Günümüzde özellikle de gençler ve orta yaşlı kişiler arasında tartışmalara sıkça konu olan şeylerden biri de “eSpor meslek olarak yapılabilir mi yapılamaz mı?” İnsanın aklına “Abi bu işte para var mı ya harbiden?” “Oturduğun yerden spor mu yapılırmış?” gibi sorular gelmiyor değil. Akıllardaki soru işaretlerini azaltmak adına kollarımızı sıvadık ve eSpor tarihi, eSporculuk gibi konular hakkında araştırmalar yaptık.

 

Okullarda Burs Veriliyor Mu?

Amerika’da Robert Morris Üniversitesi ve Pikeville Üniversitesi belirli koşulları gerçekleştiren öğrencilere burs imkanı sağlarken, Türkiye’de de Bahçeşehir Üniversitesi Riot Games iş birliğiyle birçok öğrenciye burs veriyor. Eğer kariyer hedefinizde eSporcu olmak varsa eğitim konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Kaç Para Kazanıyor Bu eSporcular?

Yurt dışında kazanılan paralar ülkemize göre daha fazla olsa da ülkemizde de azımsanacak paralar kazanmıyor eSporcular. “Fatal1ty” adıyla tanınan 1999 yılında profesyonel oyunculuğa başlayan Johnathan Wendel, oyunculuk hayatı boyunca 455,000$ kazanmıştır. “HolyPhoenix” adıyla tanınan Anıl Işık ise 31,000$ kazanarak Türkiye’nin en çok kazanan eSporcusu unvanını (yanlış anlaşılma olmasın, böyle resmi bir unvan yok sadece biz öyle dedik) almaya hak kazanmıştır. Tabii eğer Kore Ligi’nde bir oyuncuysanız yıllık ortalama 57,000$ kazanmanız mümkün. Bu gelirler yalnızca turnuvalardan kazanılan ödüller. Bunun yanında reklam ve sponsorluk anlaşmaları, primler ve canlı yayınlar sayesinde bu para çok daha fazla artmaktadır. Yani eğer gerçekten yetenekli biriyseniz ve bu işi ciddiyetle yapabilecekseniz iyi paralar kazanacağınızın teminatını verebiliriz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bir Tutku: Video Oyun Fotoğrafçılığı

Gerçekten Bir Spor Dalı Mı Bu eSpor?

Öncelikle “spor” ne demek buna bir bakalım isterseniz. Spor, TDK’ye göre “Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü” anlamına geliyor. Bu tanımdan hareketle eSpor’un da gerçekten bir spor dalı sayılabileceğini söyleyebiliriz. Satranç buna güzel bir örnek olabilir. Satranç da tıpkı eSpor gibi zihinsel bir aktivite olmasına rağmen bir spor dalı sayılıyor. Henüz TDK’nin eSpor için bir tanımı olmasa da Ankara Barosu’nun yayımladığı dergide “Elektronik Spor insanların bilgisayar, konsol veya mobil platform oyunlarında hem zihnen hem de bedenen rekabet etmeleri anlamına geliyor” diye tanımlanıyor. Ayrıca bu işe tam anlamıyla bir resmiyet kazandırabilmek için Gençlik Ve Spor Bakanlığı tarafından eSpor için lisans çıkartılabildiğini de söylememizde fayda var.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  I-TECH 2019 ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE TAMAMLANDI.
[interaction id=”59c671d7b92f030001d75002″]

 

Emekli Olunca Ne Yapıyor Bu eSporcular?

14-15 yaşlarında başlanılan eSporculuk kariyeri 25 yaşlarında son buluyor. Fakat unutmayın ki futbolcular da ortalama 30-35 yaşında emekliye ayrılıyor. Emekliliğin en erken olduğu meslek eSporculuk olsa gerek. Profesyonel eSpor kariyeriniz bittikten sonra yapabileceğiniz çok fazla şey var aslında. Oyun dünyasından kopmak istemiyorsanız profesyonel maçlarda spikerlik yapmak oldukça iyi bir seçenek. Bunun yanı sıra canlı yayınlar ve YouTube ile de geçiminizi sağlamanız mümkün. Fakat artık hayatınızı tamamen başka bir noktaya taşımak istiyorsanız, ilgi alanlarınız doğrultusunda bir üniversite okuyup bölümünüzle ilgili olan mesleği icra etmeniz için hiç de geç değil. Bu tamamen sizin kararınıza bağlı bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CS:GO 22 Eylül 2017 Güncellemesi

Dota 2 | 22 Eylül 2017 Güncelleme Notları