in

Video Oyunları Cidden Şiddeti Tetikliyor Mu?

Ghost Recon Breakpoint

Video oyunlarının şiddeti tetiklediği yönünde son dönemde çok fazla argüman öne sürülüyor. Video oyunları hakkında bazı yasakların da getirilmeye başlandığı ve bu yasakların yavaştan yürürlüğe konulmaya başlandığı düşünülürse kamuya da video oyunlarının zararlı olduğu ve insanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını olumsuz etkilediği fikri empoze edilmeye çalışılıyor. Bunlara gerekçe olarak da çocukların oyun bağımlılığı gösteriliyor. Halbuki, olay bundan çok daha farklı bir boyutta ve burda suçun sadece oyunlarda aranmaması gerekiyor.

Bu alanda çok fazla iddaa var. Özellikle inatla video oyunlarının şiddeti tetiklediğini öne sürenler bulunsa da, bu konuyu kesin olarak kanıtlamış hiçbir araştırma yok. Yani bu konudaki bilgiler aslında asılsız denebilir. Video oyunlarının doğrudan bu saldırılarla ilişkisi olmadığına dair kanıtlar da mevcut. Örnek olarak, 2004 yılında, okulllara yapılan bazı silahlı saldırıların sorumluları üzerinde bir araştırma yapıldı ve bu kişilerin video oyunları oynayıp oynamadıklarına dair kanıt arandı. Bu araştırmanın sonunda da 41 saldırgandan sadece 5 saldırganın video oyunlarına karşı ilgi duyduğu ortaya çıktı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ülker Reklamını Tersten Dinleyince Şok Olacaksınız!

Hatta, video oyunlarının saldırganlık eğilimini azalttığı da bir araştırmayla kanıtlandı. 2016 Şubat ayında yapılan bir araştırmada, büyük stüdyolardan çıkan 3A kaliteli oyunların piyasaya sürülmeye başlandığı tarihlerde şiddet vakalarının azaldığı ortaya çıktı. Aynı anda bu yönde başka araştırmalar da yapıldı ve sonuç benzer çıktı.

2013 yılında Amerika Psikoloji Derneği, kısa süreli öfke ataklarıyla video oyunları arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü ve bu konuda bir bildiri yayınladı ancak birçok uzman tarafından hatalı metodoloji kullanıldığı gerekçesiyle bu araştırmanın yanlış olduğu konusunda fikir birliğine ulaştı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oyun Oynamanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Yararı

Aslında video oyunlarının şiddeti tetiklediği yönünde beyan bildirenlerin, şiddet sorunlarının asıl kaynaklarından kaçtığını görmek mümkün. Günümüz dünyasında şiddete sebep olabilecek çok fazla sebep ve tetikleyici faktör varken sadece video oyunları sebep oluyor diyip bir nevi kestirip atmak ise işin aslından kaçmak oluyor ya da olayların üstünü kapatmak şeklinde yorumlanabiliyor. Özellikle bu alanda ciddi bir bilimsel kanıt yokken böylesine yorumlar yapmak da en çok oyun dünyasından uzak olan insanları manipüle ediyor ve ebeveynlerin haksız yere çocuklarına baskı uygulamalarının önünü açıyor.

Medya spekülasyonlarıyla video oyunları üzerinde oluşturulan anlamsız baskıdan ziyade sorunların kaynağına inip bu sorunları çözmek daha pratik aslında ama maalesef video oyunlarına suç atmak daha kolay geliyor.

 

Daha Fazla Epic Store Exclusive Oyunlar Gelecek!

Alto, Epic Store’a Geliyor!