in

AO Tennis 2 İncelemesi

Gerçekçilik mi? Gönder gelsin!

Bu yazımızda Big Ant Studios tarafından geliştirilip Bigben Interactive tarafından yayınlanan Ao Tennis 2 oyununu birlikte inceleyeceğiz.

Oyun adından da anlaşılacağı üzere bir tenis oyunu ancak rastgele bir tenis oyunu değil. Ao Tennis 2’nin birçok detayı üzerinde özenle durulmuş. Doğru ekipmanınız varsa topun sekme sesinin odada yaptığı ekoya kadar gerçekçiliği hissedebiliyorsunuz. Zaten oyunun herhangi bir kısmına baktığınızda yapımcının asıl amacının gerçekçilik olduğunu görüyorsunuz. Seslerden başlayıp fizik motoruna kadar giden bu özelliklere hemen bir göz atalım.

 

Ses ve Müzik

Oyunun lobisinde ünlü şarkıcılardan kaliteli şarkılarla oluşturulmuş bir playlist çalmakta. Oynadığınız moddan bağımsız olarak sizi o turnuva havasına sokuyor. Keza oyun içindeki izleyici sesinden tutun tenisçilerin ayaklarının zeminde kayma sesine, topun rakete çarpma sesine kadar her faktör gerçek bir müsabaka hissi uyandırıyor.

 

Tutorial ve Kontroller

Oyundaki öğretici kısmı mutlaka yapmalısınız. Orada hangi tuşların hangi harekete yaradığını öğrenmeden, raketi nasıl yönlendireceğinizi anlamadan ve el alışkanlığı kazanmadan turnuvalarda bir vuruş yapmanız bile mucize oluyor. Maalesef klavyeden oynayanlar için tutorial da doğru harfleri göstermiyor ve deneme yanılma yolu ile hangi tuşun ne işe yaradığını bulmanız gerekiyor. Zaten kontroller çok da kullanışlı olmamış. Aynı anda koşmanız ve raketinize yön vermeniz gerektiği için yön tuşları ile iki işi de yapmaya çalışıyorsunuz. Sağa doğru koşarken sola doğru top atmak aynı anda da vuruş gücünü ayarlayıp out olmamasına dikkat etmeye çalışmak eğer karşınızdaki bot gibi bir bilgisayar değilseniz kolay olmuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Fortnite - Battle Royale İnceleme

 

Oynanış

Oyunu botlara karşı veya online bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Online eşleştirmeyi deneme fırsatı bulamasam da botlara karşı oyunlarımı size şöyle özetleyebilirim: OUT!
Oyun başladı, yazı-tura atıldı, şanslıysanız ilk servisi kimin atacağını siz seçtiniz, top havalandı… OUT! Kontrollerin sıkıntısı tüm oynanışa yansıyor. Yalnız bir miktar oynadıktan sonra artık gözünüzle takip ederek değil de hangi tuşa ne kadar süre basmanız gerektiğini hissederek oyunun kontrolünü elinize alabiliyorsunuz. Çooook nadiren de olsa rakibinizin yaptığı hatalı vuruşlar da oyunu bir miktar çekilebilir kılıyor sizin için.

 

Grafikler

Mimikler 🙂

Oyunun grafiklerine asla lafım yok. Oyunda gerçek hayattaki sporcuların fotoğraflanması ile modellenen birçok tasarım var. Zaten oyundaki madeni paradan çevre çizimine her detay gerçek hayattan fırlama yapılmış ve muhtemelen üzerinde en çok uğraşılmış konulardan birisi de bu. Bu konudaki tek naçizane eleştirim oyunun açılışında bizi karşılayan sporcuda da olduğu gibi mimiklerdeki bozulmalar. Oyun içi ekran görüntüsü de alsanız ara sahneleri de izleseniz robotik birkaç yüz ifadesine çok kolay şahit olabiliyorsunuz. Kimse Joker gibi bakan tenisçilere karşı oynamayı istemez diye düşünüyorum.
Bu bölüme mekanları da almak istiyorum. Oyunda farklı tür arenalarda oynayabiliyorsunuz çim, stadyum, açık/kapalı mekanlar… Bunların her biri yine üstün bir özveri ile işlenmiş, gölgenizin düştüğü yere kadar uğraşılmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Sky Knights

 

Mekanikler ve Gerçekçilik

Sadece harika! Oyuncuların hareketleri ile gerçek bir insanın hareketleri arasında bir fark yok. Dayanıklılık olayı çoğu oyunun aksine bayık bir şekilde işlenmemiş. Oyuncular uzun vadelerde yorulup düşük ölçeklerde performans kaybediyorlar. Gördüğünüz oyun ile oynadığınız oyun tamamıyla örtüşüyor. Topun belli bir bölgeye gitmesi için işaret verdiyseniz eğer, raket topla tam gerekli açı ile değiyor, rahatsız edici glitchler oluşmuyor.

 

Fiyat

Oyunun Steam‘deki güncel fiyatı 92 TL. Baktığımız zaman oyunda sürekli olarak aynı mekaniği tekrarlıyorsunuz dolayısı ile fiyatına göre kullanıcı deneyimi olarak oyunun çok müthiş vaatleri yok. Tabii illa tenis oynamak istiyorum ve yılların sporcularının yerine geçmek istiyorum diyorsanız bundan daha iyisini bulabileceğinizi sanmıyorum.

OYUN PUANI: 7/10

Oyunun Steam sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıdan da oyunun tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/gist-gaming-istanbul-2020-basliyor/

GİST (Gaming İstanbul) 2020 Başlıyor!

Plague Inc. Geliştiricilerinden Corona Virüsü Hakkında Açıklama Geldi!