda yerini alacak. Basın olarak önceden izleme şansı bulduğumuz film bizlere neler sunuyor bir bakalım. Bu inceleme tamamen spoilersız olacak.

Deadpool 2 ilk duyurulduğunda ve sonrasında “X-Men ile çok içli dışlı, inşallah bozmaz” gibi pek çok yorum gelmişti. Açıkca söyleyebilirim ki Deadpool, bu yorumlarınızı alıp … neyse fazla uçmayalım. Fragmanlarda da bilindiği üzere Deadpool 2’nin kadrosu ilk filme oranla daha geniş. Bu da Deadpool’un alaya alacağı daha fazla karakter anlamına geliyor. Filmde de bunu gördüğümü söyleyebilirim. Cable, X-Force ekibine alınan karakterler, X-Men ekibi (ne kadar da ırkçı bir isim) ve dahası. Bütün oyuncular film boyu önemli bir role sahip ve hepsi de bu rolü çok iyi oynuyorlar. Haliyle onların bu ciddi, iyi oyunculukları Deadpool’un esprilerini güçlendiriyor. Film içinde ilk Deadpool filmine oranla daha fazla espri ve duygusallık göreceksiniz. Hâttâ göreceğiniz bu duygusallık filmin temeli olmuş durumda. Ha! Filmin temelinde duygusallık, acıklı bir olay var diye çok mu duygusal? Kesinlikle hayır. Deadpool 2, bir önceki filme oranla daha da esprili daha da alaycı bir durumda. Ayrıca aksiyon sahneleri bi’ hayli fazla. Film bol tempo ile ilerliyor. Espri ortasında aksiyon, aksiyon ortasında espri diye film boyu devam ediyor. Bu kadar espri fazla değil mi peki? Evet, yer yer yersiz olabiliyorlar ancak filmin yüzde 90’ında gayet güzel kullanılmış ve cidden insanı güldürüp filmi ciddiye almasını engelliyor. Deadpool’u Deadpool yapan da bu değil mi zaten?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  No70'in Seslendirme Ekibinde Güçlü Bir İsim

Deadpool 2 daha çekim sırasında iken bazı yerlere göndermeler yapıldığı ve bunların birkaçının silindiği haberleri medyada dolanmıştı. Haliyle filmin severleri de Deadpool’un cesur olmasını istediğinden tepki göstermişti. Şunu söyleyebilirim ki Deadpool 2’de hiçbir filmde göremediğiniz kadar gönderme mevcut. Gizlisi de var açık açık söyleneni de. Deadpool, bilindiği üzere anti-klişe bir film. Bunu önceki filmde olduğu gibi yine harika bir şekilde kullanan tembel John Wick yönetmeni, önceki film ile bu film arasındaki yönetmen farkını bize hiç göstermiyor. Klişelere yapılan göndermeler ve bu klişelerin yine de filmde uygulanması ve Deadpool’un bunları alaya alması devam ediyor.

Filmde spoiler vermemek için oyunculara detaylı olarak girmiyorum. Yukarıda da yazdığım gibi oyunculuklar gayet hoş. Baş rollerden biri Cable’a bir çift laf daha ekleyip Deadpool üzerinden konuşmak istiyorum: Cable, çizgi romandaki gibi değil!

Deadpool, yani Ryan Reynolds -biz onu başarısız Green Lantern oyuncusu olarak tanıyoruz- yine harika bir oyunculuk çıkarmış durumda. Esprileri anlatışı; mimiklerle, hareketlerle bile güldürmesi ilk filmdeki kadar muhteşem. İlk filmdeki bel altı espriler bu filmde daha da artmış ve bunu Ryan Reynolds çok daha iyi göstermiş vaziyette. Daha fazla açarsam spoiler olacağından şimdilik bu kısıma fazla inmeyelim ve incelemeye devam edelim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Intel ESL Türkiye Şampiyonası Ana Sponsoru Monster Notebook Oldu!

Senaryo olarak Deadpool 2 oldukça iyi ilerleyen; başı, ortası, sonu olan bir film. İçerisinde bazı mantık hataları olsa da gayet güzel işlenmiş durumda. Başlarda bana oldukça tahmin edilebilir gelse de ilerledikçe aklınızdaki senaryonun çok dışında, oldukça sürprizli olduğunu görüceksiniz. Açıkçası hiç tahmin edemeyeceğiniz bir son sizleri bekliyor. Senaryoda eleştirmek istediğim bir konu ise Deadpool’un 4’üncü duvarı pek yıkamaması. İlk filmde çokça seyirci ile konuştuğunu gördüğümüz Deadpool’un bu filme bunu daha az yaptığını fark ettim. Bu beni cidden üzen bir nokta oldu. Film boyu 3-4 kere anca böyle bir sahne var ve bu cidden az bir sayı.

Filmin bütçesi ilk filme oranla biraz daha fazla olduğu âşikar. Peki görsel efektler nasıl? Açıkçası Deadpool 2’nin görsel efektleri büyük, bol aksiyonlu, önemli sahnelerde ne kadar güzel yapılmış olsa da bazı sahnelerde efektlerin gözle oldukça fark edilir olması benim dikkatimi çekti. Ancak genel olarak kalitesi çok da kötü değil hâttâ iyi. Özellike bütçesine göre ve oyuncu kadrosuna baktığımızda verilen paraların nereye gitti görülebiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse eğer: Deadpool 2, ilk filmin harika bir devamı. İlk filmin üstüne oldukça koyulmuş bir hâli; Sürpriz sonlu, şanslı kızlı, X-Force’lu ve ….

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekip Arkadaşları Arıyoruz!

Türk Yapımı Oyun ManMade İçin Geri Sayım!