in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün

Age of Empires 3: Definitive Edition İncelemesi

Age of Empires 2 Definitive Edition’ın inanılmaz başarısı ve oyunun 20 yıldan daha uzun bir süre sonra tekrar e-spor camiasını uyandırmasının sonrasında Age of Empires 3’ün de yeniden canlandırılmaması imkansız bir şeydi. İlk iki oyunun hayranları tarafından tarzı yüzünden pek beğenilmeyen ama esasında kaliteli bir oyun olan Age 3’ün Definitive Edition ile ne getirip ne götürdüğüne buyrun şöyle detaylı bir şekilde bakalım.

15 YIL ÖNCE:

15 yıl önce ilk kez görücüye çıkan Age 3, çok açık bir şekilde dengesiz bir oyundu. Ve aslında tam da bu sebeple eğlenceliydi zira oyunun gidişatını tamamen değiştirecek şeyleri çok kolay bir şekilde yapabiliyordunuz. “Hemen hemen herkes çok güçlüyse neden dengeye ihtiyaç duyulsun ki?” mentalitesiyle oyunu geliştiren Ensemble, diğer iki Age oyunundan çok daha farklı bir yapımla serüvenini tamamladı.

 

İlk iki age oyunundan farklı olarak kemik gerçek zamanlı strateji mekaniklerinin yanında Civilization, Europa gibi oyunlarda gördüğümüz bazı grand strategy mekanikleri bulunduran Age of Empires 3, garip temposuyla hem tepki çeken hem de beğeni toplayan bir oyun oldu.

BUGÜN:

Zamanda ileriye, 15.10.2020’ye gelecek olursak ise Age of Empires 3, usta bir marangozun elinden geçmiş bir ahşap olarak karşımıza çıkıyor. 15 senenin birikimiyle yeniden oyulan oyun çok daha derli toplu bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Definitive Edition, Age of Empires’ün aşağı yukarı tüm denge sorunlarını elerken aynı zamanda oyunun büyük tepki toplayan kötü ara yüzünü de ortadan kaldırmış. Age of Empires 2’nin menülerini temel alan oyun ekranda çok daha düzenli bir görüntü bırakırken aynı zamanda haritayı da daha çok görmenizi sağlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Morphies Law İncelemesi

Age 3’ün kendisinden önceki 2 iterasyondan ayrılan en büyük yanlarından biri olan hikaye modu Definitive Edition’da canlandırıcı dokunuşlar almış. Tamamen yeniden yapılmış sinematikler 15 yıl önce hayal ettiğimiz her şeyi aşağı yukarı gerçekleştirmiş.

Oyun Age of Empires 3’ün iki genişleme paketinin yanında iki yeni büyük medeniyet ve koloni isyanlarıyla ortaya çıkan medeniyetlere büyük yeniliklerle geliyor. Yeni medeniyetlerimiz İnka ve İsveç Definitive Edition’da genel olarak gördüğümüz denge temasına başarılı bir şekilde yerleşmiş, sanki yıllardır ordalarmış gibi bir his veriyor.

Günün sonunda 15 yıl önce oynadığımız Age of Empires 3 ile hemen hemen aynı kategoriye düşen oyun sevenlerini mutlaka mutlu edecek bir yapım. Oyunda geliştirilmemiş/yenilenmemiş bir alan yok, menülerden ara yüze, AI pathfinding’den denge değişikliklerine kadar her noktada kusurlarından arındırılmış bir oyun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Rocket Wars İncelemesi

Öte yandan Age 3’ü çıktığı günlerde sevmeyen ve yeni mekanikleri oyuna yakıştıramayan kişiler için ise(mesela ben) oyun hala biraz “garip” Age of Empires 2’nin temposuna ve rekabetçi doğasına yetişemeyen bir oyun olan Age of Empires 3, 2’ye göre çok daha iyi manzaralar gösteriyor ama 2’nin verdiği adrenalinin yanında dahi yaklaşamıyor.

OYUNUN NİHAİ NOTU:

Age of Empires 3 Definitive Edition’ı gelin üç şekilde puanlayalım:

1- Age of Empires 3 – Age of Empires 3 DE karşılaştırması yapacak olursak: oyun çok başarılı bir şekilde yenilenmiş, 9/10.

 

2- Age of Empires serisi içerisinde üç oyunun da Definitive Editionları çıktı, bu editionların başarıları arasında değerlendirecek olursak: Oyun hala bir ve ikinci oyunun hızına yetişemiyor fakat hız biraz sübjektif bir istek, ağır tempoyu seven insanlar mutlaka vardır. 8/10

 

3- Genel olarak strateji oyunları kategorisinde değerlendirecek olursak: Ciddi hataları olmayan, iyi tanımlanmış ve düzgün çalışan mekanikleriyle Age of Empires 3 başarılı bir strateji oyunu. 9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LoL 10.21 Yama Notları Özeti | Dünya Şampiyonası Dengelemeleri

Amnesia: A Machine for Pigs Ücretsiz

Ücretsiz Oyun: Amnesia: A Machine for Pigs Ücretsiz Oldu!