in

Geçmiş Tarih: 2013 Rusya Çelyabinsk Gizemi

Tarih 15 Şubat 2013, yer Rusya‘nın Çelyabinsk şehri. İnsanlar gündelik hayatlarının uğraşları arasındalar. Kimisi işine, kimi ise okuluna gidiyordu. Kimse birazdan yaşanacakları tahmin bile etmiyordu. Ta ki gökyüzünde etrafı parlatacak derecede bir ışık belirinceye kadar.

Merhabalar, ben Ümit Dinçer. Geçmiş Tarih yazı dizisi artık Only A Gamer’da devam ediyor. 

Geçmiş Tarih: 2013 Rusya Çelyabinsk Gizemi
*Cisim

Geçmiş Tarih: 2013 Rusya Çelyabinsk Gizemi

Çelyabinsk, Rusya’nın sanayi bakımından büyük şehirlerinden birisi. 2010 yılındaki nüfus sayımına göre, 1.130.273 kişi yaşıyor. (Aradan geçen 9 yılda artmış olabilir.)

15 Şubat 2013 tarihinde Çelyabinsk şehrinde geceyi gündüze çeviren derecede büyük bir aydınlanma meydana geldi. İlk başta bir anlam verilemese de bu cismin* önce bir uçak veya devletin gizli projelerinden birisi olduğu düşünülüyordu. Aynı zamanda Çelyabinsk şehrine hızla yönelirken etrafını da aydınlatıyordu.

Olay kısa bir süre içerisinde Tüm dünya basına yansıdı. Aynı zamanda hızlı bir şekilde yayın yasağı da getirildi. Peki neydi bu? Rusya devletinin üzerinde çalıştığı gizli bir teknoloji miydi? Hayır! Bir meteordu.

Düşen meteorun 15-17 metre uzunluğunda ve 10 bin ton ağırlığında olduğu açıklanmıştı. Meteorun bir göle düştüğü açıklandı. İşin garibi, şehre düştüğünü söylemiştim evet. Peki bu olay esnasında yaralanan 1500’ü aşkın kişi gölde miydi?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Travis Walton Gizemi

Üstelik yaralananların 200’den fazlası da çocuktu. Devlet tarafından okullar hemen tatil edildi. İlk haberlere göre bir çinko fabrikasının çatısı da çöktüğü bilgiler arasındaydı. Yaralananların sözde camların kırılmasından dolayı yaralandıkları açıklanmıştı. Tüm şehirde 200 bin metrekare camın kırılmasının, cam sektörüne de sevinç yaşattığını da unutmamak gerekiyor.

Devlet bütün masrafları karşılayacağını açıkladıktan sonra yardım gönderildi. 20 bine yakın kurtarma görevlisi çalıştı. Ayrıca bu meteorun verdiği hasarın bir milyar rubleyi (yaklaşık 33.5 milyon dolar) geçtiği tespit edilmişti.

Tabii pek çok insan bunu fırsata dönüştürdü, bulduğu meteor parçalarını internet üzerinde satışa sundu. Kimisi bir ev ile takas etmek isterken kimisi ise ciddi bir ücret istiyordu.

Rusya devleti, olayın ardından 2 gün kadar bir süre içerisinde bütün parçaları toplattı ve çekilen bütün resimleri de internet üzerinden sildirdi. 

Rusya Devleti bir meteor düştüğünü açıklayarak daha fazla görsel ve bilgi sunulmaması için konuyu gizli ibaresiyle 2030 yılına kadar rafa kaldırdı. Tabii bu pek çok tartışmayı da beraberinde getirdi. ABD’nin Rusya’yı uyarmadığı ve Rus Ordusundan yapılan açıklamaya göre, Rusya hava savunma sisteminden fırlatılan bir füzenin düşen meteoru havada vurduğu açıklanmıştı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Tunguska Gizemi

Şunu da unutmamak gerekiyor: Çelyabinsk‘e düşen meteor, daha önce Geçmiş Tarih’te değindiğimiz 1908 Yılında Tunguska‘ya düşün meteordan sonra dünyaya düşen en büyük kütle. Meteorun dünya atmosferine girdikten sonrasında yaşanan patlama, NASA‘dan yapılan açıklamaya göre; 1945 yılındaki Hiroşima‘daki atom bombası patlamasından yirmi kat daha büyüktü.

Peki olay bir meteor ise neden bu kadar gizlilik? 

Son olarak, Çelyabinsk şehrinden sizlere bahsetmiştim. Bu bölgede çok sayıda fabrika, nükleer enerji santrali, ve Mayak nükleer atık ve dönüştürme deposu bulunuyor.

Aslında Çelyabinsk şehri Dünya’nın unuttuğu radyoaktif şehir olarak isimlendiriliyor çünkü 1957 yılında nükleer santral yakıtı üreten Mayak’ta bir nükleer kaza yaşandı ve bu kaza 1990’lı yıllara kadar gizlendi. Halen faaliyetleri devam eden tesisin çevreye verdiği radyoaktif zararların da devam ettiğini belirtmek gerekiyor.

Şimdi siz söyleyin; Çelyabinsk’e düşen bir meteor, devletin geliştirdiği gizli bir teknoloji veya bir uzay gemisi miydi? Karar sizin!

Yeni bir Geçmiş Tarih içeriğinde görüşmek üzere!

Game of Thrones 8. Sezon 2. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)

Samsung Bellek Piyasasına Geri mi Dönüyor

Samsung Bellek Piyasasına Geri Dönebilir!