in

ABZU İncelemesi

Bazen öyle oyunlar çıkar ki insana “Oyun yapmak sanat mı acaba?” diye kendini sorgulatır. Bu oyunlara örnek olarak PlayStationa’a özel olan Journey‘i verebiliriz. Bana neredeyse aynı duyguları yaşatan oyunlardan bir diğeri de ABZÛ. Giant Squid‘in geliştirdiği ve 505 Games‘in yayıncılığını üstlendiği oyunumuz ABZU, kısa ama öz cümlesinin adeta vücut bulmuş hali denilebilir.

Aranızda Journey adlı oyuna aşina olanınız varsa ABZU tam olarak aradığınız tatta bir oyun olabilir. Nitekim ABZU benim gözümde sadece Journey’in su altı versiyonu. Hikayeden basitçe bahsetmek gerekirse amacımız; su altını kurtarmak ve balıkların yaşamını huzura kavuşturmak diyebilirim. Tabii ki bu hikayeyi yazılı bir şekilde almıyorsunuz. Oyunda her şey ilerlemeniz ve kendi keşifleriniz ile oluyor. Bu durum oyunu ilginç kılan özelliklerinden yalnızca bir tanesi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Sky Knights

Köpek balıklarından balinalara, vatozlara kadar neredeyse her türlü balığa rastlamanız mümkün ve daha da güzel yanı ise oyun sizlere bahsi geçen balıklardan birçoğu ile beraber yüzme imkanı sunuyor. Balıklara tutunmanız aracılığıyla kontrolü balığa devredip sadece görsel şölenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir konuda dürüst olmam lazım. ABZU genel olarak oyunda görselliği seven, çevre detaylarının keyfini çıkartan insanlara daha çok hitap ediyor. “Ben hikaye adamıyım veya oynanış benim için her şeyden önce gelir.” diyenler için çok tatmin edici bir oyun sayılmaz fakat oynanış süresinin kısa ve öz olması sebebi ile bir göz atmalarında hiç bir sakınca olmayacağını düşünüyorum.

Sonuç olarak uçsuz bucaksız bir okyanusun ortasında ilerleyişinizin sizi nereye götüreceği belirsiz. Bunun heyecanı bile oyunu kendi başına oynamaya değer kılıyor. Oyun ilerleyişimizde sadece yüzüyoruz fakat yüzerken de ufak tefek detayları da bununla birlikte hallediyoruz. Örneğin: Kilitli kapıları açmak için belli başlı mekanizmaları aktif etmemiz gerekiyor veya denizin dibinde bulduğumuz maceramızda yanımızda yer alan ufak dostlar yardımı ile ilerleyebiliyoruz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ANİME İNCELEMELERİ #10 - Kakegurui

Bu kadar sayılan güzel şeylere rağmen oyun içerisinde kontroller nadiren de olsa işleri zor hale getirebiliyor. Fakat alışmak için belli bir süre feda ettikten sonra onun da çok sıkıntısının yaşanacağını sanmıyorum. Diğer bir olumsuzluk ise; ABZU’yu ortalama bir bilgisayarda oynadığınızda balıkların çok toplu dolaştığı belli başlı bölümlerde FPS sayacınızda gözle görülür bir düşüş yaşandığını görebilirsiniz.

Bana kalırsa, tüm bu olumsuzlukları görmezden gelip kendinizi dipsiz bucaksız okyanusa bırakıp sesi fulleyip oyunun müthiş müzikleri ile rahatlayabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bıçakların Dansı, Irelia Şampiyon Güncellemesi

PUBG Mobile Resmi Olarak Türkiye İçin Çıktı