in

Video Oyunları Çocuklar İçin Midir?

Evet Only A Gamer takipçileri. Bugünkü konumuz çok önemli bir konu aslında. Hepimiz annelerimizden ve babamızdan hep aynı lafları duyarız. ”Oğlum kaç yaşına geldin hala oyun mu oynuyorsun?” ”Oğlum bırak artık oyun oynamayı çocuk musun sen?”

Hepimizin ortak sorunu bu. Peki ailelerimiz bu konuda haklı mı, oyunlar çocuklar için mi? Hayır hepsi değil. Video oyunları, filmler gibi farklı kategorilerde piyasaya sürülür ve her yaş sınıfı için ayrı sınıflandırma sistemleri mevcuttur. Sayın ebeveynler bu yazımız daha çok sizin için aslında. Siz oğlunuzun veya kızınızın alt tarafı bir oyun oynadığını düşünebilirsiniz ama çocuğunuzun oynadığı oyun yaşına uygun olmayabilir, psikolojisini kötü yönde etkileyebilir veya şiddete yönlendirebilir. Sizce şiddet içeren aksiyon oyunları veya psikoloji bozan korku oyunları çocuklar için mi yapıldı? Mantıklı düşünürsek tabii ki de hayır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Annelerin Yüzde 70'i Her Gün Oyun Oynuyor!

PEGI SİSTEMİ

PAN EUROPEAN GAME INFORMATION’ın kısaltması olan PEGI oyunların içerik türüne göre şiddet, korku, kötü örnek gibi hususlara dayanarak oyunlara uyguladığı yaş kısıtlaması sistemidir. PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 sınıflandırmaları mevcuttur. Yani eğer çocuğunuz 16 yaşından küçükse PEGI 16 sınıflandırmalı bir oyunu oynamamalıdır. Yeni çıkan ve popüler oyunların çoğu PEGI 18 ve ilerde bahsedeceğimiz MATURE kategorisinde piyasaya sürülmekte.

ESRB: The Entertainment Software Rating Board. 3 yaş ve üstü. 6 yaş ve üstü. 10 yaş ve üstü. 13 yaş ve üstü. 17 yaş ve üstü. 18 yaş ve üstü. Değerlendirmede.
ESRB SİSTEMİ

Kanada ve ABD’de bilgisayar ve video oyunlarını yaş sınırlamaları çerçevesinde denetleyen bir kuruluşun sistemidir. Aynı şekilde PEGI Sistemi gibi oyunun hangi bireyler için uygun olduğunu ve üretildiğini açıklayan sistemdir. Küçüklük, ergenlik, yetişkinin, yetişkin özel, herkes gibi değerlendirme sistemlerine sahiptir ve ABD’de çok önem verilerek kullanılmaktadır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunları Cidden Şiddeti Tetikliyor Mu?

Son olarak konuşacak olursak video oyunları çocuklar için de yapılır yetişkinler için de. Her kitleye hitap eder oyunlar kısacası. Çocuğunuzun oynadığı oyunları sıklıkla takip edin ve kendisine uygun olmayan oyunları oynatmayın. Bu sistemler zaten ebeveynleri bilgilendirmek için yapılan sistemlerdir bunlara dikkat ediniz.

Bu kısa ama önemli yazıyı ülkemizde oyuncu yaş kitlesinin yüksek derece düşük olmasından dolayı yazdım. Bu konu gerçekten önem taşıyor. Diğer ülkelerde oyuncu kitlesi her yaşa dağılmış ve insanlar hem kültürel olarak gelişiyor hem de bunu bir hobi olarak kullanıyorlar. Burdan ebeveynlere seslenelim. Çocuğunuz aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde yaşına uygun oyunlar oynuyor ise çocuğunuza kaç yaşına geldin gibi cümleler kurup rencide etmeyin. Oyunlar sadece çocuklar için değildir bunu unutmayalım ve sağlıcakla kalalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Assassin’s Creed: Origins’in Yeni Fragmanı Yayınlandı

Super Mario Odyssey’in Switch’te Kapladığı Alan NBA 2K18’in Kayıt Dosyası Kadar!