in

Ufukta Kara Bulutlar

Yeni yıla anlam katan şey, hayallerimiz ve umutlarımızdan başka bir şey değil. Benim dileklerimden birisi de haberlerini yazdığım, zamanımı harcadığım ve arkadaşlarımla zaman geçirdiğim internet denen mecranın hem ülkemde hem de dünya çapında daha iyi bir hale gelmesi. Tabii yeni çıkacak oyunlar da beni heyecanlandırmıyor değil. Ama bugün değineceğim kısım YouTube olacak.

Son bir yıldır sanırım herkes gibi benim de ağzımdan düşürmediğim, yazdığım, anlattığım bir cümle var: “Abi Youtube çöp oldu iyice.” Peki bunu neye dayanarak söylüyoruz? Üretilen içeriklere bakarak mı yoksa o videoyu izleyen kitleye bakarak mı? Yoksa bizim için önemli olan sadece izlenme ve beğeni sayıları mı?

Benim tahminim, içerik kısmı bizi bu düşünceye sevk ediyor. Ortaya çıkan ürünler bize hitap etmediği gibi bir de içeriğin kalite ve seyirciye saygıdan yoksun oluşu bizi doğrudan videoları “çöp” olarak sınıflandırmaya itiyor. Artık durum yavaş yavaş “çöp” olmaktan çıkıyor. İşler daha da kötüleşmeye başladı. YouTube’da bir zamanlar şaka videoları vardı. Yok efendim “Hamile kaldım, anneme şaka yaptım!”dan tutun da “İntihar ettim!” şakasına (!) kadar geniş bir yelpaze içinde saçmaladılar. Gerçi hala daha devam ediyor ama sayıları azalmaya başladı. Dünyada ise şu an daha farklı bir şey var ki umarım bizimkiler bu akımı fark etmez ve DENEMEZLER.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Felsefesini Anlamak: Pentakill

Şimdi beni bu kadar ifrit eden duruma gelelim. Bir YouTuber (Bu kelimenin karşılığını ben hala bulamadım.) var. Kendisi kardeşiyle beraber, bizimkilerin içeriğine benzer videolar yapıyor, tabii biraz daha büyük hali. Bu arkadaşların ismini vermeme gerek yok siz de araştırmayın hatta bakmayın bile. Çünkü onlar, sayısal değerleri (izlenmeden tutun da kazandıkları paraya kadar) artmaya devam ettiği sürece yaptıkları şeyin yanlış olduğunu kabul etmeyecekler. Bunlar yakın zamanda bir video attılar. Videolarının ismi “Ormanda kendini asmış birini bulduk!” gibi bir şey. Videoya “Bu kesinlikle clickbait değil!” diyerek başlayan insan görünümlü bu canlı, ormana gideceklerinden bahsediyor. Bu ormanın özelliğinin ise, insanların buraya kendilerini asmak için gelmeleri olduğunu söylüyor. Birkaç dakika içinde de amacına yani cesede ulaşıyor. İlk başta şaşırmış gibi görünse de birkaç dakika sonra şaka yapmaya başlıyor. Biraz daha konuştuktan sonra video bitiyor. Yakın zamanda videoyu kaldırdı ve bir özür videosu yayınladı.

Şimdi “Abi izlemek zorunda değilsin. Ayrıca sana ne? Adam yapmış, izleyenleriyle paylaşıyor.” diyebilirsiniz. Beni can kulağıyla dinleyin lütfen. Bu insan görünümlü şey, karşısında bir ceset varken oturup şaka yapabilecek bir yaratık. Bu paylaştığı videoyu milyonlarca insan izliyor ve bu izleyicilerin çoğunluğunu doğru ve yanlışı ayırt edemeyecek kadar küçük çocuklar oluşturuyor. Sen bunu izlerken bunun kurmaca bir video olduğunu anlayabilir, gerçek dahi olsa bir şekilde üstesinden gelebilirsin. Ama küçük bir çocuk bunun ayrımını yapamaz. Bu şahıs, yaptığı şeyi daha fazla izleyici kazanmak için yapıyor ki bu da bahsi geçen videonun daha başlangıç olduğu anlamına geliyor. İşin iğrenç bir diğer tarafı da yetkili kimsenin bu video ile ilgilenmemiş oluşu. Yani insan kılıklı bu videoyu kaldırmasaydı hala orada duruyor olabilirdi. İşin daha kötü bir tarafı da bu adamları örnek alarak içerik çıkaran kanalların oluşu. Yani yakında buna benzer bir video daha ortaya çıkacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  YouTube'nin Yapay Zekası Yanlışlıkla Yüzlerce Videoyu Sildi!

Bu tür içerik yapan kanallar -buna her platformu katabilirsiniz- bence asla bitmeyecek. Adamlar (pardon insan kılıklılar) para kazandıkça canlı yayına (kimin izlediğine aldırmaksızın) dansöz de çıkarır, ceset buldum diye video da atar, sosyal deney yaptım diye her türlü pisliği olağan bir şey gibi göstermeye devam eder. Size tavsiyem merak etseniz dahi bir dakikalığına bile bu kanallara bakmayın, bunların varlığını unutun ve sevdiklerinizi bunlardan mümkün olduğu kadar uzak tutun. Çok zor ama belki bir gün bunların sonu gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paladins’e De Battle Royale Modu Geliyor!

Dota 2 | 5 Ocak 2017 Güncelleme Notları