in

Yerli Punk Arenasından Yeni Bir İsimle Röportaj: Bükük Taso

Geçtiğimiz haftalar içerisinde yeni albümleri “Cidden Yorulduk” ile görücüye çıkan yerli punk grubu Bükük Taso’nun üyeleriyle yaptığımız röportaja hoş geldiniz! Yazıya tam geçmeden grup üyelerinin isimlerinden ve hangi enstrümanı çaldığından bahsedelim. Bas gitarda Arife Çerçi, elektronik gitar ve vokalde Barış Edis ve bateride Batuhan Çiçek ile çıkan üç kişilik bir grup Bükük Taso. Buyurun daha fazla beklemeden röportajımıza geçelim.

SORU: Biraz şahsi olarak kendinizden bahsedebilir misiniz, grup dışında hayatınızda neler var?

Barış Edis: Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden yeni mezun oldum, iş arıyorum ama pek geri dönüş olmuyor. Vaktimin tamamı boş olduğundan şarkı yazıyorum.

Arife Çerçi: Grubu kurduğumuzda Gazi Üniversitesi’nde okuyordum, mezun oldum. Bunun yanında İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum ve şu an Fransa’da staj yapıyorum.

Batuhan Çiçek: TED Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuyorum, okuldaki son yılım. 16 yaşımdan beri bateri çalıyorum ve geçtiğimiz ay şan dersine de başladım. Barış ile de lise arkadaşıyız bu arada.

SORU: Grup nasıl kuruldu, adı nereden geldi ve birbirinizle nasıl tanıştınız?

Barış Edis: 2017 yılının sonlarına doğru Arife ile beraber kurduk grubu. Batuhan’ın haberi olmadan gizlice aldık davulcu olarak. Grubun adı da Arife ile olan bi’ muhabbetimizden geliyor. İsim bulmaya çalışıyorduk, Google Translate’den havalı kelimeleri çevirmeyi bile denedik. En son Arife “Bükük Taso olsun mu?” diye sordu ve grubun adını belirlemiş olduk.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  CD Projekt Red Büyümeye Devam Ediyor!

Arife: Geçen yılın Nisan ayında “Hadi grup kuralım.” diye bir post atmıştım. Çok geçmeden Padme grubundan Toprak, gönderiye Barış’ı etiketleyip “Bununla grup kur.” dedi. Ertesi gün Batu’yu haberi olmadan gruba ekledik ve bu haldeyiz.

Batuhan: Bir anda WhatsApp grubuna eklendim, şimdilik bir şey yapmayacağız diye yatıştırdılar ama beni gruba almışlar.

SORU: Yeni albümünüz Cidden Yorulduk ile ilgili söylemek istediğiniz bir şeyler var mı, bu şarkılar nasıl ortaya çıktı?

Batuhan: Barış’ı sürekli eve çağırmamdan oluşan bir ürün. Şarkıların hepsini Barış yazdı.

Barış: Berberde, otobüste, TV izlerken çıktı sözler. “Bıktım Artık Hepinizden” ile yanlı yayınları ve yalanları eleştirirken “Dayılar” ile bu yalanlara maruz kalmış insanları satirik bir şekilde ele aldık. İngilizce olan şarkılarımız ise Türkçe olanlara göre hem müzik hem de söz olarak daha sert.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Esrarengiz Konu: Corona Virüsü Gizemi!

SORU: Çalmayı diğerlerinden daha fazla beğendiğiniz bir şarkınız var mı?

Barış Edis: Theater,bu şarkının bassı diğer şarkılara göre daha bağımsız ve melodik. Şarkıyı duygu vererek söylememi sağlıyor bu durum, hatta bazı konserlerde gitarı bıraktığım dahi oluyor.

Batuhan Çiçek: Bağlıca Bulvarı, sebebi çok açık aslında: Çalarken aşırı havalı görünüyorum.

Arife Çerçi: Çalmayı en sevdiğim şarkılar Metro ve Theater. Metroyu hiç kaydetmedik, Barış ve eski vokalimiz Betül’ün provaya gelirken metroda yazdığı ve geldiklerinde bestelediğimiz şarkı. Theater ise melodik oluşu ile baya kalbimi çalıyor, çalması baya zevkli. Favorim o sanırım.

SORU: Sevdiğiniz, size ilham kaynağı olan veyahut dinlenmesi gerektiğini düşündüğünüz punk grupları var mı?

Barış Edis: Türkiye’de punk yapan, sevdiğimiz iyi gruplar var. Bunların başında Padme, Asperger, Hedonistic Noise gibi gruplar geliyor. Onun dışında Rise Against ciddi bir ilham kaynağı bizim için.

Berk Ökten (OAGTR): Bu keyfili röportaj için teşekkür ediyorum, umarım yeni albümlerinizde de tekrar bir araya gelme fırsatı buluruz.

Bükük Taso’nun şarkılarını dinlemek için aşağıdaki ikonlara tıklayabilirsiniz!

Bükük Taso’yu YouTube’da dinleBükük Taso’yu Spotify’da dinle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telltale Games Şirketinin En İyi 5 Oyunu

Moon Hunters İncelemesi