in

ANİME İNCELEMELERİ #10 – Kakegurui

Ana karakterimiz Yumeko Jabami

Açık konuşmak gerekirse, izlediğim animeleri kapak resimlerine göre yargılamam. Fakat Kakegurui’de daha kapak resmini görür görmez beni çeken bir şey oldu, ilk bakışta biraz sadist bir anime olarak gözükse de (ki gerçekten öyle) ben ki kumardan zerre anlamayan insanım “Acaba bu sefer ne olacak?” diye bekledim.

Hikayemiz Hyakkaou Akademisinde geçiyor, akademi dediysem de aldanmayın Hyakkaou Akademisi oldukça katı ve sadece güçlü olanın hayatta kalabildiği bir akademi, sebebi ise akademide herşeyin kumar ile dönüyor olması. Güçlü isen herkes tarafından saygı ile karşılanırsın fakat güçsüz isen Hyakkaou Akademisi gerçekten en büyük kabusun olur. Kazanırsan paralar içerisinde yüzersin nitekim kumar bu fakat kaybedersen ve hele ki borcunu ödeyemez isen işte o zaman insan yerine bile konulmadan sadece köle muamelesi görürsün.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Anime İncelemeleri #3 - Another
Masum oğlanımız Ryouta Suzuki

İşte Hyakkaou Akademisinin gerçek yüzü kendi içerisinde bir kumar dünyası inşa eden öğrenci konseyi ve konseyin başındaki kişi Kirari Momobami, okulun kraliçesi ve korkulan kişisi krallığının sarsılacağından henüz habersizdir. Hikayenin temel başlangıcı Yumeko Jabami’nin okula katılması ve masum mu masum, iyi kalpli karakterimiz Ryouta Suzuki ile yollarının kesişmesi ile başlar.

Jabami Yumeko tam bir kumar delisidir, bedeli ne olursa olsun risk aldığı sürece hayat felsefesi kumar üzerine kurulu olarak yaşayan bir insandır. Okula gelmesinin tek amacı kumar oynamak olan Jabami Yumeko ve benim görüşümle bu okulda niye bulunduğunu hala sorguladığım Ryouta Suzuki ikilisinin okul konsey üyelerine kafa tutmasını görüyoruz genel olarak.

Kakegurui’nin 12 bölüm olmasının yanı sıra hikaye çok hızlı ilerliyor. 6-7 bölüm izledikten sonra bazı şeyler klişeye bağlayıp izlediğimiz bölümleri sorgulamamıza neden oluyor. Ne kadar etkileyici bir atmosferi ve kurgusu olsa da animenin kısa olmasının verdiği dezavantaj konuyu çok çabuk sonuca bağlayıp, hikayenin izleyici üzerindeki etkisinin azalmasına sebep oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  No Game No Life Anime İncelemesi

Her seferinde Yumeko’nun bir çılgınlık ile birine meydan okuyup farklı bir kumar oynaması ile karşımıza çıkan 12 bölümlük senaryoda Yumeko’nun zekası ne kadar etkileyici olsa da animenin kısa olması sebebi ile hikayenin çok çabuk sonlanması gerekiyor. Bu da karakterimizi yenilmez bir duruma sokuyor. Bu tarz ufak tefek ayrıntılar genellikle kısa olan her animenin acı gerçeklerinden biri. Fakat Kakegurui’nin kendi çapındaki farklılığı ve Yumeko Jabami karakteri bu animeyi izlemeye değer kılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 1 Kasım 2017 Güncelleme Notları

The Last Of Us II İçin Yeni Bir Fragman Yayınlandı