in ,

Geçmiş Tarih: Kaybolan Norfolk Alayı

Tarihler 10 Ağustos 1915‘i gösteriyordu. Çanakkale Boğazı sanki bir cehennem gibi, her bir siperde onlarca siper sanki bir volkan gibi.

Geçmiş Tarih’in bu haftaki konusu Kaybolan Norfolk alayı!

Norfolk Alayı Tanrının Türklerin Yanında Olduğunu Düşünüyodu!

Çanakkale’deki yaşanmış en tüyler ürpertici olaylardan biri… Sis bulutunun içine girip kaybolan Norfolk Alayı askerleri… Bugün, kimi otoriterler tarafından bir efsane olduğu düşünülürken, bir kısıma ise bu kaybolan Norfolk Alayı askerleri olayının tanrının Türk’lerin yanında olduğuna inandırmaktadır.

İngiliz askerleri, tarihin en büyük yenilgilerinden birine ilerliyordu. İngilizlerin komutanı Sir Ian Hamilton korkunç bir yenilgiye uğrayacaklarını önceden sezmiş ve savaşı kazanmanın tek yolunun, büyük bir taaruzdan geçtiğinin farkına varmıştı. Tek çaresi Kraliyet Norfolk Alayı’nı cepheye istemekti.

Kraliyet Norfolk Alayı, taze kuvvetlerin bir parçası olarak 29 Temmuz 1915‘te İngiltere’de gemilere bindirildiler. Savaş tecrübeleri yoktu. Ordu mensuplarınca tatil gecesi askerleri diye anılan savunma birliklerine bağlıydılar. Norfolk alayı, savaş hattı gerisinde, iklime alışmaları için bekletilmeden, 10 Ağustos günü Suvla Koyu’nda unutulmaz bir macera yaşamak hayâli yerine, cehennemi andıran kabus gibi bir yere girdiler. Sir Hamilton, Tekketepe ve Kavaktepe‘ye gece karanlığında ani bir saldırı yapmayı planlamıştı. Bu saldırı için 12 Ağustos gecesi 54. Tümen ilerlemeye başladı, 54. Tümen’in içerisinde Norfolk Alayı’da bulunuyordu.

Taaruza tam olarak geçebilmeleri için ileride gözüken büyük tepeyi aşmaları gerekiyordu.Bunun için yürüyüşe geçtiler. Sıcak bir yaz günü olduğundan gökyüzü tamamen bulutsuz ve hava güneşliydi.Tepeye doğru yürüyen Norfolk alayı sabaha karşı 04:00‘de başlayan yürüyüşü ancak sabah 09:00‘da tamamlayabilmişti. Tepeye vardıklarında onların üzerine doğru çok parlak, ışığı yansıtan dev bir sis bulutu geldi. Geride duran Yeni Zelandalı askerler ve tepenin karşı yönünde kalan Türk mevzileri bu olayı şaşkınla izliyorlardı. Onlar bu bulutu bir yağmur yada hortum bulutu sanıyorlardı ancak güneşli ve açık bir havada alçaktan uçan bu parlak bulutu epey garipsemişlerdi.

Türkler Savaşı Kaybedebilirdi

Çanakkale Savaşı’ndan 50 yıl sonra olayın görgü tanığı otuz üç Yeni Zelandalı eski asker, hareket eden ve askerleri alıp götüren dev boyutlu parlak beyaz buluttan söz ettiler. Yeni Zelandalı askerlere göre bu bulut bir ufo’ydu.Türklere göre ise bu bulut bir mucizeydi. Çünkü Norfolk alayı eğer o sabah ani baskını yapabilseydi, türkler kaybedeceklerdi. 3 Yeni Zelandalı eski asker 50 yıl sonra bu sırrı açıklamaya karar verdiler.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Monster Notebook Yeni Sezondaki Hedeflerini Paylaştı!

Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordusunun kaybı 34.000 askerdi. Günümüzde bunların sadece 27.000 askerin mezarı bulunmaktadır. Yani kaybolan İngiliz asker sayısı 7.000 dir. Ama nedense 70 yıldır kayıpların hepsi değil sadece buluta girip yok olan 54. tümen özellikle aranılmıştır.

Olaya şahit olan 3 Yeni Zellandalı askerlerinin 50 yıl sonraki noter onaylı ifadesi tam olara şu şekilde geçmektedir.

12 Ağustos 1915 yılında gün ağarırken gökyüzünde bulut yoktu, 60 Tepe’nin üzerinde altı, yedi, sekiz ekmek somunu biçiminde bulut, yayılmış duruyordu. Bulut kümesinin tam altında toprağın üzerinde bir bulut daha vardı. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda 60 metre eninde ve 65 metre yüksekliğindeydi. Bulut oldukça yoğundu yapısı katı bir madde gibiydi ve İngilizlerin bulunduğu savaş yerine yaklaşık bir kilometre uzaklıktaydı.

Bütün bunları Yeni Zelanda kıtasının Sahra Birliği’ne bağlı, üçüncü bölükteki 22 asker gördü. Aralarında biz de vardık. Bulunduğumuz yere göre 60, tepeye göre 90 metre daha yüksek olduğu için üstten görebiliyordum. Bir bulut Kayacık dere denilen kuru bir dere yatağına doğru ilerlediğinde, onun daha önce durduğu zemini bütünüyle görebildik. Bulut diğerleri gibi açık gri renkteydi. İlerlediğinde oranın öncesinde durdu.

Bütünüyle görebildik. İngilizler buluta doğru ilerledi ve hepsi içine girip görünmez olunca Bulut yavaş yavaş yükseldi. Diğer bulutlarla aynı hizaya gelince hepsi birden kuzeye doğru uzaklaşmaya başladılar. Trakya yönüne doğru gözden kayboldu.

Savaştan 50 Yıl Sonrasında Açıkladılar!

Aşağıda imzası olan Bizler anlattığınız bu olayın kelimesi kelimesine doğru olduğunu beyan ederiz.”

4/165 künyeli F. Reichardt, 13/416 künyeli R. Nevnes ve er J. L. Newman.

“İmzaları bulunan İngiliz ve Yeni Zelandalı Bazı Görgü Tanıkları;

İstihkam eri 4/165 künyeli F. REİCHARDT , Malata,

Bay Of Plenty. İstihkam eri 13/416 künyeli R.NEVNES,

157 King Street , Cambridge.J.L.NEWMAN ,

Tauranga Patrick Soligerie 23 sarbouth street new mexico-USA

Lamberdige Catwan 14 Salzbrogh Edinsbrough-England

J.William Admins 96 maltowore London-England

Jamonn Richards 55 Baltimore-USA

Türk Şahitlerden Bazıları;

Karahasanoğlu Ahmet.

Sazlıdere 7.piyade Tugayı İdris oğlu Yakup.

Conkbayırı 12.Piyade Tugayı Çavuş Sadullah oğlu Recep.

8.Kolordu 14.Alay Komutanlığı Çavuş İbrahim oğlu Mehmet.

8.Kolordu 9.Alay Komtanlığı Komutan Müteakkim oğlu Rıza.

12. Alay Komutanlığı Er Necmettin oğlu Hüseyin.

5.Piyade Tugayı-4.bölük Er Hacı Nuri oğlu Ahmet Sabri.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Çernobil'in Türkiye Üzerindeki Etkileri

5.Piyade Tugayı-4.bölük Er Süleyman oğlu İsmail.

Norfolk Alayında bulunan askerlerin çoğunluğu Kraliyet’e yakın isimlerdi!

Kaybolan Norfolk Alayı askerlerinin çoğu Kraliyet ailesine yakın isimlerdi. ”Kralın adamları” olarak anılıyorlardı. Kralın adamlarının birden yok olmasının üzerindeki gizem perdesi hala kaldırılamamıştır. Daha önceleri Antik Yunan’da, Çanakkale bölgesinde de yaşanan savaşlar da bu tip Paranormal olayların yaşanması, çoğu komplo teorisyenine göre bu bölgenin kadim uygarlık Agarta‘ya açılan bir kapı olduğunu iddia etmektedirler.

“Gelibolu Kurulu’nun Son Raporu” adı altında baştan aşağı sansür denetiminden geçmiş bir rapor, önce 1917’de ve daha sonra da 1919’da yayınlandı. Raporun aslı, 1965 yılına kadar ortaya çıkarılmadı. 1918 sonunda, İngilizler Gelibolu’ya sanki galip gelmişçesine geri döndüler. İşgal Kuvvetleri’nin bir askeri, savaş alanında gezinirken Kraliyet Norfolk Alayı’na ait bir rozeti buldu. Çevrede yaptığı soruşturma sonunda, bir Türk çiftçisinin kendi arazisinde bulduğu bir sürü cesedi, yakında bir dereye attığını öğrendi. 23 Eylül 1919 günü, cesetleri çıkarmak gibi, zevksiz bir işin ardından, mezar kayıt birliğine başkanlık eden bir subay şu açıklamayı yapıyordu:

“Kayıp Norfolk Birliği’ni bulduk. Toplam olarak 180 ceset. Bunların 122’si Norfolk’tan, bir kısmı da diğerlerinden. Yalnız iki erin kimliğini öğrenebildik. Cesetler 3 km² lik bir alana yayılmıştı. Bulundukları yer Türk Cephesi’nin 750 m. gerisindeydi. Çoğu anlaşıldığına göre, bir çiftlikte öldürülmüş, bütün bunlar, başında düşündüğümüzün doğruluğunu gösteriyor. Herhalde fazla ilerleyemediler ve teker teker temizlenip gittiler. Yalnız çiftlik evine ulaşanlar kurtulmuş olabilir.”

267 kaybolan Norfolk Alayı askerleri nden 122’sinin cesedi bulunabildi. Geri kalan 145 kişinin ne cesedi bulundu ne de kendilerinden bir daha haber alınabildi. Yeni Zelandalı askerlerin anlattığı rüzgârın aksi yönünde giden beyaz bulut, kendi esrarını da birlikte götürmüştü.

Çanakkale Savaşı 8,5 ay sürdü. Bu süre zarfında Boğazın iki yanı, tam bir cehennem olmuştu. Bu savaşta hayatta kalanlar, yaşadıklarını hiçbir zaman unutamadılar. Hatıralarını gelecek kuşaklara anlattılar. Fakat tek bir insan ancak kendi çevresinde olanları görebilirdi. Hâlbuki savaş çok geniş bir alana yayılmıştı. Ölen askerlerin cesetleri çürüyüp gitmesine karşın denizdeki gemilerin enkazı hala duruyor.

Kaybolan Norfolk Alayı askerleri olayı günümüzde halen gizliliğini korumaya devam etmekte, kaybolan askerlerin akıbeti halen bilinmemekte.

Belki de saklanıyor?

Yeni bir yazı dizisinde görüşmek üzere.

https://oagtr.com/anasayfa/f2-pilotu-gecird…ayatini-kaybetti/

F2 Pilotu Geçirdiği Kazada Hayatını Kaybetti

Borderlands 2’nin VR versiyonu PC’ye Geliyor!