in

Assassin’s Creed Rogue

10 yıllık bir serüven Assasin’s Creed. Altair’iyle, Ezio’suyla, Connor’uyla ve daha birden çok karakteriyle iyi kötü hayatımızda bir yer edinmiş, hala seri acaba ne zaman bitecek sorusuna cevap bulunamayan, bu sene Ubisoft ara vermiş olsa da her sene bir oyununun mutlaka çıktığı, bizlere tarih öğreten ve son oyunlara doğru ortaya çıkan senaryo düşüklüğü ve grafik hatalarına rağmen (Unity faciası gibi) hiç bitmesini istemediğimiz bir yapım. Peki serideki bunca oyun arasından neden Assasin’s Creed Rogue? Çünkü neredeyse tam anlamıyla Tapınakçı olduğumuz bir hikayeye sahip. Eğer siz de acaba Tapınakçı olsaydık nasıl olurdu diye merak ediyorsanız hadi hep birlikte oyunumuza bir göz atalım.

Eski Dosttan Yeni Düşman Olur mu?

Bu oyundaki ana karakterimizin ismi Shay Patric Cormac. Cormac’la oyuna ilk başladığımızda serinin çoğu oyunundaki gibi Suikastçi’lere yeni katılmış genç ve acemi biriyiz. Verilen emirleri sorgulayıp, masum insanları öldürdüklerini gördüğü andan itibaren ise bu genç suikastçi tabir-i caizse tam anlamıyla bir Suikastçi Avcısı oluyor. Aslında bu karakterle Ubisoft bizlere çok önemli bir şey anlatmaya çalışmış. Her ne kadar serinin ilk oyunundan itibaren Suikastçi’lerin tarafında olup onları sevmiş olsak da iki grubun da o kadar masum olmadığını bizlere göstermişler. Tabi bu oyunda Tapınakçı’lar mı masum derseniz tabi ki de hayır. Onlar da Cormac’ın bu öfkesini suikastçilere karşı kullanıyorlar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Saiki Kusuo No Psi Nan Anime İncelemesi

Pek Çok Tanıdık Yüz

Assasin’s Creed Rogue zaman olarak Assasin’s Creed 3 ve Assassin’s Creed 4: Black Flag oyunlarının arasındaki zaman diliminde geçen bir oyun. Bu zaman diliminde geçtiği için de bu iki oyun arasındaki hikaye boşluğunu çok da güzel doldurabilen bir oyun. Hal böyle olunca “Ooo Haytham Abi sen de mi buralardaydın?” ya da “Achilles Abi hoşgeldin sefalar getirdin.” gibi cümleleri söyleyebiliyoruz zira Assasin’s Creed 3 ve Assassin’s Creed 4 oyunlarındaki ana karakterler bu oyunda karşımıza bolca çıkıyor.

Alın Size Black Flag 2

Assassin’s Creed Black Flag getirdiği gemi mekaniğiyle, gemi savaşlarıyla ve daha bir çok korsan aktivitesiyle seriye yeni bir soluk kazandırmıştı. Bu yeni soluk ise Altair ve Ezio’nun başarılı hikayesinden sonra serideki o düşüklüğü bir nebze de olsa ortadan kaldırmıştı ve oyuncular tarafından çok sevilmişti. Ubisoft ise deyim yerindeyse “Madem siz Black Flag’ı çok sevdiniz alın size biraz daha Black Flag” diyerek birkaç değişiklik dışında aynı oynanışı maalesef bu oyunda bizlere tekrar sunmuş oldu. Herhangi bir yenilik olmadığı ve Multiplayer seçeneği de bulunmadığı için yaptığı bu hamle artı bir puan kazandırmadığı gibi eksi bir puan olarak kendilerine dönmüş oldu.

Orada Biri Mi Var?

Assassin’s Creed Rogue’un Black Flag ile büyük benzerlikler taşıdığını söylemiştik. Aslında dövüş, tırmanma gibi mekaniklerde de küçük animasyonlar dışında bir değişiklik göremediğimiz için Rogue’un 3. ve 4. oyunun karışımı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. “Peki bu oyunun hiç mi  orijinal bir yönü yok?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki var ve bu özellik hikayenin yanında beni bu oyunu oynamaya iten bir mekanik. Yazının başlarında karakterimizin bir Suikastçi Avcısı olduğundan bahsetmiştim. Biz Suikasçi’leri avlarken onlar da bizi avlamaya çalışıyor tabiki kendi usulleriyle. Sakin bir şekilde yolda yürürken yanınızdaki bir çalıdan bir anda sizi öldürmek için fırlayan bir Suikastçi görebilirsiniz. Karşılık vermeniz için ise doğal olarak milisaniyeleriniz var diyebilirim. Eğer Suikastçi’ler size saldırmadan siz onların işini bitirmek isterseniz Eagle Vision‘umuzla yerlerini kolay bir şekilde tespit edip onları ava giderken avlayabilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  They Are Billions - İnceleme

Son Yorumlar

Yan görevler sizlere pek bir şey vaat etmiyor. Hatta yan görevleri yapmanız için bir nedeniniz bile yok. Oyunun grafikleri Black Flag’le tamamen aynı. Açık dünya haritası Assassin’s Creed 3 ve Black Flag’in karıştırılmasıyla oluşturulmuş. Her ne kadar oyunun amaçlarından biri bu iki oyunun arasındaki zamanı anlatıp hikaye boşluğunu doldurmak olsa da bu iki oyun arasındaki benzerliklerin çok fazla kullanıldığını görünce çok uğraşılmadan, emek verilmeden yapılan bir oyun olduğu görülüyor. Seslendirmeler ve müzikler için kaliteli denilebilir. Kısaca özetlemek gerekirse Assassin’s Creed Rogue hem iyi yanları hem de kötü yanlarıyla iyi ve kötü arasında değerlendirebileceğim bir oyun.

https://www.youtube.com/watch?v=-lYKqkqPQFU

 

2 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. Bu mu inceleme. Oyunu 2 saat oynayıp inceleme yazmışsın gibi geldi bana. Oyunun değişen mekaniklerinden biraz bahsetseydin veya düşüşe geçen seriye göre ortalama üstü hikayesinden bahsedebilirdin. Değerlendirme kısmında hikaye olmaması bence çok saçma.

    • Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler bu ve bunun gibi eleştiriler beni ve bizleri daha iyi yerlere götürecek. Hikaye kısmını diğer incelemelerimde eklemediğim için kullanmamıştım ama bu önerinizi dikkate alıp puanlama kısmına hikayeyi de ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. İncelememde hikayeye değinirken ilgi çekici bir hikayeye sahip olduğunu söyleyip hikaye kısmına daha çok girmemeyi tercih etmiştim. Eğer sizlerden böyle bir istek varsa elbette ki bir dahaki incelemelerde hikayeye daha derin girebilirim. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yaşındaki 2 Türk Geliştiriciden Yeni Oyun: “Let’s Cube!”

Ülker Reklamını Tersten Dinleyince Şok Olacaksınız!