in

Euro Truck Nedir?

 

Bir aşktır,

Bir tutkudur,

Bir Müslüm Babadır,

Bir Ferdi Tayfur.

SCS Software, bundan yıllar yılar önce Hard Truck: 18 Wheels of Steel adlı oyunu piyasaya sürmüş ve tır sevgisi, yol sevgisi olan bizleri kendisine aşık etmişti. Oyunun çok sevildiği aşikardı. Ancak SCS durmuyor bu sevdaya yeni oyunlar kazandırmak istiyordu.

Hard Truck: 18 Wheels of Steel

İlk oyundan bir sene sonra yani 2003 yılında 18 Wheels of Steel: Across America bir sene sonrada 18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal adlı oyun seriye eşlik etti. Daha sonrasında 2006 yılında bizleri farklı bir oyunla daha da mest etmişti.

Bus Driver

Bus Driver

Bu sefer tır değil otobüs sürüyorduk ve biz Türkler olarak şehirler arası yolculuğu otobüsle yaptığımız için bu oyun bizler için çok farklı anlamlar içeriyordu.

SCS, gene yaptığını yapmış bizleri etkilemişti bu oyun ile ancak o beklenen patlama daha gelmemişti. Takvimler 6 Ağustos 2008’i gösterdiğinde Avrupa’da geçen bir TIR simülasyonu ile karşımıza çıkmıştı ve ismi de oldukça basitti.

Euro Truck Simulator

Euro Truck Simulator

İngiltere’den itilaya’ya, Almanya’dan İspanya’ya olan çoğu Avrupa ülkesinin yollarında sürebildiğimiz şahane bir oyundu Euro Truck Simulator.

Oyuncular o kadar çok beğendi ki oyunu harita modları, tır modları derken bir dünya mod çıkmıştı oyuna. İşte o büyük patlamayı yapan oyun buydu ve SCS bundan oldukça mutluydu.

Euro Truck’tan sonra Almanya’da ve İngiltere’de geçen iki farklı oyun piyasaya sürüldü. Bu oyunların bir artısı ise “Man” marka tırın lisanslı bir şekilde oyunda yer almasıydı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bilgisayar ve Oyunlarda Matematik!

Bu iki oyun arada kalınmasından mıdır bilmem ama Euro Truck kadar çok tutmadı.

SCS ne yapması gerektiğini çok iyi biliyordu ve bu iki oyunun çıkışının 1 sene ardından Euro Truck Simulator 2’yi duyurarak biz hayranlarını yeniden mest etmişti. Üstelik bu seferki iddialı bir duyuruydu ve bu zamana kadar gördüğümüz en iyi simülasyon olacağını söylemişlerdi.

Takvimler 19 Eylül 2012 yılını gösterdiğinde o büyük gün gelmiş Euro Truck Simulator 2 onca ertelenme haberine rağmen çıkmıştı. Yapımcılar, Euro Truck Simulator 3’ün gelmeyeceğini sürekli olarak bu oyunu güncelleyeceklerini belirtmiş ve kısmen de öyle olmuştu. Çıktığı günden beri sayısız güncelleme alarak, sürekli yeni birşeyler ekleyen yapımcılar birçok erken erişimdeki oyun yapımcısına ders verir nitelikte iş ortaya koymayı başarmıştı.

Bu oyunla birlikte Türk oyuncuları da unutmayan yapımcılar oyuna Türkçe seçeneğini de eklemişti.

Ek paketler ile yeni bölgeler, yeni modifiye parçaları eklerken unuttukları bir şey vardı o da:

Multiplayer Modu

Artık oyuncular tek başına değil arkadaşları ile yol gitmek istiyordu ki bu soruna 3. parti bir grup tarafından yapılan bir multiplayer modu çözüm olmuştu, üstelik oyunun yapımcıları bu imkansız demelerine rağmen.

Bir serverda binlerce insan bir arada Euro Truck oynuyorlardı bu inanılmaz bir deneyimdi birçok kişi için.  Çıkan her güncellemeyi, her ek paketi bu moda uyarlayıp hemen hayranlara sunuyorlardı. Laglara, sunucudan düşmelere rağmen oyuncular multiplayer modunu oynuyorlardı.

Euro Truck Simulator 2 ilk çıktığı zamanlar, yapımcılar tarafından ilginç ve heyecanlandırıcı bir başka duyuru yapılmıştı ve duyuruda Euro Coach Simulator adlı bir ek paketten bahsetmişlerdi, adı üzerinde Euro Truck 2 haritasında otobüs seferleri yapılacaktı, insanları şehirler arası otobüslerle taşımak ve üstelik kocaman bir haritada bunu yapmak inanılmaz bir deneyim olacaktı. Ancak duyurudan sonra ek paketten bugüne kadar hiçbir şekilde bahsedilmedi. Ne bir görsel ne bir video hiçbir şey yoktu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: ESF'nin (Elektronik Ses Fenomeni) Gizemi!

İnsanların kafasında;

“Acaba unutuldu mu?”

“İptal mi edildi?”

“Hala yapılıyor mu?”

Gibi türlü sorular canlanmaya başladı, ancak SCS tarafından bugüne kadar bu soruların cevabı henüz verilmedi.

Ardından,

American Truck Simulator adlı oyunun duyurusu yapıldı. Arayüzü, menüleri tamimiyle Euro Truck Simulator 2 ile aynıydı, seriyi takip etmeyen biri görse kesinlikle American Truck Simulator’ü mod sanardı. Oysaki mod değil başlı başına sağlam bir oyundu. Yıllar sonra uzun burunlu araçlar kullandıracak bir oyundu.

Oyun çıkışını yaptı, serinin hayranları fiyatına bakmadan alırken;

“Aynı oyuna bu kadar para vermem.”

Diyenler oldu.

Kendince haklılardı.

 

American Truck Simulator çıktıktan sonra Euro Truck Simulator 2’yi unuttuklarını sanmayın her iki oyun da eş zamanlı olarak güncellenmeye devam ediyor.

Uzun lafın kısası;

Biz tır seviyoruz oyun fark etmez,

uzun yollar bizi affetmez.

İyi günler…


Ayrıca sitemizdeki bildirim sistemimizi yeniledik. Gündemdeki önemli oyun, teknoloji ve eSpor haberlerini, son dakika gelişmelerini anında öğrenmek için sol alt köşedeki butona tıklayıp bildirimleri açmanız yeterli. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUBG- Yeni Güncelleme Sistemi ile 21. Hafta Güncelleme Notları

Mount & Blade II: Bannerlord’un Neden Çıkmadığı İle İlgili Resmi Açıklama Geldi!