in

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihi

İlk sıvı soğutma ekran kartı hangisiydi ve bu gelişme sonrasında neler oldu?

Bugün sıvı soğutma ekran kartlarının derin tarihine ineceğiz ve neler yaşandığını sizlere aktaracağız.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihi
Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihi

Dünya üzerindeki tüm sıvı soğutma ekran kartlarını sizler için burada toplayacağız. Birbirinden farklı 78 sıvı soğutma ekran kartını sizler İçin yazımıza toparladık. Geçmişten günümüze gideceğiz ilk olarak makaleye başlamadan önce konu hakkında basit bir bilgilendirme yapalım.

Sıvı Soğutmanın Mantığı Nedir, Nasıl Çalışır?

Özellikle hava soğutmanın (Fan) yetersiz kaldığı yerlerde sıvı soğutma sistemleri devreye giriyor.

Hava soğutma sistemlerinde işlemciye temas eden kısmın üzerinde, genelde alüminyumdan yapılmış kanatçıklar yer alır. Bu kanatlar, işlemciye temas eden yerdeki ısıyı alır, üst ya da yan tarafta bulunan fan ise bu ısıyı kanatların üzerinden uzaklaştırır.

Sıvı soğutma sistemlerinde ise ısıyı taşıma görevi genelde sudadır. İşlemciler için kullanılan su soğutma sistemleri temel olarak üç parçadan oluşur. İşlemciye temas eden yerdeki su bloğu, pompa ve genelde bir adet fan ve radyatörden oluşan ısı değiştiriciden ibaret olan sistemlerde su, borular aracılığıyla taşınır.

Peki suyu üstün kılan nedir?

Su soğutmayı, hava soğutmadan daha üstün kılan iki temel fiziksel özellik var. Bunların ilki, suyun ısı iletkenliğinin havaya oranla 25 kat daha fazla olmasıdır. Bu sayede su, havadan çok daha hızlı bir şekilde ısıyı fanın olduğu bölgeye aktarabilir.

İkinci üstün özellik ise suyun ısı kapasitesinin, havadan çok daha fazla olması. Isı kapasitesi havaya oranla 4 kat daha fazla olan su, sıcaklığının artması için dört kat daha fazla ısı enerjisine gerek duyuyor.

Sapphire, 2006’li yıllarda AMD (ATI) için önemli ortaklardan birisiydi ATI’nin özellikle XTX Serisinde farklılık yaratmak isteyen Sapphire, bu durumu ATI’ye aktardı ve kartın tasarımını tanıttı ve ATI’nin TOXİC’in tasarıma olumlu gözle bakması ile birlikte Toxic XTX 1900, Eylül 2006’da resmen piyasaya sürüldü.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihi

2005: İlk Sıvı Soğutma Ekran Kartının Duyurulması ve Piyasaya Sürülmesi!

2006: Sapphire ATI cephesinde İlk Sıvı Soğutma Modeli olan Sapphire Radeon X1900 XTX  TOXİC’i Piyasaya sürer!

Bilgisayar tarihinde 21 Haziran 2004 devrimi yaşanması sonrasında bilgisayar üreticileri yeni bir şeyler denemek istiyorlardı.

O dönemleri hatırlarsanız oyuncu ekipman terimleri falan henüz hayatımıza girmemişti. Sapphire 2005 yılında ATI için önemli kart üreticilerinden birisiydi ve o dönemin çıkacak olan yeni nesil ekran kartları konusunda Üreticiler ileride ısının kart performansında büyük sıkıntılara yol açacağını biliyorlardı. Bu yüzden 2005 yılı itibariyle Sapphire gizli bir çalışma yürütür ve Ekim 2005’de ATI’nin beğenisine sunar, ATI de birkaç ay sonrasında devredileceği için arkasında iyi bir grafik kartı bırakmak istiyordu, ve Sapphire’in geliştirdiği teknolojiye olumlu baktı ve Sapphire Aralık 2005’te kartın varlığını duyurur.

Yılında Sapphire, dünyada bir ilki başarır ve Sapphire Radeon X1900 XTX  TOXIC, ismini verdiği Sıvı soğutmalı ekran kartını tanıtır ve piyasaya sürer. İlk sıvı soğutma modeli Asus Aqua Tank, olarak bilinse de 3-4 Ay gibi bir süre öncesinde Sapphire çıkartmıştır.

Peki neler yaşandı?

Aslında XTX 1900 serisini Sappire zaten fanlı sürümlerini üretmekteydi, ATI bu teknolojiye olumlu bakmasıyla ilk prototip sıvı soğutmayı bu seride denedi. Sıvı soğutma konusunda günümüzden çok uzakta olduğunu söyleyelim, sizlerde görüyorsunuz görselde 2 farklı kart görünse de diğeri tamamen bir radyatör yani soğutucu. ATI’nin TOXIC’in tasarıma olumlu gözle bakması ile birlikte TOXIC XTX 1900, Eylül 2006’da resmen piyasaya sürüldü. 2006’da Sıvı Soğutma teknolojisine ilk adım atan Markalar Sappihire ve Asus oldu oldu. TOXIC serinin bir tık üstüydü normal sürümler 256 MB bellek kullanırken Sıvı soğutmalı sürümü ise 512 MB GDDR3 Bellek kullanıyordu. 149,99 $ Fiyat etiketi olmasına rağmen kullanıcılar tarafından sevildi ve iyi bir satış rakamı yakaladı.

Radyatörün PC Express slotuna takıldığını görüyoruz, tabi o dönemde X16 Gibi değerler olmadığı için kartın performansını düşürüldüğü bilinmiyor.

Kendi düşünceme göre kartın görünüşü özellikle radyatörün görünüşü al beni diyor. Anlamadığım kısım ise radyatör üstünde bir kapağı vb bulunurken ekran kartının üstüne neden bir plaka bulunmuyor kart bildiğiniz çıplak gibi kalmış ortada.  Son olarak ise Sapphire Toxic, modelinde sıvı soğutma için Thermaltake, markası ile beraber çalışmıştı.

Bu kart hakkında detaylı bir video ne yazık ki bulunmuyor.

Not: Sapphire, TOXIC X1900 XTX Modelinden sonrasında aynı tasarıma sahip TOXIC X1950 XTX modeli piyasaya sürdü.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

2006: Asus NVIDIA Cephesinde İlk Sıvı Soğutma Kartı Piyasaya Sürer:  Aqua Tank!

Sapphire ATI (Yeni İsmiyle AMD) tarafında TOXIC’i piyasaya sürerken Asus 2006’nın başında Aqua Tank’ı Nvidia’ya sunmuş ve yaz aylarına doğru piyasaya da yerini almıştı.

EN8800GTX Aqua Tank, O dönem Nvidia Cephesinde bir ilki başaran Asus, karta oldukça güveniyordu. Bir ilk olduğu için hem fiyatı hem gereksinimleri fazla olduğu gerekçesiyle kullanıcılar kartı benimseyememiş ve satışları olumsuz etkilemiş ve bu sebepten EN8800GTXsınırlı sayıda üretilmişti.

Sappire Toxic modeli ise Asus Aqua Tank, karşısında düşük özelliklere sahipti.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

2006 Yılına göre oldukça güçlü kartlardan birisi olan Aqua Tank, aslında yapısıyla birlikte geleceğe bir mesaj içeriyordu.

Günümüzde bulunan düşük kartlarda bile sadece 6 Pin güç girişi bulunuyor iken 2006 yılında Aqua Tank’da 6-6 12 Pin girişi bulunuyor 768 MB DDR3 Belleği bulunan kart çalışması için 550W PSU gerektiriyordu. Dönemine göre oldukça fazla güç tüketen Aqua Tank, farklı bir sıvı soğutma teknolojisi kullandığı sebebiyle SLI gibi kullanılıyordu.

10K Saat sonrasında radyatöre bakım gerektirebiliyordu. Ghost Recon’a promosyon amaçlı reklam yapılmıştı. Kasım 2006’da 129,99 $ etiketi ile satışa sunulan Aqua Tank, yukarıda bahsettiğim sebepler gerekçesiyle Aqua Tank 8800 GTX’in güçlendirilmiş sürümü olmasına rağmen Asus, sadece dünya genelinde 950 adet Aqua Tank satabilmişti.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/

Asus Aqua Tank’ı Yeniden Geliştirip. Asus Radeon HD 2900 XT Aqua Tank’ı Piyasaya Sunar!

Asus, hiçbir markanın sıvı soğutma sürümü duyurmadığı 2007’de Aqua tankı yeniden geliştirdi. Sappir’in Toxic’i uyarladığı x1900 XT serisinin bir üst serisi olan 2900 XT’ye yeniden uyarladı.

İlk kez 2006’da piyasaya sürülen Aqua Tank, 2007’de  2900XT, serisi için yeniden geliştirilip Temmuz 2007’de Piyasaya sürüldü normal sürümde 512 MB GDDR3 belleğe sahip olan radeon hd 2900, Aqua Tank’ın bu sürümünde 1 GB GDDR 3 belleğe sahip, yine bir önceki Aqua Tank’da olduğu gibi bekleneni vermediğinden dolayı satışları  Asus’u memnun etmedi  2006 Yılından sonrasında Sıvı soğutma bayrağını 1 yıllığına Sapphire’nin elinden alan Asus, Aqua Tank’ı AMD (ATI) cephesine uyarlamıştı. Asus Radeon HD 2900 XT Aqua Tank o dönem 2 önemli konuda ağır eleştiri alıyordu.

Yüksek güç tüketimi ve paralelinde ortaya fazla yer kaplaması. Radyatörü oldukça fazla yer kapsaması o dönemde bulunan bilgisayar kasalarına sığmaması büyük sorun teşkil ediyordu bu yüzden farklı tarzda kasalara montaj edilebiliyordu. Ayrıca 600W güç tüketimine ihtiyaç duyması üzere yine dönemine göre oldukça yüksek bir PSU istiyordu. Olumlu satış grafiği yakalayamasa da dönemin en güçlü kartlarından birisiydi.

250 $ Fiyat etiketi ile birlikte yaklaşık +1500 adet satıldığı biliniyor. Ayrıca Aqua Tank’ın ili sürümünde olduğu gibi 10K Saat Radyatöre herhangi bir bakım gerektirmediği belirtiliyor.

Kendi Görüşüme göre,  Radyatör kısmı oldukça büyük o dönem bir çok kullanıcı bu sebepten dolayı kasa değiştirdiğini hatırlıyorum.  Bu kadar büyük olması ve Fan kısmında ızgara tarzı kapak olması fan hava akışını engelliyor.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/

OCAK 2008 : Sapphire Sıvı Soğutma Bayrağını Alıyor ve  Toxic’in yerine Sınırlı Sayıda Sapphire Radeon HD 3870 X2 Atomic’i Duyuruyor!

AMD,  Sapphire’nin Toxic modelinin olumlu satışlar seyir etmesininden dolayı, Sapphire’ye seriyi devam ettirmesi konusunda Sapphire ile anlaştı. 2007’de Sıvı Soğutma bayrağını devralan Asus, 2008’de Sapphire’ye Sıvı soğutma bayrağını olduğu gibi iade etti. Fakat ATI, seri ismini değiştirilip, ATOMIC ismiyle piyasaya sürülmesine ve HD 3870 X2’nin sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi. 1 GB GDDR3 bellek kullanan bu sürüm radyatör kısmında özelleştirilmiş bir (modifikasyon) Custom Sıvı Soğutma olan sürümdü. (Yani sonradan birleştirilmiş sıvı soğutma sürümü) sınırlı sayıda üretildiği için fiyatı tam olarak bilinmemekle birlikte 50 adet üretildiği söyleniliyor.

Tahminime göre: ATI bu sürümü Sapphire’den 4870 duyurusundan hemen önce HD 3000 Serisinin son kozu olarak piyasaya sürüldüğü yönünde iddialar mevcut.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/

 

Temmuz 2008: ECS, Sıvı Soğutma Pazarına Katılıyor ECS HYDRA GeForce 9800 GTX+ 

Nvidia’nın en eski çalışma ortaklarından birisi olan günümüzde anakart ve güvenlik sistemleri üreten ECS, 2006’dan bu yana çıkan 4 Farklı Ekran Kartı Sıvı Soğutma Modellerinden sonrasında Adeta Zirve yaparak görünüş açısından oldukça farklı bir sıvı soğutmalı GTX 9800 +’yı Temmuz 2008’de Piyasaya sundu.  1GB – 512 MB GDDR3 Bellek sürümü kullanan Hydra’da oldukça geniş bir kutu içeriğine sahipti.

Özellikle Ubisoft’un Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas 2’yi yanında ücretsiz olarak dağıtması ve oldukça farklı bir sıvı soğutma teknolojisini kullanan ECS, sanki Bu kartı daha sonra Sıvı soğutmaya çevirmiş gibi görünüyordu.  Bunun haricinde Sıvı soğutma’nın (Saf suyu) 1 Şişe’de yanında yedek olarak verilmesi Custon’mu acaba diye insan aklında geçiriyor. Yine görüldüğü üzere 2 Farklı Kartı anakarta takıyoruz ve, Oldukça büyük bir radyatör ile birlikte kart için büyük bir alan gerektiğini bir bakışta anlayabiliyoruz.

ECS’in Nvidia ile olan anlaşmasına ne olduğu bilinmez ancak GTX 400 Serisine kart üretmedi ve birden İntel ve AMD için Anakart üretmeye başladı.  Hydra GTX 9800+  380 $ $ Fiyat etiketi ile satışa sunuldu ne kadar sattığı bilinmeyen kart 1 seriye daha sıvı soğutma teknolojisi kullandıktan sonrasında tekrar üretilmedi.

Oldukça sağlam bir Custom Sıvı Soğutma olarak görünüyor, Nasıl bir performans verdiği tartışılır ancak o dönemde benim anladığım kadarıyla üreticiler kasa konusunda oldukça önemli gelişmeler yaşamışlar. Böyle bir kartı normal bir siteye sığdırabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca,  ECS HYDRA GeForce 9800 GTX+’da kullanılan bu teknoloji ECS, tarafından GeForce GTS250’de 2 farklı versiyonda üretildi (1 GB – 512 MB) 450 W Güç Tüketimi istediğini hatırlatalım.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/

Aralık 2008: Sapphire  Radeon HD 4870 X2 Atomic’i Piyasaya Sürer!

Ocak 2008’de 3870’e son anda atomic’i duyuru sapphire  (Hani sözde AMD baskısıyla sürmüştü piyasaya) işte kısa bir süre içerisinde Radeon HD 4870 X2’yi piyasaya sürmesi bu iddiayı kanıtlıyor.

Sapphire 2008’de Atomic’in satışlarından oldukça memnundu. 4800 HD Serisinde farklılık yaratan AMD, sapphir’den oldukça memnundu.

4800 serisi Ağustos 2008’de Piyasaya sürülmesine rağmen,  Atomic sürümü ise 2008’in son günlerinde Türkiye dahil tüm dünyada satışa sunuldu.

Atomic yani Sapphire aslında ileriyi düşünmüş  ve 1 taşla 2 Kuş vurmayı hedeflemişti Atomic’i 3870’den ayıran şey Atomic’in 4800 serisinde aynı zamanda tek radyatör ile Ekran kartıyla kalmayıp bununla birlikte işlemciyi’de soğutabilmesi. Tek bir radyatör yardımı ile Ekran kartını hemde işlemci soğutabiliyoruz. Her günümüzde ne kadar sağlıklı bir soğutma sağlayabikdiği tartışılsa da 8 pinlik güç girişine sahip olan dönemin en konuşulan kartları arasında yer alıyordu.  Sapphire’nin en zengin ekran kartı kutu içeriğine sahip sürümlerden birisi olarak yerini alıyor. USB Bellek dahil her türlü kutu aksesuarı düşünülmüş.


Kutu içeriğinde bulunan içerikler işe şu şekildeydi:

Sapphire sürücü CD’si,  3DMark Vantage,  CyberLink, PowerDVD, 7
CyberLink, DVD Suite, Hızlı kurulum kılavuzu, Çoklu dil kullanım kılavuzu,
3m HDMI kablosu, 2x2GB USB bellek, DVI-HDMI, adaptörün, DVI-VGA adaptörü,
S-video-HDTV kablosu, CrossFire, dongle Altı-pin-Molex konnektörleri,
Sapphire Sticker, Intel ve AMD CPU’lar için montaj kitleri.

Sapphire, bu kez sıvı soğutma konusunda Asetek’in LCLC isimli komplike sıvı soğutma sistemiyle ile çalışmış ve 4870 X2 Atomic 640 Euro ile Avrupa pazarlarına satışa sunulmuştu. 2008 Yılında kuru 2,15 TL olarak hesapladığımız 1.376 TL gibi bir ücret çıkıyordu karşımıza. Ayrıca belirtmek isterim ki, Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic X2 iyi bir satış grafiği yakalamış ve sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi. Ayrıca o döneme göre özellikle henüz ekran kartlarında Arka Plaka nedir denilecek bir dönemdeyken Sapphire, arka plakayı es geçmemiş bu sürümde.

2006 yılında Saphirre toxic’i duyurmasıyla birlikte birden oluşan sıvı soğutma pazarı boyunca 3 farklı model sürdü.

AMD tarafında saygı gören sapphire, nedendir bilinmez ancak 4870 Atomic X2 sonrası  öncülük ettiği bu piyasadan uzunca bir süreliğine çekilir.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/

Nisan 2010: OMNI A.L.C. meets NVIDIA GeForce GTX 480 Sıvı Soğutma Sürümünü Duyurur!

Pek fazla bilinmeyen markalardan birisi olan OMNI GTX 480’e Sıvı soğutma modelini piyasaya sürdü 1.5 GB, GDDR 3 belleğe sahip olan kart sınırlı sayıda üretilmesine karşı 199$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmasına oldukça iyi bir satış grafiği yakaladı.

Dipnot: Omni, 480 GTX sürümü haricinde bir başka bir seriye sıvı soğutma sürümü duyurmadı.

Ağustos 2011: Zotac GeForce GTX580 Infinity Edition  Sıvı Soğutma Modelini Piyasaya Sürdü!

2010 nisan’ın bu yana yeni sıvı soğutma modellerini hangi markalar duyuracak derken 2011 Yazında bu sessizliği Zotac bir bozdu pir bozdu.  Zotac’ın ilk sıvı soğutma modeli olan Zotac GeForce GTX580 Infinity Edition 2011’in Ağustosu ayında yani yazın tam sıcağında Sapphir’in stratejisini uyglamış ve adeta soğutma konusunda diğer modellere meydan okumuştu.

Ayrıca Zotac sıvı soğutma konusunda CoollIT adlı firma ile birlikte çalışmıştı. Yapılan Testlerde 50′ dereceyi geçmediği görülen, sıcaklık değerleri kartın en önemli özelliklerinden birisiydi.

1.5 GB GDDR5 Belleği kullanan DX11 Desteğine sahipti kart, 8+6 Pin girişine sahipti. O dönem Türkiye’de 1.150 TL’ye satılıyordu. Düz GTX 580 Sürümleri ise 970 TL Civarlarında seyrediyordu. Kutu içeriğinde ise o  dönemin popüler oyunlarını da hediye edilmekteydi. Ayrıca bu kartı görme şansına erişmiştim 2011’de tabii o döneme göre efsane kartlardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim tabii günümüzde oldukça düşük kartlardan birisi. Zaman Ne Çabucak geçiyor..

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Eylül 2011: PNY XLR8 GTX 580 Liquid Cooled isimli sıvı soğutma sürümünü piyasaya sürer.

PNY kendi bünyesinde ürettiği ilk sıvı soğutmalı versiyonu olan XLR8 GTX 580’i duyurdu. Aslında Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic’in teknolojisini kullanarak yola çıkmış, aynı zamanda İşlemciyi’de tek bir radyatör ile soğutmak istemişler Daha önce bahsettiğin gibi “1 taşla 2 kuş” vurmak istemeleri pahalıya patlamış gibi görünüyor.

Sadece Atomic ve PNY’nin bu modelinde bulunan tek radtaörde işlemci soğutucusu pek sağlıklı olmadığı gerekçesiyle Liquid Clooed’den sonrasında hiç bir markanın modelinde böyle bir özellik yeniden piyasaya sürülmedi. XLR8 1.5 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart 6+8 Pin girişine sahip. PNY XLR8 GTX 580 Liquid Cooled 569 $ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Dip Not: PNY Bu sürümden sonra, sıvı soğutmalı bir model duyurmadı.

Kart aynı zamanda radyatörü daha hızlı bir şekilde soğutmak için kutu içeriğinde 2 adet 12 cm’lik fan ile geliyordu

780 dolar olan kartın fiyatı yüksek olması sebebiyle fazla satış grafiği çizemedi ve PNY bir daha sıvı soğutma teknolojisini kullanmama kararı aldı.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Mayıs 2012:  inno3D iChill Sıvı Soğutma Piyasasına Girer ve GTX 670 ve 680 Hybird S Modellerini Duyurur!

İnno 3D İchill markası ilk kez GTX 670 ve 680’de Hybird S ismini verdiği sıvı soğutma modellerini duyurmuş oldu ve kısaca 2012’den bu yana Sıvı soğutma konusunda aralıksız durmadan devam eden markalardan bir tanesi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Yine 6+8 Pin girişine ve 2 GB ve 4 GB GDDR5 Belleğe sahip olan bu kartlar 400 $ Fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü satışlar İnno3D’yi oldukça memnun etti. Böylelikle her yeni seriye yani sonrasında ki mimarilerinde bulunan X70-X80 sürümlerine sıvı soğutma modellerini kullanma kararı aldı. Ayrıca bu seride arka plaka teknolojisi kullanılıyordu.

Dip Not: Hybird S serisinin genel görünümü 780Ti’ye kadar tasarımı değişmedi, sadece GTX 900 serisinde bir takım tasarım değişikliğine gidildi. Bu yüzden 700 serisi hakkında Kısa bilgilerle geçeceğim. İnno3D GTX 670 – 680 Hybird S serisine ait detaylı bir video ne yazık ki, bulunmuyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Şubat 2013: Asus Uzun Bir Aradan Sonra Sıvı Soğutma Pazarına Geri Döner ve  Modelini Duyurur.

ASUS, son olarak Aqua Tank’ı üretim maliyetinin yüksek olması sebebiyle üretimlerini durdurmuş ve uzun bir süreliğine sıvı soğutma sürümü tasarlamamıştı. ARES ismini verdiği ilk model sıvı soğutma olmamasına rağmen  HD 7990’nı özelliklerine hava soğutmanın yetersiz kalacağı düşünülmüş olmalı ki, ARES II, sıvı soğutmalı versiyon olarak uyarlandı. O dönem GTX 690 ile kıran kırana bir savaşta olan ARES II Radeon 7990, GTX 690’e %13 hız konusunda – %31 ise soğutma konusunda fark atarak dünyanın en hızlı ekran kartı olma ünvanın sahibi de olmuştu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

6 GB GDDR5 Belleğe sahip olan Ares II’nin içerisinde bulunan soğutma teknolojisi 2 farklı bakır soğutma kullanan Asus oldukça iyi bir soğutma teknolojisi kullanmıştı ARES II’de  Fakat o dönem ARES II’yi diğer ekran kartlarından ayıran şey çok fazla güç tüketmesiydi. 8-8-8 Kısaca 24 Pin Güç girişi olan ARES II minimum 600W güç kaynağı istiyordu ve muhtemelen bu yüzdende beklenileni veremedi. DX 11.1 Desteğine sahip olan ARES II, 1399, Euro’dan satışa sunulmuştu. Ayrıca arka plaka desteğine sahipti.

Dip not: her ne kadar 6 GB olsa da 2014’de geldiğimizde ise neredeyse her oyunda yetersiz kalan bu seri AMD’yi zor duruma sokmuş ve bu nedenle R9 200 Serisini duyurmak zorunda kalmıştı, neden mi? Kendimden örnek verecek olursam 2013 Yılında Sapphire 7870 serisini kullanıyordum gayet memnundum. Taa ki, Assassin’s Creed Unity çıkana kadar. Hangi ayarı düşürürsem düşüreyim 30 FPS altında değerler alıyordum. Bence ASUS, ARES II’yi yanlış satış politikalarıyla kaybetti. Neden mi? çok değil ARES II, Şubat 2013’de Satışa Sunulduğunda 3 ay sonrasında yani Mayıs 2013’de Nvidia atak yaparak 780 GTX’i duyurmuştu ve bu nedenle AMD Radeon 7990, GTX 700 Serisi karşısında kan kaybetti.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Şubat 2013: Inno3D IChill GTX TITAN Hybird S’yi Duyurur!

GTX 700 Serisi çıkmadan hemen öncesinde serisinin başlangıcı kabul edilen GTX Titan yine Inno3D Ichill Hybird S sürümüne uyarlar ve böylelikle GTX 700 Serisinin Hybird S modellerini göreceğimizin habercisi olur bu duyuru. 6 GB GDDR5 belleği kullanan ve 6+8 pin girişi bulunan kart Minimum 600W Güç Kaynağı istiyordu. Nvidia GTX Titan, 999$ Dolar fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Kasım 2013: inno3D iChill GTX 770 – 780 – 780Ti Hybird  Sıvı Soğutma Modellerini Duyurur!

Mayıs 2013’de Inno3D Ichill Hyrbid serisinde 2 ve 4 GB GDDR5 Belleği kullanan GTX 770, GTX 780 3 GB ve 6 GB GDDR5 Belleği kullanan, son olarak ise bu seride en üst sürüm olan GTX 780Ti 3 GB GDDR5 Bellek kullanan grafik kartlarına sıvı soğutma sürümlerini duyurdu. Bu sürümler 6+8 yani 12 Pin girişi kullanıyordu. Fiyatı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca bu seride arka plaka kullanılıyordu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hızlı ve Öfkeli 9'da Uzaya Gidilecek!

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Nisan 2014: AMD Kendi Bünyesinde İlk Sıvı Soğutmalı 295X2’yi Üretir!

Sıvı soğutma teknolojisine resmiyeti Sapphire ile birlikte başlatan AMD, 295X2’de farklı bir şey ortaya çıkartmak istedi ve referans tasarım olarak ürettiği ilk sıvı soğutmalı sürümü olan 295X2’yi satışa sundu ve ekran kartı piyasasını bir süreliğine alt üst etti.

AMD 295X2’nin sıvı soğutmasını kendisi ürettiğinden diğer markalara kalan tek şey soğutucu fanının üzerine kendi logosunun bulunduğu etiketi yapıştırmak kalıyordu.

GTX 700 Serisini adeta yenilgiye uğratan 295X2 aynı zamanda GTX 900 Serisine de kafa tuttu. GTX 10 serisinde Pascal Titan X’in duyrulması ile birlikte 295X2 Titan X’in yanına adeta eriyip bitti. Kısaca Titan X, 295X2’yi Kart Piyasasındaki Liderliğinden etti. 4X2 olmak üzere 8 GB GDDR5 Belleği bulunan kart tek başına 500W Güç Tüketimi İstiyordu, haliyle en düşük kullanabileceğiniz PSU 750W olması gerekiyordu. Kart kendi Extreme olduğu gibi, sistemi de aynı şekil Extreme istiyordu.

295X2 İlk çıktığı dönemlerde 1,499 $’den satılıyorken günümüzde 600-700 $’den satılıyor ancak artık üretilmediğinden dolayı 295×2’yi bulabilmek gerçekten çok zor.

Dip Not: 295X2’i ASUS, XFX, SAPPHİRE, GIGABYTE ve MSI gibi markalar satışını üstlendi, ancak yüksek fiyatı olduğundan dolayı pek iyi bir satış grafiği çizemediği yönünde o dönemler pek çok haberler gündeme gelmişti.

Ayrıca Kartın üreticisi AMD olduğu için diğer markaların sürümlerinde değişen bir şey olmadığı için yer vermedim.

GTX 900 Serisi

Nvidia GTX 900 Serisini Ekim 2014’de resmi olarak duyuldu ve bu ekran kartı tarihinde önemli yenilikleri de beraberinde getirdi. Tabii ki sıvı soğutma konusunda pek çok marka aktif olarak sürümler duyurmaya başladı,  önemli markalar bu seri ile birlikte Sıvı Soğutma teknolojisi ile tanıştı ve bu kimin Sıvı Soğutma Teknolojisinde kalıp kalamayacağının kaderini belirledi.

 

 

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

 

Eylül 2014: inno3D iChill Nvidia GTX 970 – 980 –  (980Ti Haziran 2015) Hybird S Modellerini Piyasaya Sürdü!

İnno3D İChill Hybird S’nin üzerimde bir takım değişiklikler yaparak kartın rengini gri renk seçerek farklı bir görüntü oluşturmayı başarmış, yine 6+8 Yani 14 Pin girişine sahip olan bu seride GTX 970 -980 4 GB GDDR5 Belleği barındırıyor, 980Ti ise 6 GB GDDR5 Belleği kullanıyordu. Ayrıca tasarımsal olarak hepsi aynıydı. Bu serinin yeniliklerinden birisi ise Ekran kartının yüklerini 3 farklı ışık ile kademe olarak gösteriyordu.

Eylül 2014: Evga’da Sıvı Soğutma Teknolojisine  HYBIRD ismini verdiği İlk Sıvı Soğutmalı GTX 970 Modeli ile katılır.

Evga nedendir bilinmez ancak 900 serisi henüz duyrulmamış 700 serisinin olduğu yıl 2013’de sıvı soğutma teknolojisine sıcak bakmadığını açıklamıştı. Ne değişti bilinmez ama Günümüzde Sıvı Soğutma Pazarının bir bölümünü Evga’nın Hybird sürümü kapsıyor. 8+8 Pin girişi ve 4 GB GDDR5 Belleğe sahip olan Hybird Minimum 600W Güç tüketimi istiyordu.

Dip Not: Evga ilk zamanlarda GTX 970 Faciasını hesaplayamadı muhtemelen ve bu yüzden ekran kartlarını iade almış ve hatırı sayılır bir derecede zarar etmişti.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Eylül: 2014 Evga Hybird sürümünün tasarımında değişime gider GTX 980 Sürümünü Duyurur.

Evga GTX 980 Hybird sürümünü tasarımsal olarak biraz değiştirerek Hybird sürümünü GTX 980’e uyarladı ve o dönem Evga oldukça sağlam kartlardan birisine imza attı. GDDR5 4 GB Belleğe sahip olan kart Minimum 600W İstiyor.

 

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Eylül 2014: Nvidia’nın ilk ortaklarından birisi olan Manli, Hydrosphere, ismini verdiği GTX 980 modeliyle Sıvı Soğutma Pazarına Katılır!

Manli, neredeyse 90’lı yıllardan bu yana Nvidia’nın ortaklarından birisiydi Referans tasarım kart üretirken GTX 900 serisinde Nvidia’nın isteği üzerine GTX 980 serisine sınırlı sayıda üretmesine rağmen Kendi bünyesinde Hydrosphere ismini verdiği ilk sıvı soğutma sürümünü çıkarttı.  GTX 980 Serisinde En serin kartlar arasında olduğu söylenen Hydrosphere,  Atomic, ARES II, gibi büyük bir metal alaşım bir çantada geliyor. 8+8 16 Pin girişi olan GDDR5 4 GB Belleği Bulunan kart Minimum 600W Güç tüketimi istiyordu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Eylül 2014: Gigabyte kendi bünyesinde  WaterForce ismini verdiği GTX 980 İlk Sıvı Soğutma Sürümünü Tanıtır.

Gigabyte kendi bünyesinde ilk sıvı soğutma teknolojisini kullandığı kart olan GTX 980 Waterforce’yi duyurduğunda Waterforce serisini devam ettireceklerini ve bu seriden büyük bir beklentileri olduğunu açıklamışlardı. 4 GB GDDR5 Bellek kullanan bu kart 6+8 Pin girişi bulunuyor ve  Minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Görünüş açısından narin ve bir o kadar şirin bir kart olarak gözükse de pek söz geçirilebilen kartlardan değildi.

Dip Not: Gigabyte bu seriyi devam ettirmekte kararlıydı ancak satış stratejisini oluşturmuştu bile İlk olarak bu Waterforce’yi sınırlı sayıda üreterek kullanıcıları meraklandırdı ve bir talep patlaması yaşandı.

Mart 2015 inno3D iChill 980Ti öncesi  Nvidia GTX Titan X Hybird S Sürümünü Duyurur.

Nvidia’nın her zaman yaptığı şey önce en güçlü kartı piyasaya sürer ve diğer (düşük) modelleri ileri tarihte yayınlar. İnno3D İchill GTX Titan sürümü için Hybird S serini değiştirmek istedi ancak, Nvidia tarafından bir takım engellere takıldı ve Hyrbid S’nin düz olarak olarak piyasaya sürüldü. Nedeni bilinmez ama İnno3D bu kartı söylentiye göre Nvidia’nın politikaları sebebiyle sadece 200 Adet ürettiği söylenilir. 12 GB GDDR5 Bellek kullanan 6+8 Pin girişine sahip olan bu kart Minimum 600w Kart için ise 270W Güç istiyor. Ayrıca Titan X, 999$ Fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Mart 2015: EVGA GTX HYBIRD TITAN X Sıvı Soğutma Sürümünü duyurur!

EVGA, Eylül 2014’de duyurduğu GTX 970 ve GTX 980 Hyrbid sürümleri oldukça satış rakamlarına ulaşmış her ne kadar GTX 970 Faciası yaşansa da  EVGA’ya fazla zarar ettirmiş ancak 980 Hyrbid satışları ile bu zararı kapatmıştı.

980Ti’den önce tüm gücünü TİTAN X’e veren EVGA, İnno3D ile birlikte Sıvı Soğutma sürümlerinde adeta gövde gösterisi yaptı. Kutu içeriği oldukça zengin olan Titan X Hybird sürümü sınırlı sayıda üretilse de oldukça iyi satışlar elde etti. 12 GB GDDR5 Bellek ve 6+8 Pin girişine sahip olan kart minimum 600W Güç istiyordu. Ayrıca 295X2’e karşı oldukça iyi performans veren Titan X, böylelikle 295X2’yi tahtından etmiş ve 295X2 gözden düşmüştü.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Haziran 2015: Gigabyte Waterforce’de Tasarımsal Olarak Değişikliğe Gider ve GTX 980Tİ Waterforce Sürümünü Piyasaya Sürer.

Gigabyte, tasarımsal olarak Waterforce’nin neden değiştirildiği bilinmiyor ancak bu sürüm özellikle istenileni vermiş ve aynı tasarım GTX 10 sürümünde kullanılmasına da yol açmıştı.

6 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart 8+8  yani 16 Pin kullanıyor ve minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Oldukça sade bir görünümü olan bu sürümde sanki bir şeyler eksik gibi durduğunu her zaman düşünmüşümdür. Ayrıca kart 699$ fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎Haziran 2015: MSI İlk kez, SEAHAWK, ismini verdiği GTX 980Tİ Sıvı Soğutmalı Modelini Duyurur.

MSI, uzun yıllar Nvidia ve AMD ekran kartları üretmeye devam etti ancak Sıvı Soğutma Teknolojisi ile yakından ilgilendiği hakkında söylentiler bulunuyordu.

Bu söylentilerden yaklaşık 2-3 ay sonrasında SEA HAWK ismini verdiği GTX 980Ti modelini duyurdu ve böylelikle MSI kendi bünyesinde ilk Sıvı soğutmalı sürümünü üretti, aslında üretti diyebilir miyiz bilmiyorum MSI SEAHAWK sürümünde Corsair’in Sıvı Soğutma Teknolojisini kullanarak birlikte çalıştılar. 8+8 Yani 16 Pin girişi olan kart GDDR5 6 GB Bellek kullanıyor ve Minimum 600W Güç Tüketimi İstiyor. ayrıca kart 640$ fiyat etiketiyle satışa sunuldu. (SEA HAWK Serisine GTX 10 Serisinde değineceğim)

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Haziran 2015: EVGA 980Ti HYBIRD Sürümünü Tanıttı.

Bu seride Evga’nın Sıvı Soğutma olarak sunduğu 3’cü kartlardan birisi ve oldukça iyi bir performans vermesi sebebiyle Diğer Marka GTX 980Ti modellerinden en fazla talep gören kartlardan birisi oldu 980Ti Hybird.

6+8 Pin Girişi Bulunan ve  GDDR5 6 GB Belleğe sahip olan kart minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Kart 680$ Fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

AMD, GTX 900 Serisine karşı bir şeyler yapmalıydı, derken 300 Serisine Mensup Olan Fury-X’i duyruldu!

Eylül 2015 AMD, FURY-X’i duyurur ve XFX Uzun bir aradan sonrasında Sıvı Soğutmalı Modelini Duyurur.

XFX Uzun zamandır  AMD’nin önemli ortaklarından birisi, ancak kutu içeriğini sürekli düşük tuttuğu gerekçesiyle eleştiriliyor. 4 GB HBM Belleğe 4096 Bir veri yoluna sahip olan Fury -X  özellikle 4K’da yüksek performans vermesi için tasarlanmıştı, ancak 980Ti’ye bencmark testlerinde fark atamayınca kart gözden düştü.

XFX’ye ayrıca Fury -X’de sıvı soğutma konusunda Cooler Master ile birlikte çalışmışlardı ayrıca bunun üzerine 8+8 yani 16 Pin girişine sahip olan kart minimum 750W Güç tüketimi istiyordu.  XFX,  yaklaşık 1000 Adet Fury-X, ürettiği söyleniliyor. Son olarak ise XFX Fury -X 649$ Dolar fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Eylül 2015: Sapphire, uzun bir aradan sonra Sıvı Soğutmalı Fury – X sürümü ile sahalara tekrar geri döner. 

XFX’e göre aynı özellikleri taşıyan kart XFX’ye göre bir kaç FPS fark attığı haberleri uzun süre gündemi meşgul etmişti.  Sıvı soğutma konusunda kendi teknolojisini kullanan Sapphire, zaten Sıvı Soğutma Teknolojisini Dünyaya Tanıtan ilk marka olduğu için Sıvı Soğutma teknolojisine yabancılık çekmiyor. 4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart yine XFX modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Dip Not: O dönem o kadar fazla reklamasyon yapıldı ki, özellikle Fury X’e  980Ti’ye az bir farkla yenilmesi Nvidia’yı adeta zafer sarhoşu yapmıştı. Her ne kadar günümüzde performanslarını yitirmiş kartlar olsa da bir zamanların efsane kartları olduğunu unutmamak gerekiyor.  Ayrıca AMD’ye bir ders olan bu yenilgi daha sonrasında Nvidia’nın GTX 10 Serisine karşılık R9 400 Serisini Duyurmasıyla ve seride VEGA gibi güçlü bir kartın çıkmasıyla sonuçlanacaktı.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎Eylül 2015: Gigabyte’de Fury-X Furyasına Katılır!

O Dönem GTX 900 başta olmak üzere GTX 700 Serisinde oldukça iyi satış grafiği yakalayan Gigabyte Waterforce’yi  Fury-X’e uyarlamak istedi ve başardı Waterforce adını kullanmayan Gigabyte, Kendi Sıvı Soğutma Teknolojisi kullandı.

4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart Minumum 750W Güç Tüketimi istemekteydi. XFX ve Sapphire modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Son olarak MSI’da R9 Fury-X Sürümünü Duyurur

Tüm R9 Fury-X modellerine göre en performanslı olduğu söylenilen MSI R9 FURY-X diğer modellere nazaran daha fazla satış gerçekleştirmişti. Ayrıca Sıvı Soğutma konusunda yine Corsair ile iş birliğine girdiği konusunda söylentilerde bulunmaktaydı.

4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart Minumum 750W Güç Tüketimi istemekteydi. XFX, Sapphire ve Gigabyte, modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

GTX 10 Serisi

Nvidia, GTX 10 Serisini Nisan 2016 lansmanında resmen duyrulur. Mayıs ayında GTX 1060, GTX 1070 ve GTX 1080 Üretilmeye başlanır.  Haziran’nın son günleri itibariyle satışına başlanır.

 

 

Haziran 2016: İnno3D İChill GTX 1060 – 1070 – 1080 ve 1080Ti Hybird S  Sürümlerini Piyasaya Duyurur!

GTX 10 Serisine İlk Sıvı Soğutma Modellerini Duyuran İnno3D İchill bizleri yine şaşırtmadı.Tasarımda biraz değişikliğe giderken Radyatör yine aynı kalmış ancak bu seri ile birlikte İnno3D’nin Sıvı Soğutma Teknolojisine Önem verdiği burada belli oluyor.

Nvidia’nın önemli ortaklarından birisi olma yolunda ilerliyor. GTX 1060 6 GB GDDR5 Belleğe Sahip olan kart 8 Pin girişine sahip ve Minimum 500W güç tüketimi istiyor. 2012 yılından beri Hybird S sürümüyle oldukça popüler hale gelen İnno3D Sıvı Soğutma konusunda en önde gelen markalardan birisi oldu.

GTX 1070 Sürümü ise 8 GB GDDR5 Belleğe sahip. 8 Pin girişine sahip olan kart Minimum 500W Güç tüketimi istiyor. GTX 1080 8 GB GDDR5X, Bellek teknolojisini kullanan kart 6+8 yani 14 Pin Girişine sahip ayrıca 550W Güç Tüketimi İstiyor.

Son olarak 1080Ti modeli ise 11 GB GDDR5X Belleğini kullanıyor ve yine 6+8 yani 14 Pin girişine sahip iken bu kez 600W Güç tüketimi istiyor.  Ayrıca İnno3D, GTX 10 serisinde bir ilki başararak  GTX 1060 Sürümüne Sıvı  Soğutma Modelini çıkarttı. Günümüzde hiç bir markanın GTX 1060 Sürümüne Sıvı Soğutma sürümü bulunmuyor. Ayrıca Hyrbid S, RGB Işıklandırması da mevcut.

Dip Not: İnno3D Hybird S GTX 1070 – 1080 – 1080Ti sürümleri bire bir aynı olması sebebiyle onlara yer vermeyeceğim.

Haziran 2016: İnno3D’nin Hemen Arkasından SEA HAWK Sürümünü Yeniliyerek  MSI GTX 1070 SEA HAWK Sürümünü Piyasaya Sürer

SEA HAWK 980Ti’den bu yana MSI’nin önemli serilerinden bir tanesi ve hatta gözbebeği diyebiliriz. O Yüzden pek fazla seri üretime gitmeyi düşünmüyordu. Oyuncuları talepleri doğrultusunda bir kaç parti daha üretim yaptı. MSI,  GTX 10 Serisinde SEA HAWK sürümünde yine Corsair ile birlikte çalışmış ve oldukça iyi bir ikili olmuşlardı.

Kullanıcılar için her ayrıntıyı düşünen MSI, SEA HAWK GTX 1070 sürümlerinin özellikle Belleklerini Samsung’dan yana seçim yapması Nvidia ile ters düşmesine sebep olsa da soğutma konusunda GTX 1070 Serisinde diğer modelleri geride bırakıyordu. SEA HAWK  en fazla 47-49 Sıcaklık derecesine çıktığı için ilk zamanlar oldukça soğuk serin kartlardan birisi olarak gösteriliyordu.

Temmuz 2016’da Türkiye’ye sınırlı sayıda getirilen GTX 1070 – 1080 SEA HAWK’lar kısa sürede tükenmişti.  Temmuz 2016’da  SEA HAWK, GTX 1070 2.250 TL Fiyat etiketiyle Vatan Bilgisayar’da satılıyordu dolar kurundan hesaplayacak olursak, Sea Hawk 680$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.  8 GB GDDR5 Bellek kullanan ve 6+8 Yani 14 Pin Girişine sahip olan kart 8 Pin girişine sahip ve Minimum 500 W güç tüketimi isterken kart kendisi için 150 W Güç tüketimi istiyor.  GTX 1080 SEA HAWK sürümü ise 8 GB GDDR5X Belleğe sahip ve 8 Pin Girişine sahip. Ayrıca Minimum 500W Güç tüketimi isterken kart kendisi için 180 W Güç istiyor.

Dip Not: MSI SEA HAWK GTX 1080 aynı tasarıma sahip olduğu için değinmeye gerek olmadığını düşünüyorum.  Aynı zamanda SeaHawk 1070 sürümü benim kullandığım ilk sıvı soğutma modeliydi ve en zorlu oyunlarda dahil %45 derece sıcaklıklara ulaşmaktaydı. (Temmuz 2016 – Aralık 2017’ye kadar kullandım)

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Haziran 2016: NVIDIA’nın İlk Ortaklarından Birisi Olan Manli GTX 1080 İçin Hydrosphere Sıvı Soğutma Sürümünü Yeniden Tasarlayıp Piyasaya Sürer.

Manli, GTX 10 serisine yine Nvidia’nın isteği üzerine Manli GTX 1080 Hydrosphere’yi uyarladı ve 980 tasarımına nazaran biraz daha geliştirdi. Günümüzde nedendir bilinmez ancak 980 ve 1080 Hydrosphere  Manli’nin web sitesinde Üretilmeyen Ürünler kısmına alınmış olduğunu görüyoruz.

Muhtemelen sınırlı sayıda üretilen bu sürüm hakkında yine oldukça serin bir kart olduğu yönünde söylentiler bulunuyor.  8 GB GDDR5X Belleğe sahip olan ve 8 Pin girişine sahip olan kart Minimum 500W Kendisi için ise 180W Güç Tüketimi İstiyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Temmuz 2016: EVGA HYBIRD Serisini Yeniden Canlandırıyor ve İlk olarak Referans Tasarım olan GTX 1070 Srümünü Piyasaya Sürer.

Evga, bu kez Hyrbid serisini tamamiyle değiştirerek Metal plakalar üzerinde ilk kez Titan X sürümünde gördüğümüz referans sürümünü GTX 1070’e uyarlar ve oldukça iyi bir satış grafiği çizer. Her ne kadar O.C sürümlü olamayan sürümlerden (düz standart) birisi olsa da Soğutma konusunda oldukça iyi sonuçlar vermişti.

Günümüzde halen satılan bu kart Evga’nın web sitesinde 599$’den satılmakta.  8 Gb GDDR5 Bellek kullanan Hybird 8 ping Girişine sahip ve Minimum 500W Güç tüketimi istiyor. Hybird GTX 1070 FTW sürümü nedendir bilinmez üretimden kaldırıldı ve satılmıyor.

 https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Ağustos 2016: EVGA O.C konusunda yüksek hız aşırtmalı güçlü Modellerinden Birisi Olan FTW HYBIRD GTX 1080 Sürümünü Piyasaya Sürer. 

Ağustos’da EVGA bu kartı piyasaya sürmesiyle birlikte GTX 10 serisinde oldukça markalar arasında rekabet arttı özellikle EVGA ve GİGABYTE arasında ciddi bir rakbet olduğu konusunda haberler gündemi meşgul etmekteydi.

Soğutma konusunda oldukça İddialı olan EVGA FTW HYBIRD sürümü %45 dereceyi görmüyor diyebiliriz. En serin kartlar arasında yerine alan FTW HYBIRD’in kutu içeriği oldukça zengin olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 8 GB GDDR5X Bellek kulllanan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahip ayrıca minimum 500W Güç tüketimi istiyor. Son olarak ise 730 $ fiyat etiketiyle satılıyor.

Dip Not: Oldukça serin bir kart olduğuna bir editör olarak Mart 2018 itibariyle halen kullanmaktayım ve karta kefilim.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Ağustos 2016: Gigabyte Waterforce sürümünü GTX 10 Serisine uyarlar ve GTX 1080’e piyasaya sürer.

Gigabyte, GTX 900 Serisine özel olarak uyarladığı sürüm olan Waterforce’yi bu kez tasaramında değişikliğe giderek GTX 1080 sürümünü duyurdu. Beyaz – Gri ve Turuncu renklere yer veren Gigabyte sınırlı sayıda ürettiği bu sürümde bazı problemler yaşamıştı.

8 GB GDDR5X Bellek kullan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahipti ve Minimum 650W Güç tüketimi istiyordu. Bunun sebebi ise O.C potansiyeli en yüksek kartlardan birisi olmasıydı. Bu sebeple sıvı soğutmalı sürüm olmasına rağmen kart yaz aylarında neredeyse %60’a varan sıcaklık değerleri gösterebiliyordu. 600 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu. Ayrıca GTX 1080 Waterforce 2 farklı sürümü bulunuyor birisi VR destekli olduğu sebebiyle 3 HDMI girişi bulunuyordu.

Özellike 2018’in ilk zamanlarında GTX 1080 Waterforce sürümlerinde bazı problemler olduğu gerekçesiyle kartları geri çağırmıştı (Bana da sorunlu olan kartlardan birisi denk gelmişti içerisindeki sıvıyı dışarı sızdırıyordu)  Sıvı soğutma konusunda kendi teknolojisini kullanan Gigabyte, sıvı soğutma konusunda kartlarda bazı sorunlar yaşadığı da gündemi gelmişti.

Dip Not: Evga FTW HYBIRD öncesi bu kartı satın almıştım, fakat fabrikasyon hatalı olması sebebiyle sıvı sızdırıyordu ve aynı zamanda sıcaklık %60 derecelere kadar seyir etmekteydi. 1 Ay bile kullanamadan iade etmek durumunda kaldım ve Şuan Kullandığım EVGA GTX HYBIRD GTX 1080’i aldım (Şubat 2018)

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Kasım 2016: MSI 30. Kuruluş Yılı Şerefine  GTX 1080, 30th Anniversary Sürümünü Sınırlı Sayıda Üretir ve Piyasaya Sürer.

MSI’nin 30’cu yıl kuruluşuna özel 30th ANNIVERSARY sürümünü oldukça sınırlı bir sayıda üretip piyasaya sürdü. Sadece GTX 1080’e özel olan bu sürüm aslında 1080Ti’ye uyarlanacaktı ancak MSI 1080Ti’nin çıkacağına ihtimal vermemiş bu sebeple bu sürümü GTX 1080’e uyarladılar.

MSI için oldukça önemli bir kart olan 8 GB GDDR5X Bellek kullanıyor ve 6+8 Yani 14 Pin girişine sahip. Minimum 500W Güç tüketimi isteyen kart kendisi için sadece 180W Güç tüketimi istiyor.

Radyatörün tasarımını baştan geliştiren MSI gerektiğinde çıkarıp takabilmesi için olanak sunmuş.  Ayrıca boruların üst kısmında bulunan logo RGB olarak ışıklandırılıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: Çernobil'in Türkiye Üzerindeki Etkileri

Tabii, MSI GTX 1080 30th Anniversary, sürümünü alabilmeniz için oldukça yüksek bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Sınırlı sayıda üretilen bu sürüm için 7500$’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca MSI, bu sürümde sıvı soğutma konusunda EK Water Blocks ile birlikte çalıştı.

NVIDIA’nın 1080Ti’yi Duyurmasıyla Birlikte Ekran Kartı Piyasası Markalarının Rekabetine Tanık Oluyor.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎Mart 2017:  EVGA 1080Ti’ye İlk Sıvı Soğutma Modeli olan SC 2 HYBIRD’ı Piysaya Sürer.

Nvidia 1080Ti’yi duyurduktan sonraki ilk sıvı soğutma sürümünü duyuran EVGA SC2 HYBIRD sürümünü piyasaya sürer her ne ilk sürüm olsa da SC Serisi genellikle EVGA’nın düşük performanslı kartlarda görüyor yani Aşırtma hızı O.C hızı oldukça düşük olan bu kart EVGA’nın pek fazla yüzünü güldürmedi. 11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 6+8 Yani 14 Pin girişi bulunuyor Minimum 600W isteyen kart kendisi için sadece 250W istiyor. SC2 HYBIRD 970$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Ayrıca SC2 HYBIRD sürümünde bulunan özelliklerden birisi ise kartın içerisinde 9 adet farklı ısı sensörü bulunuyordu ve bu nedenle ısıyı doğru bir şekilde kullanıcıya aktarıyordu.

Dip Not: Aslında EVGA bu kartı duyurması ile birlikte buz dağının görünen kısmıydı daha sonrasında FTW HYBIRD’i duyuracaktı.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Mart 2017: Colorful iGame GeForce GTX1080Ti Neptune W’yi Piyasaya Sürdü

Colorful IGame’yi duymamış olabilirsiniz ancak, özellikle Aliexpress gibi alışveriş sitelerinde tanınan bir ekran kartı markası, ayrıca Colorful İ Game, Nvidia’nin Çin’deki önemli ortaklarından birisi olduğunu da hatırlatalım.

Oldukça sağlam bir sürüm ile karşı karşıyayız aslında. Herkes Sıvı Soğutma teknolojisini kullanmaya dahi üşenirken Colorful, 240M’lik bir Radyatör ile karşımıza çıkıyor ayrıca radyatör hava soğutma olarak ise 2 adet 12 CM’lik fanlar ile donatılmış ve bu fanla RGB olarak ayarlanabiliyor. Kartın arka plakasında bulunan logo da RGB olarak aydınlattığını da ekleyelim.  11 GB GDDR5X Bellek kullanan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahip. Oldukça serin bir kart olduğu söyleniliyor.  Genel olarak 650W güç isteyen akrt kendisine ise 250W güç tüketimi istiyor. Son olarak ise kart Aliexpress’de 1,400$ fiyat etiketiyle satışta.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Nisan 2017: MSI SEA HAWK Serisini tasarımsal olarak değiştirip 1080Ti’ye uyarlayıp Piyasaya Sürer. 

MSI daha öncede yukarıda bahsettiğim gibi Sea Hawk, 980Ti ile birlikte önem verdiği seriler haline gelmişti. 1070-1080 Sonrasında kartın kasasını değiştirip farklılık yaratan (fazla değişen bir şey yok) MSI Tekrar Corsair ile iş birliği yaptı. Oldukça sınırlı sayıda üretilen 1080Ti sürümü şuan neredeyse hiç bir yerde halen stokta gözükmüyor.  11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 6+8 yani 14 Pin Girişine sahip.  Minimum 600W isteyen kart kendisi için 250W istiyor.  Son olarak kart 980$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Mayıs 2017: EVGA kendi bünyesindeki en güçlü sürümü olan FTW3 HYBIRD GTX 1080Ti’yi piyasaya sürer

EVGA bugüne kadar kendi serileri arasındaki en güçlü sürümü olan FTW3 HYBIRD’ı GTX 1080Ti’ye uyarlar ve ortalık toz duman olur.

Oldukça yüksek performans verdiği söylenen FTW3 HYBIRD zengin kutu içeriğiyle ve serin olmasıyla göze çarpıyor. Her ne kadar yine sınırlı üretim olsa da fiyatı sebebiyle kullanıcıların bu sürümü pek tercih ettiği söylenemez.  8+8 yani 14 pin girişi bulunan kart 11 GB GDDR5X Bellek kullanıyor, minimum 600W isteyen kart kendisi için 280W isteyerek en yüksek güç tüketimi olan kartlardan birisi olarak göze çarpıyor. 1010$ Fiyat etiketiyle satışa sunulan kart oldukça yüksek fiyatı olması sebebiyle kullanıcıların ilgisini çekemiyor. Tercih eden kullanıcılar ise uzun yıllar kullanacak gibi görünüyor.

https://oagtr.com/anasayfa/sivi-sogutma-ekr…rin-derin-tarihi/ ‎

Haziran 2017: Colorful IGame Sıvı Soğutma’da Bir İlke İmza Atarak KUDAN GTX 1080Ti Sürümünü Piyasaya Sürer!

Colorful IGame’yi ilk olarak 240M Radyatör ile GTX 1080Ti sürümüyle görmemiz şaşırtıcıydı bu sürümü ise sıvı soğutma teknolojisinde adeta bir ilki başarıp hem hava Soğutmalı hemde sıvı soğutmalı Kudan serisini duyurmasıyla sıvı soğutma piyasasını şaşırttı.

Yer geldiğinde sıvı soğutmanın isteğe bağlı olarak çıkartılıp kaldırıldığı bir teknoloji içeren KUDAN Sıvı Soğutma sürümünde dahi 3 Fanı aynı anda çalışabiliyor ve bu oldukça serin bir kart olduğunu gösterip soğutma konusunda İlk 1’e geçtiğini söyleyebiliriz.

İsteğe bağlı olarak Hava soğutmalı olarak kullanabilirsiniz veya Sıvı soğutmalı olarak kullanılabilir hale getirilmesi oldukça iyi bir durum. 11 GB GDDR5X Bellek kullanan ve  8+8 yani 16 Pin girişine sahip olan kart hakkında ne kadar tüketim gücü istediğine dair bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca fiyat konusunda bir bilgi de bulunmuyor. Colorful IGame, Kudan sürümünü oldukça sınırlı sayıda üretildiği biliniyor.

Haziran 2017: Gigabyte 1080Ti Waterforce XTREME Edition sürümünü piyasaya sürer.

GTX 900 serisinden bu yana Waterforce Gigabyte’nin önemli serilerinden birisi Soğutucunun üstündeki cam panelin ışıklandırmasını GTX 1080 Sürümüne göre farklılık gösteriyor olsa da aslında aynı sürüm ancak pek çok kullanıcı Overclock aşırtma hızlarında kartta sorunlar yaşandığını söylese de Gigabyte’nin bu konu hakkında bir çalışması bulunmuyor.

Bunun haricinde GTX 1080Ti diğer markalara göre en yüksek gücü bulunan kartlardan birisi oluyor ve bu sebepten ötürü ise zaman zaman Sıvı Soğutmanın yetersiz kaldığını düşünebiliriz yer yer %60-63 sıcaklık değerleri alındığını söylemek gerek.

Kutu içeriği olarak GTX 1080 Sürümüne göre kıyasla daha az olan bu sürüm Ülkemizde şuan satılmıyor. 11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 8+8 yani 16 Pin girişine sahip. Kart minimum olarak 600W Güç tüketimi istemekte. Diğer markalardan daha üst seviyede konumlandırılması için fabrikasyon olarak 1900 Mhz hız ile çıkış yapıp, oyunlarda kendini 2000 Mhz’ye kadar overclock edebilmekteydi. 12+2 olarak toplamda 14 fazlı olan kart aşırı derecede kas gücüne sahip olmasına karşın, bazı üretimleri bu yüksek overclock oranını kaldıramayıp artifact ve siyah ekran hataları verebilmekteydi.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Kasım 2017: EVGA GTX 1070Ti SC HYBIRD Sürümünü Duyurur!

1070Ti modeline ilk Sıvı Soğutma teknolojisini duyuran marka EVGA oldu. NVIDIA, 1070Ti için oldukça iddialı konuşuyordu ancak GTX 1070 ve 1080 arasında 10 FPS fark olmasına rağmen 1070Ti bu konuda işin yarısına yüklenince olanlar oldu. GTX 1070Ti ile 1080 arasında 5 FPS Fark oluşu bütün kullanıcıları güldürmüş EVGA’yı ise bu durum bu sürümü ürettiğine pişman etmişti. 8 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart sadece 8 Pin girişi bulunuyor. Ayrıca minimum 500W Güç tüketimi istemekte. EVGA GTX 1070Ti SC HYBIRD 600$ Fiyat etiketiyle satılıyor. Oldukça serin olduğu söyleniliyor (haliyle 8 Pin olması soğutma konusunda avantaja çeviriyor)

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

AMD RX VEGA 64 SERİSİNİ DUYURUR TEMMUZ 2017

NVIDIA’nın GTX 10 serisi karşısında çaresiz kalan AMD RX VEGA 64 sürümünü duyrur ve ortalık karışır 295X2 gibi dönemindeki kartları tahtından edebilecek miydi ?

Hemen arkasından MSI, GIGABYTE ve XFX RX Vega 64’ü duyurup satışına başladı. Her ne kadar sıvı soğutmayı AMD kendisi geliştirse de ortak firmalar kendi sürümlerine göre uyarlamış ancak bu kez 295X2 gibi fan değiştirmelerine gerek kalmadan direkt olarak Radeon radyatörü ile piyasaya sürdüler.

İlk dönem böbürlenmiş bir tavır ile GTX 1080’e karşı test edilmiş bu esnada GTX 1080’in performansına yetişememiş ve alay konusu kendisi olmuştu. Soğutma konusunda pek iyi yorumlarını bulunmayan kart 8 GB HBM2 belleğe sahip. 8+8 yani 16 Pin girişi bulunuyor.

Ayrıca istediği güç konusunda adeta rekora koşan AMD, RX VEGA 64 Minimum 850W evet yanlış değil 850W istiyor iken sıvı soğutmalı sürümleri 350W TDP ile çalışıyor yani sıvı soğutma için 1000W psu’yu gözden çıkarmalısınız (Anlaşılan AMD Türkiye’de kaçak elektrik kullanım oranını arttırmaya çalışıyor) Ayrıca kart 699$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

RTX SERİSİ 2018

Ekim 2018 İtibariyle RTX Serisi Nvidia lasmanında resmen duyurulur, önce RTX 2070, 20 Eylül 2018 RTX 2080,  28 Eylül 2018’de RTX 2080Ti, 18 Aralık 2018    RTX Nvidia Titan ve son olarak 15 Ocak 2019 tarihinde RTX 2060 Duyurulur.

8 Şubat 2019 tarihinde ise Türkiye’de RTX Lansmanı gerçekleşir.

Zira kart üreticileri yeni serinin duyurulmasıyla heyecanlıdır, hemen üretimlere başlanır, önce referans sürümler hemen arkasından fanlı ve sıvı soğutma çözümlü sürümler piyasaya sunulur.

Kasım: 2018 Gigabyte Waterforce serisini RTX 2080 Tİ ve 2080 serisi için yeniden uyarlar.

Gigabyte’yi Waterforce modelini neredeyse GTX 900 Serisinden bu yana görüyoruz, her seride farklı tasarımıyla kullanıcıları karşıladı.

Kart eski selef modellerine göre tasarımsal açıdan değişiklikleri ile gelirken, üzerinde AORUS logosu ve hemen sol yanında LED aydınlatmaya sahip RGB tasarım göze çarpıyor. Ayrıca bu aydınlatmayı Gigabyte’ın özel yazılım desteği ile şekillendirebilmeniz mümkün.

kart, fabrikadan çıkışlı olarak 1890 MHz hız ile geliyor. Çok sayıda özel kart bu hızları vaat ederken, aslında WaterForce WB ve Aorus Xtreme (Üç fanlı hava soğutusucu) ile aynı saat hızlarına sahip. Bellek hızına baktığımızda ise 14140 MHz’e kadar hız aşırtılabildiğini söyleyebiliriz.

Böyle bir saat hızı elde etmek için Gigabyte kartı 240 mm radyatör ve çift fan ile donatmak durumunda kaldı.

Aynı zamanda 2080Tİ Haricinde Gigabyte RTX 2080 Waterforce’yi de uyarladı.

Türkiye ile fiyatı şu sıralar 8.000 TL – 11.000 TL fiyatları arasında değişken bir fiyat etiketine sahip.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Aralık 2018: İnno3D Uzun bir aradan sonrasında tekrar döner ve İcchill çözüm odaklı RTX 2070, 2080 ve 2080Ti model sıvı soğutma serilerini tanıtır.

Diğer sıvı soğutma serilerine nazaran bu kez tasarımsal olarak değişime giden İnno3d oldukça iyi bir tasarımsal görünüm sağlamayı başarmış kullanıcılara, RGB ışıklandırmayla gelen bu seri aynı zamanda 240MM Radyatöre sahip. Daha iyi bir sıvı soğutma sağlayan kart Türkiye’de 9.000 –  11.000 TL fiyat aralığında bir fiyat etiketine sahip.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Aralık: 2018 MSI RTX Serisi için tasarladığı SEA HAWK modelini piyasaya sunar.

MSI’nin Sea Hawk serisini tıpkı, Gigabyte’de olduğu gibi GTX 900 Serisinden beri tanıyoruz. 3 seriden beri Sea Hawk’ı yeni serilerde tasarımsal olarak sürekli değiştiğini gördük.

Bu seride ise Corsair ile olan radyatör anlaşmasını bitiren MSI, kendi Radyatörünü üreterek, fan konusunda önemli üreticilerden birisi olan MSI aynı zamanda ekran kartlarında ve kule tipi soğutucularında gördüğümüz TORX Fan teknolojisini radyatörün üstüne uygulamış, böylelikle radyatör 1800 RPM hızında dönen bir fan ile soğutuluyor.

Aynı zamanda RTX 2080Ti ve RTX 2080 modellerinde Sea hawk’ı satışa sunan MSI,  RTX 2070 için bu sürümü henüz duyurmadı.  RTX 2080 ti’da 11 GB GDDR6 Bellek kullanırken 2080 Modelinde ise 8 GB Bellek kullanıyor. (2070 Araştırmaya devam)

Türkiye Fiyatı 4.000 – 7.000 TL arasında değişken bir fiyata sahip.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Ocak: 2019 EVGA HYBIRD modelini RTX Serisi için uyarlar, FTW3 ve  HYBIRD XC modellerini duyurur.

EVGA’da tıpkı MSI ve Gigabyte gibi GTX 900 Serisinde HYBIRD Modellerini tanıtmıştı ve özellikle GTX 10 Serisinde iyi bir satış yapmıştı.

GTX 10 Serisinde pek çok farklı HYBIRD modelini duyuran EVGA RTX 20 serisinde ise FTW3 ve HYBIRD XC modellerini piyasaya sürdü.  Bu iki sürümde tasarımsal olarak neredeyse görünüşlere sahipler. GTX 10 Tasarımından biraz daha uzağa giden EVGA orta sınıf bir tasarımsal görünüş sunmayı hedeflemiş kullanıcılara. EVGA GeForce RTX 2080Ti FTW3, 1500$ Fiyat etiketiyle  RTX Sıvı soğutma serilerinde en pahalı kartlardan birisi olarak görülüyor.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

EVGA RTX 2080 HYBIRD XC FTW 3 Modeliyle neredeyse aynı!

HYBIRD XC modeli FTW3 sürümüyle tasarımsal olarak neredeyse aynı olduğundan bahsetmiştim, kartın üzerindeki plaka ise yarı saydam olması kartın içerisini (devre kartını) görmenize olanak sağlıyor. Bu bana kalırsa kötü bir izlenim bırakabiliyor karta. Aynı zamanda EVGA RTX 2080 HYBIRD XC Modeli ise 1.400$ Fiyat etiketiyle satılıyor. Bir önceki GTX10 Serisinde HYRBID serisi iddialı ve bir o kadar da albenisi olan bir seriydi ancak bu seride bir editör olarak ne yazık ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.pngŞubat: 2019 İ Game Colorful geri döner, RTX 2070 – 2080 ve 2080Ti modellerine Neptun OC modellerini duyurur!

Daha öncesinde GTX 10, 1080Ti Modeline Neptune W’yi duyurarak Sıvı soğutma piyasasına katılan İGame RTX serisinde bu geleneğini devam ettirmekle kararlı.

GTX 10 Serisinde ilk defa bir ekran kartında 240 MM Radyatör ile bizi tanıştıran İGame bu geleneği devam ettiriyor. Diğer seriye nazaran farklı bir tasarıma giden Neptun oldukça farklı bir görünüşü olduğunu söyleyelim.

8-8-8 24 pin girişi bulunan kart, Aynı seriyi RTX 2080 ve 2070’e de uyarlayan İGame’nin web sitesinde ürünün fiyatıyla ilgili bir bilgiye yer verilmemiş.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Mart: 2019 Pek çok marka Sıvı Soğutma çözümlü modellerini henüz yeni yeni duyurmuş ve piyasaya sürmüşken İGame yılın belki de dünyanın en sağlam kartını duyurur. İGame GeForce RTX 2080Ti KUDAN

Kart üç slot hibrit soğutmaya sahip. Aynı zamanda devasa bir büyüklükte karşınıza çıkıyor. Orta kısımda alüminyum dökme bir kalıbın üzerine dış çerçeve ile retro tasarım işlemiş. Zira ortada gördüğünüz fanın üzerindeki alan eski bir lokomotifin tekerini andırıyor.

Ayrıca kartın üzerindeki lokomotif olarak isimlendirilen tekerlek gerçek zamanlı bir gösterge olduğunu belirtelim.

iGame GeForce RTX 2080 Ti KUDAN üzerinde kişiselleştirilebilen RGB aydınlatması ve saat hızları, sıcaklıklar, fan hız, performans detayları kartın üzerinde gerçek zamanlı olarak bilgileri gösteriyor. iGame Status Monitor 2.0 olarak bilinen büyük bir LCD ekrana sahip.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Kart metal ısı boruları, büyük alüminyum blokları ve grafik kartının tüm yük senaryoları altında ideal sıcaklıklarda çalışmasını sağlayan büyük sıvı soğutma plakasının kombinasyonundan oluşan Trinity soğutma sistemini kullanıyor.

Özel döngü çözümleri ile kullanılabilen entegre sıvı soğutma bloğu ekstra soğutma sağlarken, karma bir çözüm ile karşı karşıyayız.Ancak ekran kartı bizi sadece bununla bırakmıyor. Dahili bir 240mm AIO radyatör ile geliyor.

Radyatörde fabrika çıkışlı bağlanmış iki adet fan bulunurken, yüksek kalitede sıvı soğutma performansı vaat ediyor. Henüz test videoları internette yayınlanmadı ama, firmanın şimdiye kadar geliştirdiği efsanevi kartlardan birisi olduğunu söylemek lazım.Bir önceki videolarımızda bazı ekran kartı sürümlerinin çanta tarzı kutuya sahip olması aslında yadırganıyordu, işte İGame o konuya da el atmış kart koca bir bavul ile geliyor. Gülmeyin Ciddiyim

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İGame GeForce RTX 2080Ti KUDAN Bavul ile birlikte geliyor.

Böyle bir kutuya sahip olması gerçekten ilginç, aynı zamanda kutu içeriği ise günümüzdeki kartların kutu içeriklerine bakacak olursak, epey zengin bir içeriğe sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Kart aynı zamanda fiyat bakımından RTX serisinde rekor kırdığını söylemek gerekiyor İGAME KUDAN 2080Ti 3000$ Fiyat etkiketiyle satışa sunuldu, ve sadece ama sadece 1000 adet üretildi.

Aynı zamanda İGame’nin türkiye’de bir satıcısı bulunmadığından dolayı maalesef, Türkiye’de satışı yok.

Temmuz :2019 Nvidia RTX serinin güçlendirilmiş RTX Super serisini duyurur!

Markaların cephesinde seri henüz çok yeni olduğundan dolayı sıvı soğutma çözümlerini 2 marka haricinde henüz göremedik fakat, muhtemelen RTX serisinde olduğu gibi SUPER RTX’de aynı sıvı soğutma tasarımlarıyla karşılaşacağız gibi görünüyor.

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

Temmuz: 2019 Evga’nın RTX serisinde gördüğümüz HYBIRD tasarımı olan RTX 2070 SUPER XC, RTX 2080 SUPER XC ve RTX 2080 SUPER FTW3 sürümünü RTX SUPER’e uyarlar.

Aslında RTX serisine baktığımızda Super ile aralarında belli bir oranda arttırılmış over clock kapasitesi ve %5-10 fazla perforamns vermesi haricinde çok fazla değişen bir durum yok ve Evga’da konuyla ilgili böyle düşünüp RTX’e farklı bir tasarım uygulayan Evga, Super serisine ise aynı şekilde uyarlamaya karar vermiş.

Bellek hızları 1845 MHz ve 8 GB (8192MB GDDR6) olan kart aynı zamanda Ayarlanabilir bir RGB seçeneğiyle de geliyor. Aynı zamanda kart 750 – 800$ fiyat etiketine sahip

https://oagtr.com/wp-content/uploads/2019/08/waterforce-1080ti.png

 

Temmuz 2019: Gigabyte Waterforce serisini RTX Super 2080’e uyarlar!

Gigabyte’de Evga’da olduğu gibi RTX’e özel bir tasarım düşünmemiş, RTX Super’in ara bir seri olacağı düşüncesiyle olduğu gibi uyarlanmış durumda.

Kart 8GB GDDR6 256-bit bellek arayüzü ile entegre edilmiş ve  WATERFORCE Hepsi Bir Arada Soğutma Sistemi göre uyarlanmış. 2x 120mm RGB fanlar ile 240mm radyatöre sahip olan soğutma aynı zamanda 7 farklı görüntü çıkışı da bulunuyor.

Bu makalemizin sonuna geldik arkadaşlar, oldukça uzun bir makale olduğunun farkındayım ve tüm bu makaleyi hazırlayabilmek adına 5 aydan fazla süren uzun  araştırmalarıma borçluyum. Her model günümüzde kolay bulunmuyor.

Aslında Custom Sıvı Soğutma Teknolojisi‘de var ancak onlar sonrasından eklendiği için bu kategoriye girmiyor. Bizim ele aldığımız kartlar All-in-one yani sıvı soğutmanın gerektirdiği her şeyi içinde ve zahmetsiz tak-çalıştır şeklinde kullanabileceğiniz son tüketici kartları.

Eğer üst düzey kullanıcı iseniz zaten sadece waterblock barındıran kartları alıp kendi sıvı soğutma kartınızı oluşturabilirsiniz, kullandığınız ekipmanların kalitesine bağlı olarak fabrikasyon all-in-one sıvı soğutmalardan daha iyi soğutabilirsiniz.

Benden size tavsiye eğer sıvı soğutma ekran kartı bulamadıysanız ve yine de sıvı soğutma istiyorsanız, referans tasarım bir kart alıp (Nvidia’nın referans tasarımı olmalı) üzerine hazır sıvı soğutma kiti ile basit bir şekilde montajlayıp kullanabilirsiniz.

2006’dan günümüze ne kadar çok sıvı soğutma kart var değil mi? Geçen 12 yılda sadece 78 adet farklı sürüm ve marka ekran kartları üretilmiş Sıvı Soğutma Teknolojisi için oldukça büyük bir başarı. Umarım böyle devam eder. Oldukça ilginç sıvı soğutma ekran kartı sürümleriyle karşılaştım diyebilirim.

Markalara gelirsek Sıvı Soğutma Üretimine Devam Eden Markalar:

Sapphire, Asus (2013 Yılından beri ses yok), Inno3D Ichill, EVGA, GIGABYTE, MSI, XFX (Sadece AMD İçin Üretiyor), Colorful IGame,

Dip not: Eğer Sıvı Soğutmalı Ekran Kartı Almak İstiyorsanız ancak hangi marka konusunda kararsız kaldıysanız, Performans ve serin bir kart istiyorsanız kişisel önerim EVGA HYBIRD serisi MSI SEA HAWK serisi ve Gigabyte AORUS Waterforce serisi.

Günümüzde Tak-Çalıştır şeklinde sıvı soğutma teknolojisi kullanmayan markalar: ECS, OMNI A.L.C. meets, Zotac, PNY, Manli.

Bazı arkadaşlar XFX, Colorful IGame ve Inno3D Chill, markalarını sorabilir, bu markalar ne yazık ki ülkemizde herhangi bir satışı bulunmuyor, Özellikle Inno3D ve Colorful çin menşeili firma olması sebebiyle sadece kendi ülkesinde satış yapıyor.

2006 Yılında Sapphire ile başlayan bu tatlı yolculuk tasarımsal olarak, Mart 2019 İGame Kudan RTX 2080Ti versiyonu ile son buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birbirinden İlginç 10 Oyun Bilgisi | Oyun Bilgileri #2

peak games satıldı mı

Zynga’dan Türk Oyun Sektörüne Dev Yatırım: 1,8 Milyar Dolar