in , ,

Modern Dolandırıcılık: Yerli Oyunlar

Bardağın taştığı noktaya geldim, girizgahı uzun ve havalı cümlelerle süslemeden direkt meramımı anlatacağım. (Ve evet başlık çok sert farkındayım.) GİST’in de başlamış oluşuyla beraber dikkatinizi çekmiş olacaktır ki üstümüze tonla yerli indie yapım yağıyor ve bu kesinlikle kötü bir şey değil. Yapımlar arttıkça rekabet, rekabet arttıkça da kalite artacaktır ve Türkiye olarak oyun sektöründe henüz çok yeniyiz. Keşke böyle bir yazıyı kaleme almak zorunda kalmasaydım fakat “yerli oyun” yapımcıların, oyunu değil “yerli” sıfatını satması çok can sıkan bir durum.

   Bir ürünü satan ürünün kendisidir, minnet değil. Bizde ise bu durum tamamen tersine işliyor, popülerliği dolayısıyla askeri mevzuların şişirildiği çoğu FPS olan içi boş yapımlar vatan, millet diye Steam’de 20$’a  satılıyor. Biraz reklam, oyun içerisinde görülen aşırı kötü modellenmiş camii veya köşeye sıkıştırılmış bir bayrak yapımcıları kâra geçirmeye yetiyor. Vatan borcunu ödemek için oyun alan, aldığı oyun eleştirildiğinde “Emek var emek.” diye yakınan asalak bir kitleyle karşı karşıyayız. Aktif olarak Unreal Engine kullanan biri olarak şunu söylemek istiyorum: “Hayır kardeşim, emek yok!” Hemen hemen hepsi Unreal/Unity oyun motorlarıyla yapılan bu içi boş çöp poşetlerinde gördüğünüz çoğu şey (taşlar, yollar, duvarlar, binalar ve hatta bazı silahlar) oyun motorunun içinde bedava geliyor. Geri kalan şeyler ise (karakter modelleri, silahlar, eklentileri ve sesleri) yine bu iki motorun Marketplace bölümlerinde gayet cüzi fiyatlara bulunabiliyor. Daha fazla devam etmeden hemen burda bir anti-parantez açmam gerekiyor, Asset satın alarak oyun yapmak kesinlikle kötü bir şey değil, bunu yerli oyunlar da yapıyor PUBG de yapıyor. Benim canımı sıkan konu bu oyunların %100 yerli etiketinin üstüne bastıra bastıra pazarlanması. Konudan uzak oyuncular (ki bu oyuncu kitlesinin %85’inden fazlasına denk geliyor) bu “yerli” etiketini gördüğü zaman aşırı çalışkan, özverili bir grup insanın gece gündüz oyunda gördüğü her şeyi yaratıyor olduğunu zannetmesi.

Peki ne yapacağız, hep mi kahpe felek? Hayır, gerçekten potansiyele sahip, dünyada ses getirebilecek yapımlarımız var. Hatta buna günümüzden verilebilecek en iyi örnek Remnants of Naezith. İyi olanı kötüden ayıracağız ki kötüye iyilik etmiş olalım. Aşırı yetersiz bir FPS oyununa arkada cami görünüyor diye tam not verirsek bu arkadaşlar kendilerini nasıl geliştirsin?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ABZU İncelemesi

“Kaslı yeniçeri out, kaliteli içerik in!”

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Days Gone İçin Oynanış Videosu Paylaşıldı

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

49c7d29293f89dfef95969fde62f5c27e7cc780c

Red Dead Redemption 2 İçin Çıkış Tarihi Paylaşıldı!

Dota 2 | Bahar Temizliği Güncellemesi | 1 Şubat 2018