in

Yeni Bir Kıta Bulundu!

Bu güne kadar 7 kıta var diye biliyorduk ancak birkaç gün önce yeni bir kıta üzerinde bir süredir çalışıldığı duyruldu! Bu yeni kıtanın adı “Zelandiya“.

Yeni Zelanda da Pasifik Okyanusu’nun altında görünen büyük kara parçasının yeni bir kıta olabileceğini söylüyor. Bilim insanları da Mount Cook dağının önündeki Zelandiya’nın kıta olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Zelandiya, yaklaşık 5 milyon kilometre karelik yüz ölçümüyle Avustralya kıtasının üçte birine denk düşüyor. Yeni Zelanda’nın kuzeyi, Güney Adası ve Yeni Caledonia da bu kara parçasına bağlı. Ancak ne yazık ki bulunan kıtanın yüzde 94’ü sular altında kalmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hırsızların Midesini Alt Üst Eden Bisiklet Kilidi

Yeni Zelanda’lı yer bilimci Nick Mortimer, bilim adamlarının kara parçası üzerinde 20 yıldan daha uzun süredir çalıştığını belirtiyor. Zelandiya’yı kıta olarak adlandırmanın yeni bir kıtadan daha fazlası olduğunu vurgulayan Mortimer, “Bu kıta sular altında kalmış ancak kırılmamış. Bu durum kıtasal kabukların birleşmesi ve kırılmasını keşfetmek adına önemli.” diyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Doç. Dr. Levent Eraslan, Yeni Zelanda'daki Terör Olayında PUBG'yi Suçladı

Dünyada şu anda kıtayı resmi olarak kabul eden herhangi bir bilimsel kurum yok. Ancak zamanla Zelandiya’yı diğer kıtalarla bir tutan başka araştırmalar da yürütülürse, Zelandiya gelecekte yeni bir kıta statüsüne kavuşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 17 Şubat Güncelleme Notları (Türkçe)

“Nvidia mı AMD mi?” Tartışması Yüzünden Arkadaşını Öldürdü!