in

Mobil Oyun Sektörünün Gücü!

Candy Crush Saga

Mobil oyunlarda daha öncesinde oynadığımız oyunlardan şimdiki geldiğimiz konumu düşünürsek, hem teknoloji hem de oyun sektörü çok büyük bir yol katetti. O Nokia 3310’larda oynadığımız Snake oyununun bulunduğu dönemden başlayarak o günlerden hayal edilemeyecek düzeyde bir yol kat edildi ve şu anda mobil marketin pazar payı oldukça büyük bir durumda. Peki, bu başarının arkasındaki sır ne?

Mobil cihazlar, aslında hepimizin bugünlerde cebinde. Akıllı telefon kullanmayan nerdeyse kimse kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Durum böyle olunca da telefon kullanan kitlenin sayısı çok yüksek oluyor. E tabii bu küçük cihazlarda bizlerin de oyun oynama şansı daha yüksek çünkü bir yere giderken bir bilgisayar kasası sırtlamak zorunda değilsiniz ve bir otobüs/metrobüs/minibüs yolculuğunda yolu beklerken muhtemelen çoğumuz akıllı telefonlardan oyun oynamayı alışkanlık edinmiştir. İşte bu faktör sayesinde şu an mobil oyun pazarı çok büyümüş bir halde. Bahsettiğimiz sır aslında bundan ibaret. Bilgisayarlardan çok daha küçük cihazlardaki oyunların yapımcılarına kazandırdığı paralar, azımsanamayacak düzeylerde. Üstelik çoğu mobil oyunu oynamak için herhangi bir gamerlık tecrübesi de gerekmiyor. Casual gamer dediğimiz bilgisayar oyunlarıyla pek arası olmayan daha tecrübesiz oyuncular için mobilde oyun oynamak daha kolay. Haliyle bu oyunların da bağımlılık düzeyine göre belli bir mali getirisi de olacaktır. Doğru pazarlama hamleleriyle, mobil oyunların çok geniş kitlelere ulaştırılması ve reklam ya da uygulama içi satın almalarla çok ciddi paraların kazanılması mümkün.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Stranger Things 4.Sezon Fragmanı Yayınlandı!

Toy Blast

Peak Games’in en büyük başarılarından biri olan Toy Blast.

Toy Blast oyunu, Türk oyun yapımcısı bir stüdyo olan Peak Games firmasından çıktı. Oyunun Ağustos 2018 döneminde elde ettiği gelir nerdeyse 37 milyon dolar! Çıkış yaptığı dönemden beri de oyunun 440 milyon doları aşkın bir gelir elde ettiği belirtildi. Bu oyundan elde ettikleri başarı ise azımsanamaz düzeyde. Üstüne bir de 100 milyon dolarlık Zynga ile yapılan devir anlaşması düşünülürse stüdyo, mobil oyun pazarından en çok nasiplenen şirketlerden birisi oldu. Ünlü oyuncu Ryan Reynolds ile de reklam anlaşması yapan bu şirket, oldukça başarılı bir reklam hamlesi de yapmış oldu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  eSporculuk Meslek Midir?

Candy Crush Saga

Candy Crush Saga

Meşhur oyun Candy Crush Saga ver serileri de çok uzun yıllardır mobil oyun pazarında yer alan bir oyun serisi oldu. 2018 yılına ulaştığımızda oyunların elde ettiği toplam gelir ise tam 1.5 milyar dolar olarak açıklandı!

Pokemon Go

Arttırılmış Gerçeklik ile büyük ses getiren Pokemon Go, 2018 yılında toplam 800 milyon dolarlık bir gelir elde etti.

Mobil oyunları her gün milyonlarca kişi oynamakta ve bu oyunların gelir potansiyeli ise her geçen gün aynı orantıda artmakta. Bilişim sektörünün son yıllarda parlayan kolu olan oyun sektörünün en büyük potansiyele sahip kolu olan mobil oyun sektörüne girmek için şu andan daha önemli bir zaman olamaz. Bilişim çağında bu potansiyeli kullanmak ise kesinlikle yararınıza olacaktır!

 

Morphies Law İncelemesi

Xiaomi Mi Gaming 2019 Tanıtıldı!