in

Yıllardır Bize Eziyet Çektiren Yurdum İnternetinin Bugün 24. Yaşı!

Bundan 24 sene önce 12 Nisan 1993 yılında ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ABD’de NSFNet (National Science Foundation Network)’e TCP/IP protokolu üzerinden Türkiye’nin ilk internet bağlantısı gerçekleştirdi. 64 kbps hızla aktarım yapan bu internet günümüzde gayet komik karşılanabilir. (Karşılamayın! Sene 2017 ve hala daha bu hızları yaşayabiliyorsunuz arada!)

İnternet ülkemizde ilk olarak üniversiteler arasında yayılmaya başlanmış ve gittikçe gelişerek ADSL hatlarıyla evlerimize gelmeye başlamıştı. İnternetin evrimine bakacak olursak eğer; ilk olarak çevirmeli bağlantılar ile erişim sağlanmış ve daha sonra kablolu internete geçilmiştir. 2001 yılında ise günümüzde kullandığımız ADSL hatları gelişmeye başlamıştır. Şu an ise genel olarak Türkiye ADSL2+ adında ADSL’in biraz gelişmiş altyapısını kullanmakta. Genel olarak sorun yaşadığımız internet türü de bu. Son yıllarda fiber altyapı gelişmeye başlasa da Türkiye’nin büyük bir kısmı ADSL2+ altyapısını kullanıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  İSS'nin Sağladığı Modem ile Özel Modemler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Peki 1993 yılından bu yana neler gelişti? Genel olarak hızlarımız artmaya başladı. 5 MB dosyayı o zamanlar 2 saat beklerken artık saniyeler içinde indirebilir duruma geldik. Ancak buna da bir engel geldi. Hepimizi canından bezdirdi. Evet aklınızdaki olay “AKK” yani Adil Kullanım Kotası. Mart 2012’de , TTNET ve Superonline, Türkiye internet bant genişliğini kendi aralarında belirlediler, uygulamaya “adil kullanım” politikası adı verdiler. İndirme ve yükleme hızlarını belli bir ölçü ile kısıtladılar. Genelde 50 GB indirme, 10 GB yükleme kotası vardı. Bu limit aşılırsa hız 3 Mbit/s düşüyor. Bazı kullanıcılar ayda 6 gün boyunca hızlarının düştüğünü bildirdi. İki şirket bu “adil kullanım” politikası krizinin altında eziliyorlar. 2009 Haziran’dan sonra , Ulaştırma Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından onaylanmış Mobil Şebekeler Türkiye’de yükselmeye başladı. Bu şirketlerin fiyat politikaları da TTNET ve Superonline ile neredeyse aynıdır. TTNET’in aşırı fiyatlandırması konusunda çok şikayet var.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  AKK İle İlgili Sevindirici Haber Geldi

Son günlerde AKK’nin kalkacağı haberleri geldi. 24 sene sonra anca gelebilen bu karar ile hepimizin yüzünde güller açtı. Umarız ki artık ülkemizde internet kalitesi artar ve kullanıcılar her gün müşteri hizmetleri ile uğraşmak yerine yüksek hızda kotasız internetin ve düşük pingde oyunların keyfini çıkarır.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_internet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CS:GO 13 Nisan 2017 Güncellemesi [Hoşgeldin NEGEV]

HWA Lige Veda Etti