in

TP-Link ile Ümit Dinçer Arasındaki Dava Süreci

Dünyanın önemli ağ ekipmanları üreticilerinden birisi olan TP-Link, yazarlarımızdan Ümit Dinçer ile mahkemelik oldu. Dilerseniz olayın detaylarını Ümit’in kaleminden ve TP-link’in resmi açıklamasından okuyalım.

Not: Bu yazı Ümit Dinçer’in kendi deneyimlerini aktardığı ve TP Link’in de kendi açıklamasını yazdığı bir içeriktir. Only A Gamer herhangi bir tarafı savunmamaktadır.

 https://oagtr.com/anasayfa/tp-linkden-soke-eden-davranis/

Her ne kadar bir teknoloji yazarı olarak teknolojiyi takip edip sektördeki markalarla güçlü iletişimler kurmaya çalışsam da bir tüketici olarak sorun yaşadığım markalar da oluyor. Bugün sizlere TP-Link ile yaşadığım soruna ve nasıl mahkemelik olduğumuza değineceğim.

Yıl 2015, yılbaşına 2-3 gün var. Artık TTNET tarafından verilen modemler sorun çıkartıyor, aynı zamanda İzmir’in uzak bir bölgesinde olduğumdan dolayı da internet altyapım yeterli gelmiyordu.  YouTube’a 1 Mbit yükleme hızı ile 20 dakikalık bir videoyu 12 saatte yükleyebiliyordum. Evet, yanlış yazmadım… 12 saatte yükleniyordu.

İnternet altyapısı kötü ama en azından yeni bir modem alırsam sürekli kopma sorunundan kurtulacağımı düşündüm. O dönemlerde TP-Link modem konusunda yeni teknolojilerden bahsediyordu. Bu sebeple TP-Link Archer D5 modelinin tam aradığım bir modem olduğunu düşündüm ve aldım. (28.12.2015)

TP-Link, her ürününe 3 yıl (36 ay) ücretsiz teknik servis desteği sağlamaktaydı. Kutu üzerinde ve garanti kağıdında da bu bilgi mevcut.

Ürün ile ilgili teknik arızalar 2016’da yaşandı ve teknik servise göndermeye karar verdim. Teknik servis, sorunun çözülemediğinden dolayı ve ürünün stoklarda bulunmaması sebebiyle bir üst model olan Archer D7 ile değişimine karar verildi.

Değişimden bir süre sonra, aşırı ısınma ve cihazın kendisini kapatması üzerine 2 kez tekrar teknik servise göndermek durumunda kaldım. Teknik servis ise durumun farkına varıp tekrardan bir üst model olan VR600 modeliyle değişimine karar verdi.

Sorun daha yeni başlıyor.

İzmir’de bir süre boyunca VR600 imdadıma yetişti. Daha sonrasında şehir değiştirdim,Tekirdağ’a taşındım.Taşındığım evde Superonline olması sebebiyle uzun bir süre modemi kullanamadım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yıllardır Bize Eziyet Çektiren Yurdum İnternetinin Bugün 24. Yaşı!

Derken, bulunduğum konumdan başka bir yere taşınınca artık modemi kullanmamın vakti gelmişti. Modemi kurmaya çalıştığımda hata veriyordu ve kurulum yapılamıyordu. Müşteri temsilcisi ile beraber denedik, yine olmadı. Nihayetinde teknik servise gönderme yolu görünmüştü tekrar.

2018 olmasıyla birlikte, TP-Link’in verdiği teknik servis hizmeti yıl sonuna yakın bitecekti. 3 Kasım 2018 tarihinde gönderdiğimde ”Sorun görülmedi.” olarak geri gönderildi. Sorun yine devam etmekteydi. Tekrar Müşteri hizmetleriyle uzaktan bağlantı desteği sonrasında geri gönderilmesi önerildi ve 21 Kasım tarihinde tekrar gönderdim. Bu kez ”Herhangi bir sorun görülmedi ve garantisi sona erdi.” denildi ve alıcı ödemeli kargoyla gönderildi.

Ürünün 3 yıllık garantisinin 28.12.2018 tarihinde biteceğinden dolayı ürünümü teknik servise gönderdiğim tarihte 37 gün daha boyunca teknik servis desteğinin mevcut olduğu açıkça belli oluyor. Yani buna rağmen garantisi yok denilip bir kenara atıldı.

Ya sonrasında?

Sorunun çözülmemesi sebebiyle süreç halen devam etmekteydi. 07.12.2018 tarihinde İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na bir başvuru gerçekleştirdim. Yaklaşık 1.5 yıla yakın sürdü ve davaya bilirkişi atandı, ürünü bir süre boyunca inceledi. Kendisi de aynı hata ile karşılaştı ve bilirkişi ”modemde üretim hatasına bağlı donanım arızası olduğu” yönünde kararını verdi.

Bilirkişi kararını vermesi sonrasında İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı da beni haklı buldu ve ürünün değişimi yönünde karar verdi. Karar tarafıma ulaşınca TP-Link ile iletişime geçtim ve kararı kendilerine ilettim.

Konunun hukuk departmanına aktarılacağı ve dönüş yapılacağı söylendi. Fakat konuyla ilgili dönüş yapılmadı. Tekrar sorduğumda ise konuyla ilgili karara itiraz edeceklerini söylediler. Buna hakları var tabii ve saygı duydum. (Firma ya da kişi olmanız fark etmeksizin karar elinize ulaştıktan ilk 15 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahipsiniz.)

İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na TP-Link tarafından yapılan savunmada garanti süresinin dolduğu söyleniyor. Fakat garanti süresinin dolmadığı apaçık ortada.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dizi İncelemesi: HİLE

İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na yaptığı savunmanın ardından TP-Link bana dava açtı ve davada İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’nın verdiği kararın reddinin talep etmesinin yanında ”garantinin dolduğu, haksız ve kötü niyetli bir şekilde tüketici heyetine başvurduğu” ifadeleri yer alıyor.

Ürün ile ilgili sorun yaşıyorum. (Ürünü yaklaşık 2 yıldır kullanamıyorum bile.) Ürünü defalarca kez garantiye gönderiyorum ve ”Sorun Görülmedi” ve “Garantisi Bitti” denilerek ürün geri gönderiliyor. Ben ise yasal hakkımı kullanıp konuyu İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na taşıdığımda ”kötü niyetli” olarak başvurmuş sayılıyorum. Olacak iş değil doğrusu!

Konu artık yargıya taşındı ve kazandığımda ise markanın yalan beyanda bulunması ve bu kadar uğraştırmasından dolayı tazminat davası da açmayı düşünüyorum. Artık bu yazı sonrasında bir TP-Link ürünü tercih veya tavsiye eder misiniz bilemiyorum fakat ben tercih etmeyeceğim gibi görünüyor.

Konuyla ilgili 20 Mart 2020 tarihinde TP-Link’ten gelen açıklama yazısı:

“Yazıya konu olan değerli kullanıcımız Sayın Hulusi Dinçer’in (kayıtlarımızda yer alan ve hukuki muhatabımız olan kişidir) fatura ibrazı yapabildiği 3 adet cihaz ile ilgili servis kayıtlarımızda yaklaşık 20 tane kaydı bulunmaktadır. Bu 3 cihazın da herhangi bir bölgesel DSLAM ve chipset uyuşmazlığına karşın yapılan testlerde cihazda sorun bulunmamasına rağmen, çeşitli kereler cihazları aynı veya üst modeller ile değiştirilmiştir. Hakem Heyetine başvuruya sebep olan konuda başvuru öncesi an itibarıyla fatura ibrazı yapılan cihazların garanti süreleri dolmuştur. Servis tarafından değiştirilen ürünlerde ürünlerin garanti süreleri, değişen cihazın kalan garanti süresine sahiptir. Değişim sonrası her cihaz otomatik olarak 3 yıl yeni garanti süresi kazanmamaktadır. Yasal süreçlere uygun olarak değerli kullanıcımız, hakları çerçevesinde tüketici hakem heyetine başvurmuştur. Biz de TP-Link olarak haklarımız çerçevesinde kendi haklılığımızı beyan ederek çıkan karara itiraz hakkımızı kullandık. Konu standart bir yasal süreçtir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni DOOM Eternal 20 Mart’ta Playstore’da

Karantina Aktiviteleri: Gelmiş Geçmiş En Büyük Age of Empires II Turnuvası Bugün! | Hidden Cup III