in

Nükleer Sızıntılara Karşı Türk İcadı Beton

Nükleer santraller hepimizin bildiği üzere sızıntı veya patlamalar olduğu zaman çevresine çok büyük hasarlar veriyor. Bugüne kadar çevreye verdiği hasarlar hep tartışma konusu oluyor.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Kale Natürel firması bu hasarı en aza indirecek buluşa imza attı. Dünya rezervinin yüzde 72’si ülkemizde bulunan boru kullanarak radyasyon geçirmeyen beton icat ettiler. Dünyanın önde gelen ülkelerinin bile yapamadığını yapan firma, sodyum pentaborat maddesini 7 su molekülüne kadar indirmeyi başardılar.

Firmanın yaptığı açıklamada “Dünyada yaklaşık 500 civarında faal nükleer santral var. Bunların en büyük riski patlamalarıdır. Bizim 4 yıldır üzerinde çalıştığımız husus, santrallerin patladıktan sonra ortaya çıkarttıkları sızıntı ile ilgili. Geçen sene bu çalışmamız ile NASA kimya ödülü ve Amerika’da 3 bilim ödülü aldık. Bu projemiz de bu çalışmamızla aynı. Radyasyon sızıntısını, bilhassa nötron ışınlarını durduran ham maddeyi üretmeyi başardık. Bu çalışmamız ödüller aldı ve ben de bu çalışmayı yapan ekibin içindeydim. Ben ekipte bu ham maddeyi yapan kişiydim. Artık üretime geçtik. Tuğla halinde, dünyadaki tüm nükleer santralleri zırhlamaya talibiz. Dünyanın başındaki bu sıkıntıyı gidermeye talibiz. Dünya rezervinin büyük kısmı ülkemizde olan bor ham maddesini son teknoloji ile işleyerek 7 su moleküllü sodyum pentaboratı elde etmeyi başardık. Bunun ile zırhlamayı başardık. 3 yıl önce patentini alma başvurusunu yapmıştık ve artık hak kazandık. Artık nükleer santral sızıntılarını durduran projeye talibiz. İlle de sızıntı beklemeye gerek yok. Şimdiden santralleri kaplayabiliriz.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi 10 Strateji Oyunu

Türk Telekom Wirofon Nedir?