in ,

Fransızca Şarkılar

Oldum olası Fransızca’ya bayılmışımdır. Mutlaka aranızdan aynı şekilde sebepsizce seven birkaç kişi çıkacaktır. Ne var ki iş Fransızca şarkı bulmaya gelince işler karışıyor. Bir defa fazlasıyla popüler şarkılar değiller… O yüzden Youtube’da karşınıza rastgele çıkması zordur. Radyoda veyahut televizyonda dinlersiniz, geçersiniz Google’ın başına, bu sefer ne yazacaksınız? Nakarattan bir kelimeyi doğru çıkartabilirseniz şanslısınız, onu da doğru yazması var tabii. Her neyse bu yazımda size küçük bir Fransızca şarkı rehberi hazırladım. Buradan yola çıkarak çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda benim gibi Fransızcayı birazcık öğrenme fırsatı bulursunuz.

 

1.Stromae – Quand C’est

Asıl adı Paul Van Have, (Ctrl+C, ben de bilmiyordum ismini, hem kimin umurunda), Afrika-Avrupa kökenli bir arkadaşımız. Genç daha. Şarkının çevirisini vermek istemedim, bunu yapan siteler var. Ama geçmeden önce ufak bir şeye değineceğim.

Şarkıda Stromae “Cancer, cancer, oh dis-moi quand c’est?” diye çığlıklar atar. Türkçesi “Kanser kanser, söyle ne zaman?” şeklindedir. Gelin görün ki “canser”kelimesi ile “qunad c’est (ne zaman)” sorusunun söylenişleri Fransızcada öyle bir benzer ki adamı bir değişik havaya sokar.

Fransızcada beni delirten de bu kafiyeler sanırım. Devam ediyorum…

2. Édith Piaf – Non, Je Regrette Rien

Bu kaşsız, rahmetli teyzemiz Fransız şarkıcılarının en büyüklerindendir. 1915-65 arasında yaşamış muhteşem bir ses… Bununla beraber klasiğin klasiği parçaları vardır. Aranızda DiCaprio’nun Inseption filmini izlemişler varsa, verdiğim bu parçayı hatırlar. 🙂

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oyunun Çıkışından Yıllar Sonra Fark Edilen 5 İlginç Easter Egg

Bu kadarla geçmek istemem. Daha çok küçükken babası tarafından genelevde çalıştırıldı. Tüm hayatı sokaklarda zorlukla ve yalnızlıkla geçti. Şarkı söylemekten vazgeçmemiş ama… Az sonra vereceğim bir diğer erkek Fransız şarkıcısının, Édith Piaf’ın ölümü üzerine söylediği bir söz var:

“İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinden beri bütün Paris’in trafiğini tamamen kilitleyen başka bir olay yoktur.”

3.Charles Aznavour-Le bohème

Bu amcamız da takribi Édith Piaf ile aynı dönemde yaşamış şimdi 93 yaşında (Allah uzun ömürler versin) en az Édith Piaf kadar klasiklerden sayılan şarkıcımızdır. Ermeni asıllıdır. Tapanlar da vardır, eh diyenler de. Édith Piaf kadar efsane değildir yani.

Bu parçasında aynen düşündüğünüz gibi bohem yaşamdan anı şeklinde güzel bir metin yazmıştır. İki sevgili, resim, sanat, parasızlık ama aşk…

Eğer diskografisine bakacak olursanız “93” ne demek daha iyi anlarsınız. Birçok dilde şarkı söylediği için farklı ülkelerden hayranları oldukça fazladır.

4.Alain Souchon – Foule Sentimentale

İşte bu benim için en özel olan parçadır. Alain Souchon abimiz 1944 doğumlu, kısa boylu, zayıf, kıvırcık saçlarıyla tam bir Fransız tiplemesidir. Popülaritesi neyse ki fazlasıyla azdır. Bazı güzel şeyler ne kadar az bilinirse o kadar iyi.

Fazla bir şey yazmak istemiyorum. Bu şarkısının Türkçesi duygu kalabalığı’dır. İnternette ne yazık ki Türkçe çevirisi bulunmamakta, İngilizcesi yeterli olmayan arkadaşlar benle iletişime geçebilir. Zira tüm şarkılarının sözleri çok güzel. Bu parçasından küçük bir söz paylaşıp geçeceğim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Duyduğunuz Anda Oyunun Adını Hatırlayacağınız 10 Ses Efekti

Aïe, on nous fait croire                                 Ouch! We are made to believe

Que le bonheur c’est d’avoir                         That happiness is to have

Yani efendim diyor ki ahh, sahip olmanın mutluluk olduğuna inandırılmışız. Bunun gibi, “lan harbiden…”, diyebileceğiniz güzel düşüncelerle doludur tüm şarkıları.

5.Maître Gims – Est-ce que tu m’aimes ?

Bu abimiz, Stromae gibi son dönem şarkıcılarından. Bu adamı da dinledikten sonra eminim arkanıza yaslanıp Fransızlarda var bir iş arkadaş dersiniz. Bu şarkısı, beni seviyor musun, oldukça gaza getirici bir şarkıdır. Yolda yürürken falan sessiz naralar attırabilir. İşin kötüsü Fransızca…(nece konuşuyo la bu)

6.La Rue Kétanou – Allons Voir

Grup ismi “sokaklar bizimdir” anlamına gelir. Çok fazla konuşmak istemiyorum. Bunu da siz keşfedin. Melodileri, naraları, official record’larında bile aralarında kahkahalaşmaları… İnsana, “ulan müzik bu” dedirten bir grup. Akordiyonu, gitarların o savruk ritimleri, neşe, çoşku…

Evet arkadaşlar benim Fransızca şarkı rehberim bu kadar. Umarım şarkıları beğenirsiniz ya da en azından zevkinize göre yeni şarkılar keşfedebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 22 Haziran 2017 Güncelleme Notları

Killing Floor, Humble Bundle’da Ücretsiz Oldu!