in

Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!

Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!

Yıl 1800’lü yılların sonları, dünyada bir sanayi devrimi yaşanıyor. Bu gelişmeler aynı zamanda Arkeoloji dünyasına fayda sağlamış, yeni kazılar ve atılımlar başlamıştı.

Böylelikle insanoğlu M.Ö yaşayan uygarlıkları, dinleri ve kültürleri tarihini anlayamaya çalışıyordu. Bu bizlerin düşündüğü ve bildiği tarihlerden daha da uzaklarda, antik zamanların daha öncesinde bulunan bir zaman araştırılıyordu.

Geçmiş Tarih yazı dizisinin bu haftaki konusu John Dyer Devi 1895 Gizemi!

Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!
Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!

Yıl 1895, John Dyer İrlanda’da mineral kaynakları bulabilmek adına bir kazı başlatmıştı. Mineral yatakları ile birlikte büyük bir kaynak bulmayı hedefliyordu. Kazıların yapıldığı mağara büyük bir yeri andırıyor ve minerallerin çıkıntıları mağarada rahatça görünebildiği için burası kazı için ideal bir yer anlamına geliyordu.

Kazı işçileri, önce garip bir kaya bulduklarını sandı. Bir süre daha kazdıktan sonrasında bir kafa belirmeye başlayınca herkes şaşırdı çünkü bir insanın bu kadar genişlikte bir kafası bulunmuyordu. Dyer, mineral kazısında önce bir hayvan fosili bulduğunu düşündü ve kazıları, bulunan kafa üzerine yoğunlaştırdı ve tamamıyla çıkarılmasını istedi. Böylelikle mineral kazısına rahatça devam edilecekti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  La Casa De Papel 3. Sezon İncelemesi (Spoilers!)

Kazıldıkça daha da derinlere inildi. Yaklaşık olarak 5 metrelik bir çukur kazıldıktan sonra Dyer ve kazıcılar gözlerine inanamadılar. Buldukları şey insana benzeyen fakat normal insan formundan neredeyse 3 katı büyüklüğündeydi.

Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!
Geçmiş Tarih: John Dyer Devi 1895 Gizemi!

Dyer, bir dev fosili bulduğunu kısa sürede çözdü lakin dev masallarına o günlerde kimse inanmıyordu. Dyer önce fosile özel bir tabut yaptırdı. Hemen ardından dönemin bilim adamlarına incelemek üzere bu fosili ulaştırmayı düşünüyordu. Böylelikle büyük bir keşif de olacaktı.

Dyer, dünyanın pek çok yerine telgraf çekti fakat bilim insanları buna inanmadı. Bir tren istasyonunda fosili bir vagonun önüne koyarak nasıl bir büyüklükte olduğunu gösterecek şekilde fotoğraf çekti. Bu dev fosilin ağırlığı ise 2 ton 50 kilogram ağırlığında ve 3,70 metre boyunda olması taşınmasını zorlaştırıyordu. Dyer, bu resimleri tekrardan bilim insanlarına gönderdi ve özellikle Amerika ve İngiltere’de otopsi/inceleme yapılmasına karar verildi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Roswell Olayında Neler Yaşandı

Önce İngiltere’ye gidecek olan Dyer, tren yoluyla 27 kasım 1895’de İngiltere’ye doğru yola koyuldu fakat bu tren esrarengiz bir şekilde İngiltere’ye ulaşmadı. Böylelikle fosil ve John Dyer’e ne olduğu günümüzde halen bilinmemektedir.

Günümüzde pek çok gizemli konularla ilgili kitaplarda yerini alsa da konu hiç bir zaman aydınlatılamadı. Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre ise, fosilin İslam dininde bahsedilen Âd kavmi olduğu söyleniliyor.

Şimdi siz söyleyin, John Dyer ve yanındaki dev fosil esrarengiz bir şekilde nasıl kayboldu? Bu biraz da sizin hayal gücünüze bağlı. Yeni bir Geçmiş Tarih makalesinde görüşmek üzere!

 

VFŞL’de Potansiyeli Fark Edilmeyen Efsane Oyuncu Şimdi Ne Yapıyor?

MSI 2019 Son 6 Takımı Belirlendi!