in

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Özdemir’den Önemli Açıklamalar!

Geçtiğimiz aylarda, bir moda öncüsü olan Lidyana.com‘a yapılan milyon dolarlık yatırımlar büyük ses getirmişti. Bu girişimde bulunan yatırımcılardan birkaçı da e-spor camiasında büyük dikkat çekti. Riot Games Türkiye Müdürü Bora Koçyiğit, 1907 Fenerbahçe Takım Kurucusu Sina Afra ve SuperMassive e-spor Takım başkanı Hakan Baş ile yapılan yatırımlar doğrultusunda ortaklık kurduğunu açıkladı.

Takdir edersiniz ki Türkiye’de e-spor bilincinin uyanmasını ve genişlemesini sağlayan yegane oyun şirketi olan Riot Games’in organizasyonlarında yıllardır aktif olarak yer alan bir takım ile ortaklık yapması insanın içini çok da rahat ettirmiyor. Karşılıklı çıkarlar bir kurumun veya bireyin karar vermesini zorlaştırabilir ve bu sebeple de Riot Games’e son dönemde gelen tepkilere hak verebiliriz gibi duruyor.

Bu konuda nereye bakarsak bakalım karşımıza SuperMassive ismi çıkıyor. Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir aynı zamanda SuperMassive’in kurucuları arasında yer alıyor ve takım yöneticileri ile devam eden ortaklıklar içerisinde.

Durum ve aynı isimler tekrarlanmaya devam ediyor. Türkiye E-Spor Federasyonunda hiçbir e-spor takımından veya oyun organizasyonlarından bir birey bulunmazken Riot Games Türkiye Müdürü Bora Koçyiğit ve SuperMassive kurucuları Onur Aksu ile Hakan Baş‘ın bulunması akıllardaki soruları artırıyor.

Sonuçta ortada e-spor ile ilgisi olmayan bir konuda yatırımlar var ve bu yatırımda ortak olan isimler Türkiye’deki e-sporun döngüsünde tek söz sahibi olan bireyler. League of Legends gibi e-spor denince ülkemizde akla ilk gelen oyunun ve turnuvanın tüm hakları Riot Games’in elinde iken bu tür ortaklıklar sektörün zedelenmesine sebep olabilir. Bu konuyla ilgili diğer detaylara GoodGamers’ın haberinden ulaşabilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dumbledodge SuperMassive'den Ayrıldı

E-spor ile ilgili etkinliklerin git gide arttığı şu günlerde e-spor kitlesi ile yapılan etkileşimlere de her gün bir yenisi ekleniyor. Tam da bu olayların üzerine mükemmel zamanlanmış bir sempozyumda bahsettiğimiz bu konu hakkında 1. ağızdan bilgi alma fırsatı bulduk. 7 Kasım 2018 Çarşamba günü Kadir Has Üniversitesi’nde yapılmış olan E-spor Dünyasında Yönetim, Hukuk ve İletişim Sempozyumu‘nda bahsettiğimiz isimlerden Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir de konuktu. Kendisine konu ile ilgili yöneltilen soruları ve verdiği cevapları hemen aktarıp yazıyı sonlandıralım.

Soru: E-Spor Federasyonu yönetim kurulu üyelerinde Riot Games ile bağlantısı olan kişiler bulunuyor. Bu tür bir durumda -Riot Games’in oyunlarının yasaklanmasını/ceza almasını gerektirecek bir durum yaşansa bile- Riot Games’in oyunlarının Türkiye’de oynanmaması, yasaklanması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durumda çıkar çatışmasını nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz?

Alper Özdemir: Bir yönetici güvendiği, tanıdığı ve çalışma biçimini bildiği insanlarla aynı ortamda çalışmak ister. Ben de o anlamda güvendiğim, tanıdığım ve e-spor eko sistemini yukarı taşıyacağını düşündüğüm isimlerle yoluma devam etmeyi tercih ettim. Bu kararımdan çok mutluyum ve bugün de olsa aynı kararı verirdim.

Soru: Uluslararası e-spor federasyonlarında sporcu komisyonları var ancak maalesef bizim bir e-sporcu komisyonumuz yok. Sorunlara çözüm ararken e-sporcular ile masaya oturup iletişime geçiyor musunuz? İleride bir e-sporcu komisyonu kuracak mısınız, onların sesini de duyacak mıyız?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  NASA, Covid-19'a karşı tedbirli olmak üzere kolye geliştirdi.

Alper Özdemir: Oyuncular birliği kuruldu. Oyunculara karşı bakış açım oldukça pozitif ve devamlı iletişim dahilindeyiz. Zaten sporcu olmazsa takımlar var olmaz, takımlar var olmazsa sektör büyümez, hepsi birbirine bağlı. Herkes kadar oyuncularımız da bizim için değerli.

Soru: Yönetim kurulu üyelerinizde hiçbir kadın üye olmaması dikkatimi çekti. Federasyonunuzun kadın-erkek eşitliğinin her yönde sağlanması yönünde bir ilkesi var ve üyeler için de bunu sağlamanız gerekiyor. Bu durumda federasyonda neden kadın üye bulunmadığını merak ediyorum.

Alper Özdemir: Bünyemizde yönetim kurulunda olmasa da diğer pozisyonlarda kadın arkadaşlarımız bulunuyor. Yönetim kurulunun seçildiği dönemde doğru isimlerle tanışmadığımızı düşünüyorum. Aklımda bazı isimler vardı ama işler bu şekilde ilerlemedi. Benden kaynaklı bir durum da olabilir. Bugün olsa durum daha farklı olabilir. Sonuç olarak o zaman diliminde karşımıza doğru isimler çıkmamış demek ki.

Evet röportaj dahil olmak üzere durum böyle sevgili okurlar. Alper Bey’in konu hakkındaki cevapları tatmin ediyor ve akıllardaki soruları cevaplıyor mu yoksa daha fazla mı soru işareti açıyor sizin takdirinize kalmış. E-spordaki bu ortaklıkların bizlere getirisi mi yoksa götürüsü mü olacak bu da yine merak konusu ve bunları zaman aktıkça beraber deneyimleyeceğiz. Siz de bu konuyla ilgili görüşlerinizi bizlerle yorum bölümünden paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DLive, Honor İş Birliği Ve Yeni Yayıncılarıyla Büyümeye Devam Ediyor

Avrupa Alevler İçinde! | World War 3 İncelemesi