in

Dünyanın İlk Dokunmatik Ekrana Sahip Mezar Taşı

Teknoloji aldı başını gidiyor, günümüzde neredeyse her şey dokunmatik. Hal böyle olunca “ulan daha bu ne kadar gelişebilir” diyor insan. Dokunmatik ekrana sahip mezar taşı, teknolojinin sınırı olmadığını bir kez daha göz önüne seriyor.

Slovenya’da 2000 yılında hayatını kaybeden Janez Mlakar isimli kişi için yapılan bu mezar taşı, Maribor Üniversitesinde Profesör Milan Sormano ve yerel teknoloji şirketi Bioenergija tarafından geliştirilen mezar taşı, hayatını kaybeden Mlaker ile ilgili hatıraları içinde bulunduruyor. Mezara ziyarete biri geldiğinde, üzerinde bulunan sensör ile ziyaretçi geldiğini anlıyor ve ekran aktif hale geliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Stranger Things 4.Sezon Fragmanı Yayınlandı!

Ekran açılır açılmaz daha önceden ayarlanmış bazı bilgileri ekrana getiriyor. Dokunmatik ekran sayesinde fotoğrafları, videoları ve kişi ile ilgili diğer içeriklere ulaşmasına imkân sağlıyor. Ziyaretçiler gittiklerinde ekran kapanıyor ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Önümüzdeki Tatilinizi Ağaç Evlerde Yapmak İster Misiniz?

Ekranın ise 48 inç olduğunu da ekleyelim.

Bioenergija tarafından yapılan açıklamaya göre, dokunmatik mezar taşı yaptırmak isterseniz 3 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerek. Şirket, birçok sipariş aldıklarını dile getirirken gelecekte bu tür dokunmatik mezarların artacağını söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Need for Speed Oyunu Payback Duyuruldu!

Tekken 7 PC, Xbox One ve PS4 İçin Çıkış Yaptı!