in ,

Geçmiş Tarih: Mısır Piramitlerinin Gizemi

Dünyada milattan önceden bugüne kadar ulaşan 12 piramit bulunmaktadır. Aztekler’in Meksika’da 2 piramiti, Mısır tanrılarının ise günümüzde 9 piramiti halen ayaktadır. Bunların bazıları ise dünyanın 7. harikası olarak sayılmaktadır.

Geçmiş Tarih yazı dizisinin bu haftaki konusu mısır piramitlerinin gizemi.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/meser_piramitleri.jpg

Peki piramitler neden yapıldı?

Milattan önce Mısır Firavunlarına itafen saygıda bulunmak üzere yapılan piramitler, zamanla günümüzde büyük bir tartışma konusu oldu. Milattan önceki dönemin teknolojisiyle yapılması düşünüldüğünde bir piramitin yapılması imkansız ve 100 den fazla yıl süre demekti.

Bunu düşününce şöyle bir soru akıllara düşüyor; Piramitleri uzaylılar mı yaptı?

Günümüzde piramitler yoğun bir şekilde turist akımına uğramaktadır. Bunun haricinde henüz piramitlerin içerisinde keşfedilmemiş birçok oda ve zemin vardır. Bunları araştırmaya , keşfetmeye kalkan arkeoglar bir daha bulunamamıştır. Mısırda en yüksek piramit 145,75 metre yükseliğinde olan Keops Piramidi’dir. Birçok mısır kralı piramitlerin içine gömülmüştür ve mezar odaları bulunmaktadır. En ünlü mumyalanan ve bulunan firavun ise Tutankhamun’dur. Firavunun lahitinde hiyeroglif olarak Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır diye geçen yazı dikkat çekmektedir.

Tutankamon’un mezarı arkeolog Howard Carter’ın 1 Kasım 1922 günü Krallar Vadisi’nde hiç kazılmamış bir alan keşfetmesiyle ortaya çıkarıldı.

Fakat bu keşiften sonra talihsizlikler yaşadı. Antik Çağ Servisi ile çok ters düştü. Times Gazetesi’ne verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi. Lord Carnavon ile de şiddetli bir tartışma yaşadı. Carnavon’ın yaşarken izin vermemesine rağmen, o öldükten sonra Lady Evelyn ile evlendi. Howard hayatının son zamanlarında yoksulluk çekti ve çok sevdiği Mısır’dan uzakta İngiltere’de bir otel odasında boynunda ve yüzünde oluşan morluklar ile birlikte ölü bulundu ve böylelikle Tutankamon’nun laneti gerçekleşti diye söylentiyle tüm dünya çalkalandı.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/meser_piramitleri.jpg

Gizemlerle dolu!

Ancak birçok sızdırılan illuminati belgesi, piramitlerin olduğu yerlerde, piramitler henüz yapılmamışken yerin altında bir şeyler olduğunu ve geceleri şehre bazı siyah çakal yüzlü yaratıkların saldırdığını iddia ediyor.

Daha sonra mısır firavunlarında, burayı kapatma ve kendilerine özel bir alan yapma düşüncesi belirdi. Bu belgelere göre firavunlar yerin altına girmiş, ölüler kitabını ve bazı başka şeyleri gördükten sonra farklı bir şekilde ülkeyi yönetmiş. Tamamiyle gelecek-geçmiş ile ilgili Anubis’i görmüş. Bu yeri kutsal, lanetli, girişi yasak bir yer yapmak istemişler. Özellikle piramitlerin altında bu yerlere giden sürülerce gizli bubi tuzakları kurdurmuşlar.

Kraliçelerinin odalarının genellikle piramitlerin üzerinde olmasını, firavunların odalarının ise yerin altına Anubis’in Araf odasına yakın olmasını özellikle istediği gibi bilgiler vardır.

Diğer bilgilere göre illuminati, 1800’lü yıllarda en özel üst rütbeli seçkin üyelerinden bu bilgileri doğrulamaları için 3 tanesini göndermiştir ve belgede yazan bilgilere göre ise 2 üye kaybolarak ölmüş. 1 üye Anubis’in odasına ulaştıktan sonrasında arkasında izler bırakmış kalbi sökülmüş bir şekilde bulunduğu söylenilmektedir. Bugün günümüzde piramitlerde henüz %20’lik bir kısmı keşfedilse de, günümüzde %80’lik bir kısmı halen sır olarak yatmaktadır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Super Mario Odyssey'in Switch'te Kapladığı Alan NBA 2K18'in Kayıt Dosyası Kadar!

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/meser_piramitleri.jpg

Antik Mısır İnanışına göre; Anubis diğer dünyaya açılan bir kapının bekçisiydi.

Anubis bizde bilinen ismi ile mahşer günü ruhu tartan tanrıdır. Terazisinde ölünün ruhunu temsil eden kalbi ile Adaletin tanrıçası Ma’at’ın tüyünü tartar. İyi birinin kalbi tüye karşı hafif gelir ve ölünün ruhunu gök yüzüne bir daha doğması için gönderir. Eğer kötülük yapmış biri ise tüy hafif gelir ki bu durumda o kişinin ruhu yer altı ülkesine yılanlara gönderilir. Bu da sonsuz azap demektir.

Anubis en çok bilinen Mısır tanrılarından biriydi. Doğruluk tüyüne karşı ölünün yüregini tartarken, Anubis ahirete kimin gideceginin kararını verme konusunda Osiris’e yardım ederdi. Anubis’in rolü, ölüye yeraltında rehberlik etmekti.

Yeryüzündeki hayattan çok, onları ilgilendiren yer altı tanrısı olan Osiris’in diyarındaki sonraki yaşamdı. Anubis’e bütün bu ölümlerinde ‘temiz” olarak yargılanmak isteyenlerden dolayı saygı duyulurdu ki diğer dünyaya rahatça gidebilsinlerdi. Kalbi dogruluk tüyünden daha hafif ya da eşit olarak tartılan kişi yer altı dünyasında Osiris’e sunulurdu.

Ek olarak, Anubis bedenin çürümesini engelleyen mumyalamanın mucidi olarak bilinirdi. Mumyalanan bir Mısırlının ruhu yargılanır yargılanmaz daha önceden içinde bulunduğu bedene tekrar girebilirdi. Anubis eğer orada vücudu korumazsa kurtuluş ve dolayısıyla ahiret olmazdı.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/meser_piramitleri.jpg

Piramit içerisinde bulunan yazıtlar

Günümüzde piramitlerin içerisinde bulunan duvar yazılarındaki simgeler, Antik Mısır’dan kalma geleceğe mesajlardır. Bu duvarda bulunan simgelerde uzaylılar hakkında birçok figür ve latin eski mısırca yazılar vardır. İşin en hayret verici tarafı ise 21.yy insanının halen tartıştığı “dünya dışında yaşam var mı? varsalar neye benziyorlar?” tartışmalarına 1300’lü yıllarda yaşamış insanların son noktayı o ilkel sandığımız kafalarıyla koymasıdır. Yani bugün tüm örtbas çabalarına rağmen ortaya çıkmış olan dünya dışı zeki yaşam olgusunu biz 21.yy insanına bir kez daha tüm çıplaklığıyla kanıtlamış görünüyor.

Piramit yapımında kullanılan taşların bir tanesi 20 ton ağırlığında olup, bu taşların temin edileceği en yakın alan kilometrelerce uzakta yer almaktadır. Nasıl taşındığına ve üst üste koyulduğuna dair, kesin olmayan varsayımlarla çözümler getirilmektedir. Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi de yoktur; Araştırmacıların çoğu, ya içinde bulunan labirentte kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar. Fakat içlerini gören hiç olmamıştır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Derin Tarih: Gömülerek Saklanan FW 190 A3 Savaş Uçakları

Piramitlerin her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır.
Piramit, kimin adına yapıldıysa, o kişinin öldükten sonra mumyalanarak piramit içerisindeki mezarının bulunduğu odasına, yılda sadece 2 kez, doğduğu ve tahta çıktığı günlerde güneş girmektedir.

Piramitler incelenirken ilk kez keşfedilen mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür. Nedeni günümüzde hala çözülememiş bir olay ise piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazların çalışmamasıdır.

En ilginç yönlerinden birisi ise kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit’in içine bekletirseniz, suyu arıtılmış olarak geri alırsınız, piramit’in içerisine konulan süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir. Bitkiler Piramit’in içerisinde normalinden daha hızlı sürede büyürler.
Piramit’in içine bırakılmış su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir hale gelmektedir.

Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.
Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit’in içinde daha çabuk iyileşme sürecine girerler.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/meser_piramitleri.jpg

İlginç Bilgiler

Keops piramidinin yüksekliginin 1 milyarla çarpımı yaklasık olarak güneşle dünya arasındaki mesafeyi vermektedir. (149.504.000 km) Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölmektedir. Keops Piramidinin taban çevresinin, yüksekliğinin 2 katına bölünmesinin pi=3.14 sayısını vermektedir.

62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmış. Piramitler hala yapımları esnasında ki gizi korumaktadırlar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5 milyon metreküp taş, 250.000 gün, yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede tamamlanmıştır.

Piramitlerin içerisi yazın soğukken, kışın ise sıcaktır. Büyük Piramitin açıları, Nil nehrinin delta yöresini iki esit parçaya bölerler. Gize’deki üç piramit aralarında bir Pisagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı 3:4:5’dir. Gizemleri hala çözülememiş bu piramitler birbirinden sırlarda dolu. Günümüz teknolojisinin bile çözemediği bu yapıtlar yapıldığı yıllardaki hikayesi merak konusu. Uzaylılar tarafından dan yapıldığına inananlar bile bulunmaktadır. İmkanı olan herkesin gezip görmesi gereken yerlerin başındadırlar.

Bu piramitler, son dönemlerde Hollywood’un önemli bir senaryorlarından birisi haline geldi. Filmlerde genellikle Anubisi ve ahiret hakkında bir çok bilgilere değiniliyor. En son yapım ise ‘Piramitin Laneti’ isimli bir filmdi. Eğer bu konuları araştırıyorsanız bu filme mutlaka bir göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ancestors: The Humankind Odyssey’in İlk 17 Dakikası Paylaşıldı!

Mortal Kombat Filminin Oyuncuları Netleşiyor!