in

YouTube İnsanları “Aptallaştırıyor” Mu?

Sayın okur, yazıya başlamadan önce beynini tak öyle oku. Sağda solda; “OAGTR … kanalı sevmiyor” deme, zira bu yazı bir kanala yönelik değil YouTube Türkiye’ye yönelik bir yazıdır.

YouTube günümüzün televizyonu. Televizyonda gördüğümüzden daha fazlasını sunan icat. Baktığın zaman süper bir şey olduğunu düşünürsün, kısmen de öyledir. İçine girdiğiniz zaman leş bir yer olduğunu, kaliteli içeriğin ve içerik üreticisinin bir avuç kaldığını görürsün.

YouTube’da üretilen içerikler artık kendini tekrar etmeye başladı. Mesela, biri özgün bir fikir ile içerik üretti, diğerleri ise; “Aha bu adam böyle bir şey yapmış ben de yapıp izlenme kasmalıyım.” diyor. Aynı içeriği trilyonlarca kez görüyoruz.

Bunun son örneği ise stres çarkı.

Stres çarkını hepimiz biliyoruz, (onunla ilgili yazımız da var okumak isterseniz buyurun.) stres çarkı ile ilgili bir arkadaş video çekiyor. Buraya kadar her şey normal, bu stres çarkı bir anda popüler oluyor ve bir anda tüm YouTube kullanıcıları video çekmeye başlıyor. Yahu dedem yaşındaki adamın bile stres çarkı ile video çektiğini gördüm ben.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Will Smith, I Am Legend'a Geri Dönüyor!

YouTube’u iyi kullandığınız zaman tam bir kütüphane, onca sayısız bilgi ve birikimi, hoş sohbetleri bulabilirsiniz. Tabii o tür içerik üretenleri pek bilmiyor, önemsemiyor ve çok da takip etmiyoruz. Sonuçta “Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle birlikte …” diye başlayan kanallara bayılıyoruz.

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle birlikte … yapacağız.”  Bu cümleyi bir türlü anlayamadım gitti.

Bir, ben senin arkadaşın mıyım?

İki, bugün benle ne yapmış olabilirsin? Seni tanımıyorum bile.

 

Yıllardır bu cümle var ve ben yıllardır anlayamıyorum. Ya ben cidden çok cahilim ya da anlama sorunlarım var benim.

YouTube Türkiye’den ben genel anlamda sıkılmaya başladım aynı şeyleri görmekten. Peki ya YouTube insanları aptallaştırıyorsa?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Biraz Daha Deadpool?

Bu sorunun cevabını yukarıdaki kısımda az bir şey verdim. Aynı içerikleri, birbirinin kopyası olan içerikleri sürekli izliyor ve izlerken video çekene aşık oluyorsak,

 

kusura bakma kardeşim,

Aptalsın!

Dersen ki,

Bunları yazdığına göre sen de izliyorsun,

Ben deliyim kardeşim.

Bundan nasıl kurtulacağız?

Daha önce de dedim ya, o bir avuç kalan insanlara ulaşarak. Bu bir avuç insan sana bilgi ve daha fazlasını verir. Sohbetleri, arkadaşlıkları ile seni kendisine çeker. Tabii sadece bu kanalları izlersek diğer kanallara ne olacak?

Cevap basit.

Ya yok olacaklar ya da yaratıcı şeyler üretmeye başlayacaklar.

 

Uzun lafın kısası, YouTube aptallaştırmasa da bunun için çabalıyor. Tabii televizyondan daha iyi olduğu gerçeğini de değiştirmiyor bunca şey.

Unutmadan, bizim de YouTube kanalımız var ama şu anlık boş önümüzdeki yaz dolacağına eminiz, göz atmak isterseniz; buyurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Bir Life is Strange Oyunu Geleceği Doğrulandı!

Dota 2 | 7.06b Güncelleme Notları