in

Derin Tarih: Gömülerek Saklanan FW 190 A3 Savaş Uçakları

Gömülerek Saklanan FW 190 Uçaklarının Hikayesi!

Derin Tarihin bu haftaki konusu: 1947 yılında Kayseri’de gömülen halen günümüzde sır olarak kalan FW 190 A3 savaş uçakları.

https://oagtr.com/anasayfa/derin-tarih-gomu…3-savas-ucaklari/ ‎

1915 Yılında ülkemiz Gelibolu’da bir zafer kazandı. Üstelik hiç bir üstünlüğü olmadan, dönemin modern silahları olmadan. Gelibolu’yu Anzaklara teslim etmediler. Bununla her zaman gurur duyduk ve duyacağız da.

1. Dünya savaşında Türkiye’nin az imkanlara sahip olmasına rağmen 1. dünya savaşında oldukça büyük savaşlar kazandı, Almanya’nın savaşı kaybetmesiyle birlikte, Türkiye’de kaybetmiş sayıldı.

Kaybedilen 1. dünya savaşı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonrasında Türkiye – Alman ilişkilerinde yakınlaşma oldu. 1924 Dostluk, 1929 yılında Konsolosluk ve 1930 yılında ise Ticaret anlaşması yapılmıştır.

2. Dünya savaşı‘nın yaklaştığı dönemde Almanya’dan kaçan Yahudiler, Türkiye’ye davet edilerek ülkeye alındı 2. dünya savaşı esnasında Türkiye ile Almanya arasında yoğun bir ticari ilişki yaşandı; bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde İhracatın zirveye çıktığı dönem oldu.

FW-190 A3’ler yerlilik açısından ayrı bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşında başlayan Alman iş birliği Cumhuriyet’in kurulmasından sonra Junkers ile üretim iş birliğine dönüşmüştü. Türkiye’de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20’ler ülkemizde üretilmişti.

Ortak üretimin devamı amacıyla 1941’de Alman Büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen’in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu anlaşma gereği Türkiye, Almanya’ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. Parçalarının önemli kısmı Anadolu’daki tesislerde üretilen uçaklar 1943’te Türkiye’ye getirildi. İlk uçuşunu 10 Temmuz 1943’de yapan bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı.

 

Marshall Planı!

2. Dünya Savaşı sonrasında Truman Doktrini esas itibariyle Sovyetler Birliği’nin doğrudan doğruya baskısı ve tehdidi altında olduğu vurgulanmış ve buna istinaden sadece Yunanistan ve Türkiye’ye askeri yardım öngörmüştür.

Fakat bu sırada Avrupa’nın durumu iktisaden son derece kötüdür. Altı yıllık savaş, bütün ülkelerin ekonomik kaynaklarını tüketmiştir. Savaş, bütün ülkelerde ağır tahribat yapmıştır. Sovyetler Birliğinin, bu durumu fırsat bilerek komünizm propagandasını şiddetlendirmiştir. Bunun üzerine ABD 1945 Haziranı ile 1946 sonu arasında Batı Avrupa ve beraberindeki 16 ülkeye toplamda 15 milyar dolar ekonomik yardımda bulunmuştur.

Fakat bu yardım, bütçe açıklarının kapanması, ithalat için kullanılması yüzünden sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine ABD yeni planlar aramış ve Dışişleri Bakanı George Marshall’ın “Marshall Planı” 5 Haziran 1947 günü Hardvard Üniversitesi’nde verdiği bir nutukta açıklanmıştır. Buna göre, ” Avrupa Ülkeleri her şeyden önce kendi aralarında bir ekonomik işbirliğine yapmaları ve birbirlerinin eksikliklerini kendileri tamamlamalılar, bu genel işbirliği sonunda bir açık ortaya çıktığında Amerika, bu açığın kapatılması için yardım etmeli. Bunun için de önce bir işbirliği programı yapmalılar.” ilkesi benimsenmiştir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Tunguska Gizemi

2. Dünya Savaşı’nın ardından Sovyetler Birliği ve Batı Bloğu arasındaki ilişkilerin gerginleşmeye başlaması ve Avrupa’da ABD nüfusunu arttıracak biçimde hazırlanan Marshall yardım planı çerçevesinde Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelere ABD silahlı kuvvetlerinin elinde kalan çoğunlukla kullanılmış silah, araç-gereç malzeme verilmeye başlandı. ABD yardım heyetleri, TSK’nın yeniden yapılandırılması sürecinde birliklerin donatımlarının standartlaşması ve mümkün olduğunca ABD/Batı bloğu malzemelerinin kullanılması gerektiğini telkin etmiş olduklarından, FW190 avcı uçaklarının da hizmet dışı bırakılması gündeme geldi.

https://oagtr.com/anasayfa/derin-tarih-gomu…3-savas-ucaklari/ ‎

ABD Uçakların İmha Edilmesini İster!

Türkiye, Almanya’ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri’ye gitti.

Ulaşılan belgelere göre, 1947’de ABD‘nin Türkiye‘ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50’si Kayseri Eski Havalimanı altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü bir şekilde bekliyor.

Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947’de son buldu. Ortaya çıkan gizli belgelere göre olay şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere çalışma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD’li yetkililer ile 1947’de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190’lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.

Günümüzde bu konu yaklaşık 25 yıldır araştırılsa da ortaya çıkan bilgilere göre ise Hasdal Kışlası’na adı verilen komutanın torunu olan Uluhan Hasdal, “ABD kendi uçaklarını ücretsiz vermek istedi. Ancak bir şartı vardı. Alman uçaklarının yok edilmesi. 50’ye yakın uçak Kayseri Havalimanı’na getirildi. Envanter dışı bırakıldı. Hatta belgelere göre, uçaklar yağlı brandalara sarılarak gömüldü. Alman havacılık temsilcileri ile görüştüm. Bu model uçakların korozyana dayanıklı olduğunu ve çıkarılması halinde uçurulabileceğini söyledi” dedi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  UEFA Finalinde Sahaya Giren Youtuber Fester Abdü Arkadaşlarıyla Birlikte Gözaltına Alındı!

Hiç Bir Müzede Örneği Yok!

Uçakların gün yüzüne çıkması için sanat düşkünü işadamları da yoğun çaba sarf ediyor. Bu isimlerden biri olan Hisart Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yakın zaman önce Kayseri’deki görevli komutanlarla birçok görüşme yaptığını ifade ediyor. Uçakların çıkarılması konusunda önemli mesafe alındığını belirten Çuhadaroğlu, “Ancak araya 15 Temmuz darbe girişimi girdi ve çalışmalar rafa kalktı. Bu model uçaklar şu an dünyada hiçbir müzede yok” dedi. İstanbul’da ‘İsmail Akbay Havacılık ve Uzay Bilimleri’ adlı bir müze kurmayı hedefleyen araştırmacı Stuart Kline da konuyu takip eden isimlerden. 14 yıldır Türk havacılık tarihi üzerine 2 önemli kitap yazan Kline, “Konuyla ilgili bürokratik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca bir müze projemiz var. Hükümet tarafından da projemiz ilgi gördü” dedi.

Günümüzde bu uçaklardan bulunmuyor. Geçen 72 yıl boyunca sapa sağlam toprağın altında durur mu orası ayrı bir konu. Böyle bir şeyin düşünülmesi gerçekten güzel. İmha etmek yerine gömmek isabetli bir seçim olmuş. Muhtemelen o dönem askeri rütbeli kişiler, ABD’ye güvenmediği için imha etmek yerine gömmeyi uygun gördüler olası bir durumda tekrar topraktan çıkartmayı gerektiğini biliyorlardı ki, o dönemlerde ülkemiz ekonomi tarafından oldukça zor günlerdeydi.

Daha sonrasında ise unutuldu veya o gün o emri veren veya gömen kişiler öyle istedi. Daha öncesinde Türk Kamoyunda saklanan belgeler nihayetinde ortaya çıktı. Konu bir kaç kez geçmiş tarihlerde 2004 – 2006 olmak üzere gündeme gelse de bazı kişiler tarafından engellendiği söylenildi. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından bu konu araştırılıyor ve gerçek olup olmadığını öğrenmek için sözde gömülü olan alan kazılacaktı ancak, 15 temmuz yaşanan darbe, çalışmaları durdurdu ve kısa bir süre içerisinde yeniden başlanılacağı söyleniliyor.

Bakalım bu durum güzel sonuçlanacak mı ? Ülkemizde unutulan bir konu olasa da uçaklarla ilgilenen kişiler bu konuyu detaylıca araştırmışlardır eğer olay aydınlanırsa Türk Savunma Sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmış olacak. Unutmadan söylemek gerekirse o döneme baktığımızda ise FW 190 A3 Türk pilotlar arasında en sevilen uçaklardan birisiydi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/razer-tartarus-p…takimini-duyurdu/

Razer, Tartarus Pro İsmini Verdiği Tuş Takımını Duyurdu!

WWE 2K20’ye Yoğun Tepkiler Yağmaya Devam Ediyor!