in

AdvantureQuest 3D Detaylı İnceleme

Bir zamanlar Advanture Quest Worlds, adı altında Web tabanlı bir oyun vardı (hala var da eski namı yürümüyor). 2008 çıkışlı bu RPG temalı oyunumuz uzun yıllar boyunca popülerliğini korudu fakat zaman geçtikçe web tabanlı oyunlara gösterilen ilgi azaldı ve Advanture Quest Worlds, kısaca Aqw, kendi kemik kitlesi dışında yeni oyunculara kapı açamadı. Artix Entertainment, bunun farkında olduğundan olsa gerek, AdvantureQuest 3D adı altında bütün eski oyuncuların hayali olan Advanture Quest, adı altında gerçek bir MMORPG oyun çıkardılar. Yine Artix Entertainment adı altında çıkan Aq3D, 19 Ekim 2016’da çıkışını yaptı. Çıkışından bu yana adeta farklı bir oyun haline geldiği için öncelikle Artix ekibini tebrik edemeden geçemeyeceğim. Çünkü eski oyunlarına kıyasla oldukça farklı bir tema da ilerlemeleri muhtemelen şu an ki hallerinden bile daha başarılı olmalarını sağlayacaktır. Eski oyunu da hala makul bir kitle oynuyor olmasına rağmen Aq3D, Artix Entertainment için hayat kurtaran oyun oldu diyebiliriz.

İlk çıktığı zamanlarda daha henüz alfa aşamalarında iken, tak yapabildiğiniz basit bir şekilde bir haritada görev yapıp farklı bir haritaya atlamaktı. Battleon, adı altında bir şehir bulunuyordu fakat NPC namına görülecek pek bir şey yoktu. Oyun oldukça zordu, yapabileceğiniz ekipmanlar o haritadaki bir kaç ekipman setinden ibaretti, seviye yükselmek çok zordu ve yaratıklar çok güçlüydü. Tabii ki bu durum oyun daha yeni çıktığı için pek çok oyuncu tarafından normal karşılandı. Fakat 2016 yılından günümüz 2018‘ine kadar oyuna gelen yenilikler, oyunu ilk çıktığı zaman ki ölü halinden capcanlı günümüz AdvantureQuest 3D’sine çevirdi.

AdvantureQuest 3D Neden Başarılı Oldu ?

Peki Aq3D neden bu kadar sevildi ? Advanture Quest, serilerinin bu kadar çok sevilmesinin ana sebebi oyunda “Multi Class” sisteminin bulunması. “Multi Class sistemi ne ?” diye soracak olursanız basitçe, oynadığınız bir oyunda gerçek zamanlı olarak birden fazla sınıfı kullanmak olarak açıklayabilirim. Savaşçı veyahut büyücü olarak başladığınız bir oyunda canınız sıkıldığında büyücüden, okçuya, okçudan, suikastçiye geçmek gibi. Bu temel sebep Advanture Quest serisinin sevilmesini sağlasa da 3D’nin sevilmesinin nedenlerinin farklı olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak: eski oyunu oynamış olan bir çok kişi yeni bir advanture quest, oyunu çıktığını duyunca düşünmeden indirmiştir.
İkinci olarak: oyun pek çok kişi tarafından World of Warcraft’a benzetiliyor. Neredeyse hiç Wow, deneyimi olmayan biri olarak bu konu hakkında yorum yapmamın ne kadar doğru olacağını bilmiyorum fakat çevremden de aynı yorumları duymuştum.
Üçüncü olarak: Artix Entertainment, eski oyununda yaptığı hataları burada tekrarlamayıp oyuncuyu nasıl ödüllendirmesi gerektiğini biliyor. Eski oyun biraz daha kapanış yolunda ilerlemeye başladığı için etkinliklerde gelen bir çok şey oyun içi para ile alınamayacak türde eşyalardı. Bunun dışında almak istediğiniz de ise ruhunuzu satıp “Grind Yapmak” denilen MMORPG’lerin altın kuralını uygulamanız gerekiyordu. Bu durum parası olan kişilere veya ayıracak fazla vakti olan kişilere çok sorun teşkil etmese de benim için ediyordu.
Dördüncü olarak: Oyuna sürekli yeni eklenen hikayeler, zırhlar, zindanlar, evcil hayvanlar, sınıflar vb. şeyler sizi oyundan kopmak isteseniz bile kopamayacağınız bir hale getiriyor.

Eski oyunda bulunan bir çok hikayeyi ve karakteri 3 boyutlu canlı kanlı olarak görmek oynayan herkesin hoşuna giden durumlardan bir tanesi. Advanture Quest, serisinin temel olaylarından biri de sürekli yeni gelen senaryolardı. Bu yeni gelen senaryolar kendileri ile birlikte keşfedebileceğiniz yeni mekanlar, yeni yaratıklar, yeni ekipmanlar ve bazı zamanlar da yeni sınıflar getiriyordu. Bu yüzden bir kaç haftada bir düzenli olarak gelen senaryolar oyunu ve oyuncularını canlı tutuyordu. Aynı durum Aq3D içinde geçerli olunca oyuna olan ilgi daha çok artıyor. Aynı Multi Class sisteminin Aq3D’ye de entegre edilmesi başlı başına oyunun bir çok mmorpg’lerden farklı olmasını sağlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Derin Dalış: Her Şeyiyle Warhammer Chaosbane | İnceleme

Hikayeden Hikayeye Koşmak

Oyundaki maksimum seviye şu an için 25, Fakat bu gözünüzü korkutmasın mmorpg’lerde seviye ne kadar düşük olursa seviye yükselmek de o kadar zor olur. Bunun yanı sıra yeni gelen hikayeler vb. etkinlikler ile birlikte maksimum erişebileceğiniz seviye de artıyor. Sırayla tüm hikayelerde ilerledikten sonra zaten belli bir seviyeye kadar gelmiş oluyorsunuz. Bundan sonrası ise geriye oyun sonlarında yapabileceğiniz en güzel şey kalıyor. Kafanıza göre karakterinizi dizayn etmek. Her harita birden çok ekipman setini yapmanıza imkan sunuyor ve maksimum seviyeye ulaştığınız da ise belli bir seviyenin üzerinde girebileceğiniz özel zindanlardan (Raid) başka oyuncular ile topluca canavarlara meydan okuyabilirsiniz. Cadılar bayramı, yılbaşı vb. özel günlerde boş durmayan Artix, yeni hikayeleri ve etkinlikleri yanında getiriyor. Hızlı bir şekilde seviye kasmanız etkinliklerden maksimum seviyede yararlanmanızı sağlayacaktır (gelen etkinlikler genel olarak minimum 2 hafta kadar bir süreyle hiç bir yere kaybolmadığı için kendinizi kasmadan gönül rahatlığı ile oyununuzu oynayabilirsiniz).

Bineklere Dönüşmek

Eski oyunda kaç tane sınıf olduğunu wiki veya benzeri bir yerden saymaya kalksanız gerçekten ömrünüz yetmez. Artix, Aynı performansı bu oyunda da gerçekleştirmek istiyor gibi görünüyor. Karakterinizi yaratırken size seçmek istediğiniz sınıfı sorsa da bu sizi yanıltmasın neredeyse bedavaya başlangıç sınıfları olan: Warrior, Rogue ve Mage’i alabiliyorsunuz. Tabii ki Multi Class sistemi oyuna oldukça büyük bir fark katıyor fakat diğer sınıfları da açmak maalesef bedava değil. Şu an için 9 farklı sınıf bulunuyor. Saydığım başlangıç sınıfları ve Guardian sınıfı  dışında diğer sınıfları hikayede ilerlediğiniz de açılacak olan haritalarda ki NPC’lerden alacağınız görevler aracılığıyla açabilirsiniz. Guardian sınıfını açmak için ise bir miktar para verip “Guardian Pack” almanız gerekiyor. Ülkemizdeki doların kuru bu şekilde olmasaydı gerçekten oldukça paranıza değecek bir paket olurdu. Guardian sınıfının yanı sıra yeni hikayeler, yeni erişebileceğiniz yerler ve zırhlar gibi bir çok şeyi de yanında getiriyor.

Binek sistemi olarak herhangi bir bineğe binmekten çok ona dönüşüyorsunuz desem daha doğru olabilir. Binekler daha çok karakterinizin sahip olduğu canavara, hayvana vb. şeylere dönüşmesi ile gerçekleşiyor. Bana kalırsa oldukça ilginç ve hoş bir durum. Şahsi görüşüm 4 kuyruklu siyah bir tilkiye binmekten ise ona dönüşmek benim için daha ilgi çekici bir durum. Fakat buradaki sorun şöyle başlıyor, bu dönüşümlerin %90’ı maalesef Guardian Pack sahipleri için. Kalan %10’luk kısım için ise ayda yılda bir denk gelen etkinlikleri kovalamanız gerekiyor.

Farklı Bir MMORPG Deneyimi

Oyunda şu an için 9 farklı senaryo bulunuyor. Tabii ki bu 9 senaryo da kendi içlerinde bir çok bölüme ayrılıyor. Advanture Quest’in iyi yanlarından başka bir tanesi de bir çok mmorpg’nin aksine yaptıkları senaryoya önem vermeleri. Senaryoları yaparken gerçekten hikayeye dikkat ederseniz çok müthiş bir etkileyiciliği olmasa da zamanınızı ayırıp okuduğunuza değdiğini fark edeceksiniz. Ben kendim oynarken hızlı bir şekilde oynayıp sona ulaşmak yerine, singleplayer bir oyun oynarmış gibi oynayıp hikaye de bana ayrılan kısmı değerlendirdim ve bu şekilde çok daha zevkli olduğunun kanısına vardım. Advanture Quest dünyası her türden karakteri içerisinde barındırıyor. Hikayelerde en olmadık yerde bir absürtlüğe şahit olabilirsiniz veyahut en saçma zamanda ciddileşen birilerini de görebilirsiniz. Advanture Quest serisi aynı zamanda başka oyunlara, animelere vb. şeylere yaptığı göndermelerle ünlü. Yeterince araştırma yaparsanız eski oyunda dragonball, naruto ve daha bunun gibi bir çok ünlü animeden ekipmanlar bulabilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)

Aq3D, Genel olarak mmorpg’lerde olanın aksine hangi sınıfı kullandığınız fark etmeksizin istediğiniz ekipmanı ve silahı kuşanmanızda sizi özgür bırakıyor. Kılıcı ile alev topu atan bir büyücü veya asasının arkasıyla vuran bir savaşçı görürseniz şaşırmayın. Bunun yanı sıra benim bir çok oyunda kahrolduğum bir şeyin çözümünü sağlamışlar. Çok beğendiğiniz ve elinizden hiç çıkartmak istemediğiniz bir ekipmanı, elinizdeki silahın üstüne kozmetik olarak takabiliyorsunuz. Tabii ki bu durum hiç bir şekilde orijinal olarak taktığınız ekipmanların statlarını etkilemiyor. Bu durum benim gibi görünüşüne her şeyden fazla önem veren tipik oyuncular için bulunmaz hint kumaşı diyebilirim.

Bir MMORPG’den Fazlası

Senaryo içerisinde ilerlerken bulunduğunuz haritada her yeri dolaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü Artix ekibi ne hikmetse her tarafa Easter Egg koymaya bayılıyor. Bu Easter Egg’ler karakterinizin isminin altında yazacak havalı ünvan (title) olabilir, özel ekipmanlar yapabilmeniz için gizli bir NPC olabilir veya karakterinizin profilini süslemek için kullanabileceğiniz bir rozet (badge) olabilir. Artix, Aq3d için oyunculardan klasik mmorpg’lerdeki gibi seviye yükselip, ekipman toplamak yerine bulunduğu bölgeleri didik didik aramasını, herkesle beraber zindanlarda koşturmasını, canları sıkıldığında farklı sınıflara geçiş yapmasını veya her şeyi bir kenara bırakıp “bu gün ne giysem” yarışmasına katılır edasıyla karakterlerini düzenlemelerini istiyor. Benim kendi görüşüme göre pek popüler olmayan bir oyun türü olan sosyal rpg, oyun türünü yeniden canlandırmaya çalışıyor.

Son seviyelere ulaştığınız da ve bir çok şeyle işiniz bittikten sonra kendinizi tekrarlanabilir görevlere veya günlük görevlere adayabilirsiniz. Günlük görevler gerçekten oldukça zahmetli. Çünkü bir kere tamamladığınız da koskoca 24 saat beklemeniz gerekiyor ve sadece 1 kere daha yapabilmek için. Özellikle son gelen bir kaç sınıfın bu görevler aracılığı ile açılıyor olması, insana peygamber sabrı kazandırıyor. Bunun dışında bu tarz görevler belli başlı hikayelerde itibar puanı kasıp (reputation) bu elde ettiğiniz puanlar ile bir çok ekipmana erişmenizi sağlıyor (fakat uyarıyorum itibarınızı yükseltmek hiç de kolay bir şey değil). Normal hikayelerde bulunan itibar görevlerinin yanı sıra genellikle özel etkinliklerde görebileceğiniz  NPC’ler aracılığı ile sınırlı süreliğine açılan itibarlar gerçekten oldukça değerli. Bu etkinlikler geldiğinde oyunun tamamını aynı yaratığı kesmeye çalıştığını görebilirsiniz.

Aq3D genel anlamda farklı tarz da mmorpg arayan insanların dayanağı olabilecek kapasite de bir oyun. Tür olarak mmorpg sınıfında barınıyor olsa da oyuna içeriden baktığınız da ne kadar farklı olduğuna siz de şahit olacaksınız. Sınıflarından, hikayelerine veya sürekli güncel tutulan etkinliklerine kadar kendi türünün nadir örneklerinden bir tanesi Aq3D.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nvidia Titan RTX Neredeyse Gelmiş Olabilir Mi?

Grand Chase Mobil Oyun İncelemesi